ארבעה צבי ים צעירים שנפגעו מפסולת פלסטיק שוחררו חזרה לטבע לאחר שטופלו במרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים

17.08.2020

רגעים מרגשים נרשמו הבוקר מול חוף נחשולים, כאשר ארבעה צבי ים צעירים שוחררו היום חזרה לטבע ולים הפתוח לאחר שנפגעו מפסולת פלסטיק וטופלו במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים. השחרור בוצע בלב הים בהובלת פקח רשות הטבע והגנים ואיש מרכז ההצלה לצבי ים ובהשתתפות קבוצת קייקיסטים מהמועדון הימי קפטן ג'ק חוף דור.

חילוץ חוט פלסטיק מצב ים חילוץ חוט פלסטיק מצב ים - צילום רותם שדה רט"ג

ארבעת הצבים ששוחררו היום (ג' 18.8.2020): דויד, סולי, עונות, מתן (השמות ניתנים לצבים על ידי אלה שמצאו אותם) כולם צבי ים חומים בגילאים של 1-3 שנים, נמצאו בחודשיים האחרונים ברחבי הארץ על ידי אזרחים עירניים שטיילו בים ועל ידי מצילים שעובדים בחופים, כאשר הם מסובכים בפסולת ימית מסוג שקי פלסטיק (שקי יוטה).

עם מציאתם הועברו הצבים לטיפול מקצועי והסרת הפסולת במרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים ולאחר התאוששות ובדיקות הושבו כאמור כיום חזרה לטבע.

צב ים מסובך בחוטי פלסטיק – צילום רותם שדה רשות הטבע והגנים

ברשות הטבע והגנים מבקשים מהציבור לגלות עירנות לצבי ים פצועים ופגועים בחופים ובלב הים ולדווח על כך בהקדם למוקד הרשות שמספרו 3639* לקבלת הנחיות כיצד לנהוג.
כאשר מוצאים צב ים מסובך ברשת/חבלים/שק פלסטיק אסור לשחרר את החסימה באופן עצמאי ואסור להחזיר את הצב חזרה לים. שחרור של החסימה לבד עלול לגרום לנזק וחייב להתבצע ע"י איש מקצוע במרכז ההצלה.
ברשות מסבירים כי, "ההסתבכות בפסולת פלסטיק יכולה לגרום לחסם ולנמק בגפה, ולהצטברות של רעלים וחיידקים. כל עוד החסם חונק את הגפה, הרעלים נשארים בה. אם משחררים את החסימה בצורה לא מבוקרת, הרעלים מתפשטים אל תוך הגוף ועלולים להרוג את הצב. שחרור מבוקר מהשק תוך כדי מתן טיפול רפואי, נועד למנוע את ההרעלה. כמו כן, הצבים הצעירים האלה מותשים לאחר מאבק בשק שאליו הם קשורים ורזים מאוד כי לא יכלו לאכול כראוי, ולכן שחרור ישר חזרה לים עלול להסתיים במותם מתשישות ומצב גופני ירוד".

צפו בסרטון הסברה שהופק על ידי המרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים המסביר על פגיעות הצבים מפסולת ימית: