הסתבכות צב ים בפסולת שקי פלסטיק

29.08.2019

היום (ה' 29.8.2019) במסגרת סיור שגרתי של מציל רשות הטבע והגנים בחוף הבונים, מוני חסדייה, נמצא בים צב כשהוא תפוס בשק פלסטיק בראשו ובגפיו. הצב התקשה להשתחרר משק הפלסטיק. הצב הועבר על ידי פקח רשות הטבע והגנים למרכז הצלה לצבי ים שם שחררו אותו משק הפלסטיק והעניקו לו טיפול רפואי.

צב ים שהסתבך בשק ניילון צילמה ענת בהר, רשות הטבע והגנים

בים צבים שנמצאו מסובכים בחוטים, רשתות או שקים סובלים בדרך כלל מפגיעות בגפיים כאשר החוטים נכרכים סביב הגפה (ולעתים גם הצוואר) וחוסמים את זרימת הדם. כשזרימת הדם לגפה מופרעת מתחיל תהליך של מוות הרקמה, אשר ללא טיפול יתקדם לנמק מלא עד לנשירת הגפה הנרקבת. כאשר השריר מתחיל להתפרק ולהנמק, מצטברים רעלים בגפה הפגועה, תוצרי פירוק של השריר. כמו כן, הרקמה הנרקבת מהווה קרקע פורייה לגידול חיידקים. לכן, הסרת החוטים החוסמים את זרימת הדם בשלב זה עשויה להיות קטלנית עבור הצב, כאשר הרעלים והחיידקים שהצטברו ברקמה מוסעים עם זרם הדם המתחדש אל הגוף.

ד"ר יניב לוי מנהל המרכז להצלת צבי ים: עוברי אורח שמוצאים צבים מסובכים בחוטים נוטים להסיר את החוטים, מתוך כוונה לעזור לצב ואינם מודעים לכך שדווקא הסרת החוטים עשויה לדרדר משמעותית את מצבו.  קייימת חשיבות להשארת החסימה והעברת הצב למרכז ההצלה עם החוטים, גם אם הוא "נראה בסדר". במרכז ההצלה אנו מעריכים את מצבו של הצב, והגפה הפגועה ומחליטים האם וכיצד להסיר את החסימה. אם נראה שכבר החלה בצקת או שהחל תהליך נמקי נטפל באנטיביוטיקה לפני הסרת החסימה שתתבצע לפחות כיממה מאוחר יותר. במקרים חמורים של נמק מתקדם לא נסיר כלל את החסימה אלא נסיר את הגפה לחלוטין (בניתוח).

חשוב מאוד שצב ים פצוע יגיע למרכז ההצלה לטיפול

הסרת הפסולת בצורה לא מבוקרת עלולה ליצור הרעלת דם (בדומה לחוסם עורקים/ורידים). לחילופין, לצב עלולים להיות פגיעות פנימיות נוספות (כמו לדוגמה קרס במערכת העיכול) או שאם הצב היה מסובך זמן רב, סביר שהוא תשוש ומורעב וזקוק לתקופת התאוששות.
בסופו של דבר, הסרת הפסולת ושחרור הצב יכולים לגרום יותר נזק מתועלת.