ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

גן לאומי כפר נחום


 שלושה מעיינות שתי דתות וסרטן עיוור אחד.

ABC4354FTydfytd^%$

הכירו את גן לאומי כפר נחום

ההסטוריה, המורשת, הטבע


גן לאומי כפר נחום משקיף על נופי הקסם של חופי הכנרת. תמצאו כאן מעיינות ואתרי טבע, תל מקראי ושרידי כפר יהודי מימי בית שני, בית כנסת קדום וכנסיות שהעולם הנוצרי כולו נושא את עיניו אליהן

מוקדי עניין

 • חופי הכנרת
 • אתרים קדושים לנוצרים
 • מעיינות
 • טיילת לאורך חוף הכנרת

פירוט

הטרמינל הימי: רשות הטבע והגנים הקימה בטרמינל הימי מעגן ובו מזח צף יחיד במינו, המאפשר לקלוט נוסעים של סירות במפלסים משתנים של האגם. יש כאן פינות ישיבה נעימות מול הכנרת ושילוט הסבר על כפר נחום, אמפיתאטרון לתפילות, כרמים וחנות מזכרות. ליד הכביש סללה רשות הטבע והגנים טיילת באורך כ-3.5 ק"מ, והיא מוליכה לעין שבע.
כפר נחום: על פי הברית החדשה, לאחר שעזב את נצרת קבע ישו את מרכז פעילותו בכפר נחום. 4 מ-12 השליחים הראשונים – פטרוס הקדוש, אחיו אנדריאס, יעקב בן זבדי ואחיו יוחנן – התגוררו בכפר נחום. בחפירות ארכיאולוגיות התגלו במקום שרידי מבנה מתומן מהמאה ה-5 לספירה, שנבנה מסביב לחדר קדום יותר. בחדר הקדום התגלו פיסות טיח נושאות כתובות בעלות מאפיינים נוצריים, רובן בשפה היוונית. המסורת הנוצרית רואה במקום את ביתו של פטרוס. מעל למבנה הקדום נבנתה בשנת 1990 כנסייה חדשה.
כפר נחום חרב ברעש האדמה הגדול בשנת 749 והיישוב החדש נבנה מעט ממזרח לקודמו. היום אזור זה ומתחם העתיקות כולו שייכים לכנסייה היוונית-אורתודוקסית , כולל כנסיית 12 השליחים, הניכרת לעין בכיפותיה הוורודות. הקירות הפנימיים של הכנסייה מכוסים בציורי קיר מרהיבים.
בית הכנסת בכפר נחום: בית הכנסת נבנה במאה ה-4 לספירה, אולי על מבנה בזלת מהמאה ה-1 לספירה. וירג'יליו קורבו וסטנסילו לופרדה, הארכיאולוגים שחפרו במבנה, טוענים שייתכן שזהו המבנה הקדום שנזכר בברית החדשה – המבנה שבנה שר המאה הרומי לקהילה היהודית של כפר נחום (לוקס ז 5). אם נכון הדבר, במבנה זה התפלל ישו.
בבית הכנסת נעשה שחזור חלקי וניתן להתרשם מפארו. חזיתו פונה דרומה, לכיוון ירושלים. המבנה עשוי אבני גיר מסותתות היטב. בחזית המבנה 3 פתחים, והיא עוטרה בגילופים עשויים ביד אמן, אם כי דמויות רבות הושחתו במזיד. במשקוף הפתח המרכזי מתואר עיט פרוס כנפיים ומעליו קופידונים. בשני צדי המשקוף יש עיטור נאה של עץ תמר. במשקופים של הפתחים הצדדיים כנראה היו מתוארים אריות.
הגילופים שעל האפריזים שבחזית הקומה השנייה מתארים דגמים גיאומטריים ודמויות מיתולוגיות כגון סוסון ים, נשרים ומנורה בת 5 קנים. בחלק מהאפריז, שהיה בנוי באולם המרכזי ככל הנראה, מתואר ארון ברית על עגלה דו-אופנית. הארון מעוצב כמקדש על עמודים ובחזיתו פתח, ולו שתי דלתות ומעליו קונכייה. ייתכן שזה ניסיון לתאר את עגלת ארון הברית.
באולם המרכזי ניצבו 3 שורות עמודים בצורת האות חי"ת, שנשאו קומה שנייה. כותרות העמודים גולפו בסגנון קורינתי. אחת מהן נושאת גילוף המתאר שופר, מחתה ומנורה בת 7 קנים. קירות האולם טויחו בטיח צבעוני – תופעה יוצאת דופן לגבי בתי הכנסת הקדומים.
אפשר לראות עוד עיטורים שלא שולבו בשחזור המבנה, הם מוצגים לראווה בריכוז הפריטים הארכיטקטוניים ליד בית הכנסת.
אחוזת קבר (מאוזולאום): כ-200 מ' מצפון לבית הכנסת נמצאו שרידי אחוזת קבר המתוארכת למאות 1­-2 לספירה. רוב המבנה העל-קרקעי, שהיה בנוי אבני גיר מסותתות היטב, נהרס. החלק התת-קרקעי נבנה אבני גזית מבזלת. בחדר המרכזי התגלו ארונות קבורה עשויים אבן. נראה כי אחוזת הקבר הייתה שייכת למשפחה אמידה שהתגוררה בכפר נחום.
מעיינות: בתחום הגן הלאומי נובעים 3 מעיינות. הגדול הוא עין נור. ספיקתו 2,000 מ"ק בשעה, אך מימיו מלוחים ואינם ראויים לשתייה. מעל למעיין בנויה בריכה מתומנת, מכוסה גג בטון, שיסודותיה כנראה מהתקופה הרומית. המעיין הוא ראש המוביל המלוח, הקולט מי מעיינות מלוחים ומזרים אותם לירדן, מחוץ לכנרת. בעין נור חיה סומית הגליל – מין סרטן נדיר ביותר שאינו נמצא בשום מקום אחר בעולם.
מעיין אחר הוא עין שבע (עין אל-חאציל), הנובע במתחם השייך לכנסייה הפרנציסקנית. מימיו מוטים אל המוביל המלוח. עוד מעיין הוא עין איוב (חמאם אל איוב), ומעליו בריכת הרמה. בריכות הרמה נבנו בתקופה הרומית או בתקופה הביזנטית כדי להרים את מפלס המים במעיין ולשגרם לשדות בכוח הכבידה. יש מסורות שקושרות את המעיין לאיוב המקראי. סמוך לעין איוב זורם מפל איוב. המפל נוצר כתוצאה של קידוח של תה"ל.
עין שבע (טבחה): לפי המסורת הנוצרית זה אתר נס הלחם והדגים של ישו: די היה לו בחמש כיכרות לחם ובשני דגים להזנת 5,000 איש, ובמאה ה-4 נבנתה כאן כנסיית הלחם והדגים לציון הנס. בכנסייה בת ימינו משולבים שרידים מהכנסייה הישנה, בהם רצפת פסיפס מרשימה מהמאה ה-5.
בעין שבע ניצבת גם כנסיית הבכורה של פטרוס, או כנסיית ההבטחה (היא שייכת לפרנציסקנים). על פי המסורת הנוצרית כאן התגלה ישו לשליחיו לאחר שקם מהמתים, והעניק לפטרוס את הבכורה. גם בכנסייה זו משולבים שרידים מכנסייה שנבנתה במאה ה-4.
שמו היווני של עין שבע היה הפטפגון, וממנו נגזר שם הבקעה בערבית – טבע'ה (השם המקובל כיום הוא טבחה). השם מציין את שפע המים במעיינות הנובעים בבקעה.
תל כנרות: כאן נמצאים שרידי העיר המקראית כנרת, עיר מבוצרת בנחלת שבט נפתלי. התל שוכן בראש גבעה המתנשאת כ-90 מ' מעל הכנרת. הגבעה חוצצת בין בקעת גינוסר בדרום לבקעת עין שבע בצפון. התל משתרע על 100 דונם בקירוב, והתגלו בו חרסים המעידים על התיישבות אדם במקום כבר בתקופה הניאוליתית, לפני כ-7,500 שנה. בתקופת הברונזה התיכונה (1550-2000 לפנה"ס) הקיפה את היישוב חומה איתנה ומחוזקת בחלקלקה.
כנרת חרבה בכיבוש האשורי, בימיו של תגלת פלאסר ה-3 (744/743 לפנה"ס). בשער העיר התגלו ראשי חץ רבים, אבני קלע וסימני שריפה וחורבן, והם מעידים על הקרב הקשה שהתחולל כאן. מראש התל יש תצפית מרהיבה על הכנרת. בתל עוברת "דרך הבשורה" (The Gospel Trail) המודרנית – שביל הליכה מהר הקפיצה בנצרת, דרך תל כנרות ועד כפר נחום.

ABC4354FTydfytd^%$

גן לאומי כפר נחום

מידע שימושי
שעות פתיחה

                     הכניסה לגן נסגרת שעה לפני שעת הסגירה הרשומה                  
שעון קיץ: בימים א' - ה' ושבת: 16:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 - 13:00 שעון חורף: בימים א' - ה' ושבת: 16:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 - 08:00 בערב ראש השנה ובערב פסח: 13:00 - 08:00 בערב יום כיפור: 13:00 - 08:00
יצירת קשר
טלפון: ‎04-6793865 לאינסטגרם של רשות הטבע והגנים
פעילויות נוספות באתר

פעילויות שניתן לקיים בגן לאומי כפר נחום


מידע נוסף


נגישות באתר

החניה מחוץ לגן הלאומי, קרוב לשער הכניסה. מהחניה הנגישה יש שביל מרוצף נגיש עד לכניסה לגן הלאומי. • הונגשו: שער הכניסה, רחבת מבואה מרוצפת, שבילי בטון, בתי שימוש, ברזיות, פינת ישיבה מוצללת, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי. • בגלל חשש לפגיעה בעתיקות לא ניתן לבצע בקרבתן עבודות בנייה. במתחם העתיקות הולכים על מצע מהודק או ריצוף עתיק מקורי. המבט על העתיקות מבחוץ מהווה התאמת נגישות חלופית.


מידע נוסף >> 


לפעילויות בגן לאומי כפר נחום
איך להגיע?

כפר נחום שוכן בצפון-מערב הכנרת. בצומת כפר נחום, השוכן בכביש טבריה – ראש פינה (כביש מס' 90) פונים מזרחה לכביש 87. אתר כפר נחום נמצא ארבעה ק"מ מהצומת.
ניתן להגיע לכפר נחום גם מהכביש המזרחי של הכנרת (כביש 92).

שימו לב: החניה מחוץ לגן הלאומי, קרוב לשער הכניסה. מהחניה  יש שביל מרוצף עד לכניסה לגן הלאומי.

כתבו בוויז: גן לאומי כפר נחום
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

פעילויות נבחרות

יש המון מה לגלות
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
X