ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
קרדיט אמיר אלוני
ABC4354FTydfytd^%$

הכירו את גן לאומי קיסריה

ההסטוריה, המורשת, הטבע


עיר הנמל האדירה שבנה המלך הורדוס
"הוא בחר לו על שפת הים עיר אובדת, ושמה מגדל סטרטון. כי הייתה יפת נוף וראויה להתכבד". כך מתאר יוסף בן מתתיהו בספרו "תולדות מלחמת היהודים" את קיסריה, העיר המפוארת שבנה הורדוס.

מוקדי העניין המרכזיים

מתחם התאטרון

 • התאטרון הרומי
 • ארמון השונית
 • מיצג "חוויית קיסריה"
 • גן ממצאים ארכאולוגיים

מתחם ההיפודרום

 • היפודרום, פרסקאות משוחזרים ומבנה שירותים עתיק
 • בית מרחץ
 • טיילת הים

מתחם העיר העתיקה והנמל

גן הפסלים ממזרח לאתר

פעילויות לקהל הרחב

 • סיורי עששיות בלילות
 • סיורים מודרכים על ידי מתנדבי "גן-קהילה"

פירוט

מתחם התאטרון

 • התאטרון הרומי – מבנה התאטרון ניצב בקצה הדרומי של הגן הלאומי, והוא מבנה מרשים ובעל עוצמה. לכאן הגיעו שועי העם ופשוטי העם ליהנות ממופעי דרמה וקומדיה. צורת התאטרון הושפעה מהדגם הקלאסי של תאטראות רומיים: חצי עיגול (גורן), שבו נבנו גושי מושבים (קוויאות) שהופרדו במסדרון (וומיטוריום), ארנה – רחבה למרגלות המושבים, ששימשה לעתים למופעים, ואזור הבמה (אורקסטרה), שבקיסריה היה בו גם גב במה גבוה ומרשים שחרב (סקנה פרונס), וגם חדרים תת-קרקעיים – תאי הלבשה לשחקנים.
  הביטוי המוכר "לחם ושעשועים" מקורו במסורת שייסד אוגוסטוס קיסר, שעל שמו נקראה העיר קיסריה. בהיותה עיר נמל שאירחה ימאים ויורדי ים, נדרשו קברניטי קיסריה להעסיק את האורחים, לספק להם מקומות בילוי ולשעשע אותם כדי לעודד אותם לשוב אליה ולהעשיר את קופתה. התאטרון היה אחד האמצעים לכך, והוא משמש בתפקידו זה גם היום – בימת מופעים לגדולי האמנים בארץ.
  את התאטרון הקים הורדוס, בטכנולוגיה רומית המבוססת על קמרונות. בשלב מאוחר יותר הוסיף הורדוס עוד כמה גושי מושבים והגדיל אותו. היום אפשר לראות במקום כמה מהמושבים המקוריים וכן עיטורי שיש מהמאה השנייה לסה"נ. התאטרון חרב במאה השלישית. מגב הבמה לא נותר דבר. ליד גן הפריטים מוצבת מפה המציגה את המקומות שמהם ייבאו את חומרי הגלם לבניית התאטרון.
 • ארמון השונית – כשיוצאים מהתאטרון לכיוון הטיילת חולפים בחצר רחבה שבחלקה המערבי עמודים הפונים אל הים. חצר זו הייתה החצר הפנימית של אגף האירוח בארמון הורדוס המפואר. בארמון זה היו שתי קומות אירוח ומגורים. חלק נוסף של הארמון נבנה למרגלותיה המערביים של החצר, על גבי שונית ימית – מעין חצי אי שבלט לים. כשעומדים בקצה החצר ומביטים מערבה, אפשר לראות כמה משרידי הארמון, חלקם שקועים בים, ואפשר לדמיין את הפאר וההדר של המקום. אף על פי שהורדוס מעולם לא היה בקיסריה, יש חוקרים שמשייכים לו את הארמון, ומשערים שהיה עוד אחד מהמבנים המסעירים שלו. אחרים טוענים שייתכן שהארמון לא נבנה בימיו של הורדוס, שכן הוא סמוך מדיי למבני הציבור הגדולים בעיר (התיאטרון וההיפודרום), והורדוס, שהיה חשדן מטבעו, לא היה בונה ארמון פרטי בסמיכות שכזאת למבני ציבור. ייתכן שהנציבים שהגיעו לעיר אחרי תקופת מלכותו של הורדוס, התגוררו בארמון משום שהעדיפו את חיי ההוללות של קיסריה על החיים המשמימים מבחינתם בירושלים. הארמון חרב עם השנים ונותרו ממנו שרידים מועטים. בשונית נותרו שרידיה של ברכת שחייה שנחצבה בסלע הכורכר שבים, ושכבת טיח הידראולי מספרת שהמים שבברכה היו מתוקים. נראה שהברכה פעלה בתקופות שבהן פעלו אמות המים לעיר. הברכה היא עוד הוכחה לנהנתנותם חסרת השובע של שועי העיר. לצדה של הברכה התגלו גם רצפת פסיפס ומקווה טהרה מהתקופה הרומית המאוחרת.
 • מיצג "חוויית קיסריה" – חוויה קולנועית דרכה תכירו מקרוב את התקופות השונות בתולדות העיר ואת התרבויות ששלטו בה. המיצג מוקרן כל רבע שעה ב-7 שפות שונות.
 • גן ממצאים ארכאולוגיים – כשיוצאים מהתאטרון לכיוון הים, חולפים דרך תצוגה מרשימה ביותר של ממצאים ארכאולוגיים שנמצאו ברחבי הגן ומוצגים לקהל בלוויית הסברים. רוב הפריטים הם אלמנטים אדריכליים, ובהם עמודים וכותרות, קברים, פסלים ועוד. אפשר להתרשם באמצעות הפיתוחים העדינים, הסיתות הקפדני והאמנות על פארה את העיר.

מתחם ההיפודרום

 • היפודרום ופרסקאות משוחזרים – סמוך לחלקה הדרומי של טיילת הים ובמקביל לקו החוף ניצב מבנה מרשים לא פחות – ההיפודרום. ההיפודרום המקורי נבנה בימי הורדוס ושימש בחגיגות חנוכת העיר, חגיגות מפוארות שהוקדשו לקיסר אוגוסטוס, וכללו, בין היתר, תחרויות אתלטיקה ומוזיקה, התגוששות גלדיאטורים, הצגת חיות פרא, וכמובן, מרוצי סוסים. כיוון שאז נבנה רק האגף המזרחי של ההיפודרום, ישבו הצופים מול הזירה ופניהם מערבה, אל הים, כתפאורה יפה. אורכו של ההיפודרום היה 300 מ' ורוחבו 50 מ'. משטח החול התאים למרוצי מרכבות סוסים. במרכז ההיפודרום הייתה מחיצה, וסביב המחיצה נערך המרוץ, והיא גם מנעה התנגשויות בין המרכבות. הרוכבים יצאו מתאי ההזנקה שבחלקו הצפוני של ההיפודרום ורכבו ברביעיות (קוודריגה) או בזוגות (ביגה). בסוף המאה הראשונה לסה"נ או בתחילת המאה השנייה נבנה היפודרום גדול יותר בחלקה המזרחי של העיר, וההיפודרום הזה הפך לאמפיתאטרון ושינה את ייעודו לאתר למלחמות גלדיאטורים. בעלי החיים אוכסנו מתחת לארנה (הזירה). קירות ההיפודרום היו נמוכים, וכדי למנוע פגיעה של בעלי החיים בקהל הגביהו אותם ברשתות. בראשית שנות האלפיים התגלו על קירות ההיפודרום פרסקאות של בעלי חיים. הטיח המקורי היה חשוף לפגעי מזג האוויר וניזוק מרסס המלח ומהחולות, ולכן שוחזרו הציורים על לוחות עץ שהוצבו במקום סמוך.
  בשנים האחרונות מקיימת רשות הטבע והגנים אירועי תרבות מגוונים בהיפודרום, בחגים ובחופשות, בעיקר תחרויות סוסים, המחזירות את המראות בהיפודרום אלפיים שנים לאחור.
 • מבנה שירותים עתיק – כמו בכל עיר שוקקת וסואנת, גם בקיסריה נדרשו שירותים ציבוריים. אחד המבנים שנמצא באזור הביזנטי הוא הלתרינות – השירותים המשותפים. חדר השירותים היה מלבני, ובהיקפו ניצבו מושבים (שלא שרדו). המושבים נבנו מעל תעלה שזרמו בה מים ושטפו את הצרכים אל הים. השיתוף בין האנשים, גם ברגעים הפרטיים ביותר, היה מקובל בתקופה ההיא. גברים ונשים חלקו את חדר השירותים, גם בזכות העובדה שהכול עטו גלימות לגופם, וכל מה שנדרש ממי שנצרך לנקביו היה להרים קלות את גלימתו.
 • בית מרחץ – בית המרחץ נמצא בלב העיר הביזנטית העתיקה של קיסריה. זהו בית מרחץ פרטי מפואר, שהיה שייך, כנראה, למושל העיר. לבתי המרחץ היה מבנה מסורתי, עוד מימי הרומים, שכלל חלל כניסה רחב ששימש להתעמלות ולחילוץ עצמות. בבית המרחץ הזה ניצבה בחלל הזה ברכה לטבילה מרעננת. בבית המרחץ היו כמה חדרים, וטמפרטורת המים בחדרים עלתה בהדרגה ככל שהתקרבו לאזור התנור – היו חדרים קרים, חדרים פושרים וחדרים חמים. בחדרים הפושרים והחמים היו גם אמבטיות. מערכת החימום שנבנתה כאן הייתה משוכללת מאוד לתקופתה, והתבססה על אוויר חם שהופק בתנור עצים וזרם בצינורות חרס מתחת לרצפת בית המרחץ ובתוך הקירות.
 • טיילת הים – לאורך חוף הים הציורי של קיסריה, על רקע העיר העתיקה והיפה, הוקמה טיילת רחבה העוברת ממערב לעיר הביזנטית העתיקה ולהיפודרום ומחברת את השער הצלבני מצפון עם ארמון השונית מדרום. לאורכה של הטיילת מעקה מגודר המפריד בינה לבין הים.

מתחם העיר העתיקה והנמל

  • מרכז מבקרים נמל קיסריה – מרכז המבקרים החדש שוכן בחללים היסטוריים ומיוחדים בנמל קיסריה העתיק, משלב מדיה, תוכן, ממצאים ארכיאולוגים ומיצג ויזואלי עוצמתי על המלך הורדוס.
   מרכז המבקרים פתוח כל יום מהשעה 9:00 ועד חצי שעה לפני סגירת גן לאומי קיסריה. לפרטים והזמנות: 6550*
   – סיור בעברית: יוצא כל חצי שעה החל מהשעה 09:00.
   – סיור באנגלית: יוצא כל חצי שעה החל מהשעה 09:15.
  • השער הצלבני – הכניסה הצפונית-מזרחית לקיסריה היא דרך מבנה מונומנטלי משוחזר – השער הצלבני. השער הזה היה חלק ממערכת ביצורים מרשימה עוד יותר שבנה השליט לואי התשיעי. מערכת זו כללה חפיר וחלקלקה, חומה גבוהה ושערים מתוחכמים, שמנעו כניסה ישירה ליעד (בעזרת פניות) וחשפו פולשים פוטנציאלים לפגיעה מתוך העיר. אם עומדים בתוך השער ומביטים למעלה, אפשר לראות במרכז הקשת אבן שצורתה צלב.
  • מיצג אינטראקטיבי "כוכבי קיסריה": מפגש פנים אל פנים עם הדמויות המרכזיות אשר עיצבו את ההיסטוריה של קיסריה. המלך הורדוס, רבי עקיבא, פאולוס, צאלח א-דין, חנה סנש, הברון דה רוטשילד הם רק חלק מהכוכבים אותם תוכלו לפגוש ולשאול שאלות.
   שעות פתיחה: כל יום, מ10:00 עד 15:00.
  • הנמל – ראשיתה של קיסריה בנמל המיוחד שבנה בה הורדוס. עד אז התבססו נמלי החוף על מעגנים טבעיים, והורדוס בנה את נמל המזחים הראשון מסוגו בים התיכון. המזחים הושקעו בים על גבי דוברות מעץ, ולצדם נבנו גם מגדלור ושוברי גלים. סחר התבואות נעשה בשיט סמוך לחוף המזרחי של הים התיכון, שהצטיין בזרמי ים נוחים. הספינות שיצאו ממצרים לרומא נזקקו למקום עגינה ומנוחה, למקום להצטיידות ולתיקונים, וגם למקום מוגן בזמן סערה. הרומים בקיסריה סיפקו לספינות האלה שירותי נמל ומיסוי, וכך הגדילו את הכנסותיהם. ההשקעה בבניית הנמל השתלמה והפעילות בו התרחבה. עיר הנמל הייתה למעין חלון לתרבויות רחוקות, שכן דרכה נכנסו ויצאו סחורות מכל אגן הים התיכון. הנמל פעל כמה שנים, אבל חוסר ידע הנדסי גרם לכך שהמזחים התמוטטו, ולמרות הניסיונות לשקמם, הם קרסו עד סוף התקופה הביזנטית והנמל הפסיק לפעול. אזור הנמל שסביבו נבנתה העיר הצלבנית הוא היום מתחם בילויים תוסס. במבנים העתיקים הוקמו בתי קפה ומסעדות, וכן גלריות המציגות אמנות ישראלית. בבמקום מתקיימות פעילויות לכל המשפחה בעיקר בסופי שבוע, בחגים ובחופשות, וכן מתקיימים בו אירועים מיוחדים ופסטיבלים.
  • הנימפאון – שחזור מזרקת מים מהתקופה הרומית הקדומה.

גן הפסלים ממזרח לאתר

סמוך ליציאה מהשער הצלבני ניצב גן פסלים מיוחד ומעניין. למעשה, זהו רחוב שתושביו הציבו בו פסלים כדי לפארו. רוב הפסלים הם פסלי דמויות, ולפי ההשערה, הגדול שבהם הוא פסלו של הקיסר הדריאנוס.

ABC4354FTydfytd^%$

גן לאומי קיסריה

מידע שימושי
שעות פתיחה

                    הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות                  
שעון קיץ: בימים א' - ה' ושבת: 17:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 - 08:00 שעון חורף: בימים א' - ה' ושבת: 16:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 - 08:00 בערב ראש השנה ובערב פסח: 13:00 - 08:00 בערב יום כיפור: 13:00 - 08:00

מאי – אוגוסט בימים א'-ה' ושבת ‎ 08:00-18:00
בימי שישי וערבי חג האתר נסגר בשעה 16:00
ספטמבר – אוקטובר בימים א'-ה' ושבת 08:00-17:00
בימי שישי וערבי חג האתר נסגר בשעה 16:00
נובמבר – אפריל בימים א'-ה' ושבת ‎ 08:00-16:00
בימי שישי וערבי חג האתר נסגר בשעה 15:00

בימי החג ובשבתות רצוי להגיע מוקדם, הכניסה היא על בסיס מקום פנוי

יצירת קשר
טלפון: ‎04-6267080 פקס: ‎04-6262056 לאינסטגרם של גן לאומי קיסריה
הנגישות באתר

האיזורים המותאים לבעלי מוגבלויות באתר הם: מרכז המבקרים החדש (מותאים גם לכבדי שמיעה), מתחם התיאטרון הרומי, גן פריטים ארכיאולוגיים, מודל האתר, ארמון השונית, ההיפודרום ומעבר בטיילת החוף לאזור הנמל, מתחם העיר העתיקה כולל מונומנטים עתיקים.


שירותי נכים נמצאים ליד מתחם התיאטרון הרומי.


למידע נוסף


עלוני מידע להורדה
כניסת כלבים

מותרת – קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה


למידע נוסף


פקח צעיר

מצורפת חוברת הפעלה לכל המשפחה


הקישו כאן


מרכז מבקרים
פעילויות נוספות באתר

טקסי חופה/ בר/בת מצווה בגן לאומי קיסריה


למידע נוסף


לפעילויות בגן לאומי קיסריה
איך להגיע?

סמוך לכביש החוף, ליד היישובים קיסריה, שדות ים וממערב לאור עקיבא.
הגעה מכביש החוף דרך המחלף שליד תחנת הכח "אורות רבין" ומהכביש הישן כנ"ל או דרך אור עקיבא.

כתבו בוויז: גן לאומי קיסריה
ABC4354FTydfytd^%$

בקרוב ניתן יהיה לרכוש כרטיס אונליין

רכישת מינוי מטמון
דמי כניסה סיורי עששיות
סוג מחיר
מבוגר ₪ 39.00
ילד ₪ 24.00
מבוגר בקבוצה ₪ 33.00
ילד בקבוצה ₪ 20.00
סטודנט ₪ 33.00
אזרח ותיק ₪ 20.00
סוג מחיר
מבוגר ₪ 50.00
ילד ₪ 40.00
מנוי - מבוגר ₪ 45.00
מנוי - ילד ₪ 35.00
ABC4354FTydfytd^%$

פעילויות נבחרות

יש המון מה לגלות

לוח פעילויות

נובמבר, 2019

ראשון

שני

שלישי

רביעי

חמישי

שישי

שבת

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

לא קיימות פעילויות בתאריך זה

לכל הפעילויות שלנו ברחבי הארץ
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

חדשות

ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

גנים לאומיים ושמורות טבע בסביבה

גן לאומי קיסריה

גן לאומי קיסריה

עיר הנמל האדירה שבנה המלך הורדוס

שמורת טבע נחל תנינים

שמורת טבע נחל תנינים

נחל תנינים מזמן יחד את עולם הטבע העשיר של נחל איתן ורכס כורכר חופי, ואת פסגות הט...

גן לאומי ושמורת טבע חוף גדור

גן לאומי ושמורת טבע חוף גדור

מצוק כורכר המזדקף לאורך רצועת חוף צרה יוצר נוף מן הדרמטיים בחופי ישראל...

גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי

גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי

נחל אלכסנדר הוא אחד הנחלים החשובים והיפים באזור השרון. לפני שהוא נשפך לים, סמוך ...

שמורת איי דור–מעגן מיכאל

שמורת איי דור–מעגן מיכאל

שמורת טבע ביתן אהרון

שמורת טבע ביתן אהרון

טבע, פריחה ומורשת בגבעת הכורכר שבשרון – בית גידול שהולך ונכחד מנופי ישראל....

שמורת ים דור-הבונים

שמורת ים דור-הבונים

שמורת ים דור-הבונים נושקת לקטע החוף המפותל והמפורץ בארצנו. בתחומי השמורה משגשגים...

שמורת טבע חוף דור הבונים

שמורת טבע חוף דור הבונים

רצועת חוף ציורית ויפה, רצועת החוף המפורצת ביותר בארץ. במקום שזורים יחד נופי פרא ...

שמורת טבע נחל המערות

שמורת טבע נחל המערות

חוויה פרהיסטורית במערות שבהן התגוררו בני אדם במשך מאות אלפי שנים, לצד טיולים רגל...

גן לאומי תל מגידו

גן לאומי תל מגידו

מגידו נמנתה עם הערים החזקות והחשובות בכנען. שרידי הארמונות, המקדשים, השערים ומער...

שמורת טבע שער פולג

שמורת טבע שער פולג

רכס כורכר ובית גידול לח סביב פרצה קדומה ובה נחל פולג מבקיע נתיב לים התיכון. בשמו...

פארק הכרמל

פארק הכרמל

פארק הכרמל: גן לאומי ושמורת טבע הר הכרמל - ההר הירוק כל ימות השנה...

שמורת טבע בני ציון

שמורת טבע בני ציון

שמורת טבע בני ציון היא מעין אי מבודד של טבע בין שדות מעובדים. בחודשים ינואר-מרץ ...

שמורת טבע חי בר בכרמל

שמורת טבע חי בר בכרמל

החי-בר שבכרמל מוקדש לגידול בעלי חיים הנתונים בסכנת הכחדה או שנכחדו מן האזור ולהש...

גן לאומי חוף השרון

גן לאומי חוף השרון

צוקי כורכר נישאים לאורך החוף בין נתניה להרצליה ובעורפם צמחייה שופעת, תצפיות נוף,...

גן לאומי בית שערים

גן לאומי בית שערים

בתקופה אחת בהיסטוריה היהודית התמקדה תשומת הלב היהודית בעיר אחת – בית שערים. חשיב...

(גן לאומי אפולוניה (תל ארשף

(גן לאומי אפולוניה (תל ארשף

שוכן על מצוק כורכר שפניו לחוף ימה של הרצליה. באתר מבצר צלבני מרשים – תפאורה רומנ...

שמורת ים שקמונה

שמורת ים שקמונה

בדרום חיפה, מול תל ארכיאולוגי, השמורה מגינה על שוניות ייחודיות לחופי מזרח הים הת...

(פארק (גן לאומי) שומרון (סבסטיה

(פארק (גן לאומי) שומרון (סבסטיה

תל שומרון אוצר את שרידי העיר שומרון, בירת ממלכת ישראל, ואת שרידיה המרהיבים של הע...

שמורת טבע אלוני אבא

שמורת טבע אלוני אבא

יער אלוני אבא הוא יער אמיתי: שלכת סתיו זהובה, משטחי עשב ירוקים בחורף ושפע פרחים ...

שמורת ים ראש כרמל

שמורת ים ראש כרמל

רכס הכרמל הגירני משתפל אל הים התיכון בשמורה ייחודית...

שמורת טבע נחל קנה

שמורת טבע נחל קנה

שמורת טבע נחל קנה היא שמורת הטבע הגדולה במערב השומרון. תמצאו כאן מעיינות שופעים ...

גן לאומי ירקון

גן לאומי ירקון

בגן הלאומי ירקון שני מתחמים: מקורות הירקון ואפק, ושניהם יחד הם ריאה ירוקה ורוגעת...

גן לאומי מעיין חרוד

גן לאומי מעיין חרוד

פארק נופש משובב נפש בחיק הטבע למרגלות הר גלבוע. בפארק זורם הפלג של מעיין חרוד, ה...

שמורת טבע עין אפק

שמורת טבע עין אפק

שמורת הטבע עין אפק משמרת נופי ביצה ומקורות נחל שרובם אבדו מן הארץ....

גן לאומי ציפורי

גן לאומי ציפורי

ציפורי הייתה בעבר בירת הגליל, בה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה. בציפורי חיה אוכל...

שמורת ים שבי ציון–בוסתן הגליל

שמורת ים שבי ציון–בוסתן הגליל

רצף של בתי גידול סלעיים עם חברות עשירות ומרהיבות ביופיין של בעלי חיים...

הר גריזים

הר גריזים

הר הברכה - בראש הר גריזים נחשפו שרידי המתחם המקודש הקדום של השומרונים, וסביבו שר...

שמורת טבע גלבוע

שמורת טבע גלבוע

שמורת טבע גלבוע נמצאת במדרון ההר, המתנשא זקוף מעל עמק חרוד ובקעת בית שאן. אל הגל...

שמורת טבע הר עצמון

שמורת טבע הר עצמון

שמורת טבע הר עצמון מציעה את המיטב של הגליל התחתון: העפלה לנקודת תצפית מרהיבה, צמ...

גן לאומי בית אלפא

גן לאומי בית אלפא

בגן לאומי בית אלפא שרידים מרשימים של בית כנסת מתקופת התלמוד ובו פסיפס מן המפוארי...

גן לאומי יודפת העתיקה

גן לאומי יודפת העתיקה

ביודפת נחשפים השרידים המרגשים של העיר שמרדה ברומאים והחזיקה מעמד נגד חילותיו של ...

(גן לאומי גן השלושה (הסחנה

(גן לאומי גן השלושה (הסחנה

פארק מים מפורסם במערב עמק המעיינות (עמק בית שאן). ייחודו של גן השלושה במעיינותיו...

שמורת נחל שילה עילי

שמורת נחל שילה עילי

שרידים מרשימים של מנזר מבוצר, המשקיף על הנפתולים האדירים של נחל שילה. ביום בהיר ...

פארק המעיינות

פארק המעיינות

פארק שכולו מעיינות שופעי מים, והם עושים את המקום לגן עדן קטן....

שמורת טבע נחל תבור

שמורת טבע נחל תבור

בדרכו ממורדות התבור לבקעת הירדן חוצה נחל תבור את רמת הבזלת של מזרח הגליל התחתון....

גן לאומי בית שאן

גן לאומי בית שאן

גן לאומי בית שאן אוצר בקרבו את שרידי הפאר המרהיבים של בית שאן הרומית והביזנטית. ...

גן לאומי כוכב הירדן

גן לאומי כוכב הירדן

גן לאומי כוכב הירדן מציג למבקרים את בלוואר – מבצר צלבני מושלם ויחיד במינו בישראל...

גן לאומי שדה עמודים

גן לאומי שדה עמודים

עמוד שצורתו לב המתרומם מעל שדה ירוק בבקעת בית נטופה, משקוף אריות וכתובות בארמית....

שמורת טבע אלות סירין

שמורת טבע אלות סירין

שמורת טבע אלות סירין היא אי של טבע בין שדות מעובדים. ברמת הבזלת רחבת הידיים נובע...

גן לאומי מבצר יחיעם

גן לאומי מבצר יחיעם

שרידי מבצר גדול ומרשים המשלב מבנים מהתקופות הצלבנית והעות'מנית. המבצר מספר גם את...

שמורת ים ראש הנקרה-אכזיב

שמורת ים ראש הנקרה-אכזיב

השמורה הימית הצפונית בישראל, עם מגוון גדול, משטחים סלעיים וקניון תת-ימי עמוק...

גן לאומי אכזיב וחוף אכזיב

גן לאומי אכזיב וחוף אכזיב

מפרצי ים כחולים ונקרות סלע, רכסי כורכר וצמחים נדירים, אתרי הטלה של צבי ים, שרידי...

גן לאומי חוף פלמחים

גן לאומי חוף פלמחים

גן לאומי חוף פלמחים הוא אתר נופש ובילוי ידוע לחובבי חוף הים, אבל הוא גם אתר טבע ...

גן לאומי נחל צלמון

גן לאומי נחל צלמון

מסלול קצר בפלג זורם שיש בו הכול: בריכות רדודות של מים צלולים, עצי חורש ושרידי טח...

גן לאומי ושמורת טבע ארבל

גן לאומי ושמורת טבע ארבל

מצוק הארבל, המתנוסס מעל הכנרת, משקיף לגולן ולחרמון ומהווה את לבה של שמורת הטבע א...

גן לאומי מבצר מונפור

גן לאומי מבצר מונפור

מבצר מתקופת הצלבנים, בנוי בראש שלוחה צרה ותלולה בגדתו הדרומית של נחל כזיב. המבצר...

גן לאומי חמת טבריה

גן לאומי חמת טבריה

בגן לאומי חמת טבריה מוצג לראווה אחד הפסיפסים המרהיבים ביותר של בתי הכנסת הקדומים...

שמורת טבע הר מירון

שמורת טבע הר מירון

שמורת טבע הר מירון היא הגדולה בצפון הארץ. הרים נישאים, חורש סבוך, צמחים ובעלי חי...

שמורת טבע יער הכפירה

שמורת טבע יער הכפירה

מעיין הררי, טרסות ובוסתנים ותיקים ונופי ערוצים תלולים – כל אלה מחכים לכם בשמורה ...

גן לאומי כפר נחום

גן לאומי כפר נחום

גן לאומי כפר נחום משקיף על נופי הקסם של חופי הכנרת. תמצאו כאן מעיינות ואתרי טבע,...

גן לאומי ברעם

גן לאומי ברעם

גן לאומי ברעם מציג מבנה מפואר של בית כנסת מימי התלמוד, במצב השתמרות נדיר. ליופיו...

גן לאומי כורזים

גן לאומי כורזים

גן לאומי כורזים משמר שרידים מרשימים של כפר יהודי מתקופות המשנה והתלמוד, ובהם שרי...

פארק - גן לאומי - נבי סמואל

פארק - גן לאומי - נבי סמואל

פארק נבי סמואל הוא שילוב מרתק של אתר עתיקות, נופי מדרגות חקלאיות, מעיין הררי ובו...

גן לאומי כורסי

גן לאומי כורסי

גן לאומי כורסי משמר שרידים מרשימים של מנזר וכנסייה מהתקופה הביזנטית. על פי המסור...

שמורת טבע נחל עמוד

שמורת טבע נחל עמוד

בשמורת הטבע נחל עמוד נמצא שילוב של טבע מיוחד במינו ושל מורשת האדם. בַּמקום נחל א...

גן לאומי עין חמד

גן לאומי עין חמד

בפיתולי הדרך לירושלים, בפינה נסתרת וקסומה, שוכן הגן הלאומי עין חמד...

אתר לאומי הקסטל

אתר לאומי הקסטל

הקסטל - האתר שמבשר את ירושלים.

(שמורת הטבע מג

(שמורת הטבע מג'רסה - הבטיחה (בקעת בית ציידה

נקודת מפגש ייחודית שמנקזת אל הדלתא שנוצרה בה של כמה מנחלי הגולן החשובים בדרכם לכ...

שמורת טבע הר טייסים

שמורת טבע הר טייסים

אתר ההנצחה הראשי של חיל האוויר ממוקם על פסגת הר בלב חורש ירוק ונשקפים ממנו מרחבי...

שמורת טבע ליפתא

שמורת טבע ליפתא

שמורת טבע ליפתא (מי נפתוח) משמרת מעיין נִקבה, מדרגות חקלאיות ובוסתנים בכניסה לי...

גן לאומי נחל רפאים

גן לאומי נחל רפאים

בגן לאומי נחל רפאים שבמבואות העיר ירושלים טרסות חקלאיות משמרות נופים קדומים, מעי...

שמורת טבע נחל פרת - עין פרת

שמורת טבע נחל פרת - עין פרת

עין פרת הוא מעיין שופע מים, הנובע בקניון מדברי מרהיב עין. מלבד נחל זורם ובריכות ...

גן לאומי עין כרם

גן לאומי עין כרם

כרמי זיתים עתיקים וטרסות חקלאיות למרגלות שכונת עין כרם בירושלים...

שמורת טבע נחל פרת - עין מבוע

שמורת טבע נחל פרת - עין מבוע

עין מבוע הוא מעיין הפועם בלב הערוץ המצוקי של נחל פרת (ואדי קלט). זהו התיכון בסדר...

שמורת טבע נחל תקוע

שמורת טבע נחל תקוע

שמורת טבע נחל תקוע היא שילוב של קניון צר החוצה את הקמר המערבי של מדבר יהודה. בנק...

גן לאומי עמק צורים

גן לאומי עמק צורים

גן לאומי עמק צורים שוכן במורדות המערביים של רכס הר הזיתים. זהו אי של טבע בלב הכר...

גן לאומי תל חצור

גן לאומי תל חצור

תל חצור אתר מורשת עולמית המזוהה עם חצור המקראית – אולי הגדולה בערי ארץ ישראל בתק...

שמורת ים חולות ניצנים ושמורת ים אבטח

שמורת ים חולות ניצנים ושמורת ים אבטח

מרחב דולב

מרחב דולב

מדרונות מכוסים חורש, מעיינות נסתרים, מערת התאומים המפורסמת ועוד הרבה הפתעות – כל...

(שמורת הטבע נחל פרת (ואדי קלט

(שמורת הטבע נחל פרת (ואדי קלט

נוף מדברי, שפיעת מים וצמחייה מגוונת, הם היוצרים את נווה המדבר המיוחד של שמורת הט...

גן לאומי עיר דוד

גן לאומי עיר דוד

אחד האתרים החשובים בגן הלאומי סביב חומות ירושלים הוא עיר דוד– מקום ראשית התהוותה...

שמורת טבע נחל אל על

שמורת טבע נחל אל על

השחמט של הטבע: מפל שחור ומפל לבן נחל אל על בגולן מתחתר בסלעי בזלת ויוצר קניון ...

שמורת טבע נחל המשושים

שמורת טבע נחל המשושים

שמורת נחל המשושים הינה חלק משמורת יער יהודיה שבמרכז הגולן. בשמורה קניונים עמוקים...

מוזיאון השומרוני הטוב

מוזיאון השומרוני הטוב

השומרוני הטוב מכניס אורחים

מנזר אותימיוס

מנזר אותימיוס

מהחשובים שבמרכזי נזירות מדבר יהודה בתקופה הביזנטית. דרך שרידיו המרשימים המבקרים ...

שמורת טבע חולות ניצנים

שמורת טבע חולות ניצנים

השמורה משמרת את עולם הטבע של נופי חולות נודדים, חולות מיוצבים למחצה, שקעים ובהם ...

שמורת טבע יער יהודיה

שמורת טבע יער יהודיה

קניונים עמוקים חורצים את מרכז רמת הגולן הסלעית ולאורכם זורמים מפלי מים אל בריכות...

שמורת טבע גמלא

שמורת טבע גמלא

בשמורת הטבע גמלא מתקיים שילוב נדיר של טבע ונוף עם סיפור אנושי היסטורי מרתק....

שמורת טבע החולה

שמורת טבע החולה

שמורת הטבע החולה היא אתר בעל חשיבות עולמית לעופות מים ובית גידול לח חשוב ביותר ב...

שמורת טבע נחל אוג

שמורת טבע נחל אוג

נופי הקניונים של מדבר יהודה, צמחייה מדברית עשירה, שרידי מנזר קדום בנקרת סלע ודרכ...

שמורת טבע חורש עדולם

שמורת טבע חורש עדולם

מערות חצובות בסלע ושרידי מבנים קדומים נחבאים בין עצי חורש, בגבעות שופעות פריחה מ...

אתר הטבילה קאסר אל יהוד

אתר הטבילה קאסר אל יהוד

אתר הטבילה בירדן הוא מקום מיוחד ומקודש לנצרות. במקום זה הנהר זורם בערבות יריחו ו...

שמורת טבע מורדות הגולן

שמורת טבע מורדות הגולן

מפלים זורמים בקניון בזלת ושרידי יישוב יהודי קדום...

פארק (גן לאומי) הרודיון

פארק (גן לאומי) הרודיון

בהרודיון קרא המלך הורדוס תיגר על איתני הטבע. במאה הראשונה לפסה"נ יצר הבנאי הגדול...

גן לאומי אשקלון

גן לאומי אשקלון

גן  לאומי אשקלון משלב אתר עתיקות מרתק, פארק לבילוי בחיק הטבע וחוף רחצה נהדר. באת...

פארק (גן לאומי) קומראן

פארק (גן לאומי) קומראן

שוכן למרגלות המצוק הזקוף של מדבר יהודה, המתנשא מעל חופי ים המלח. במאה ה-2 לפנה"ס...

גן לאומי בית גוברין

גן לאומי בית גוברין

''ארץ אלף המערות'' הגן מציג פלא אדריכלי קדום: אינספור מערות, אמפיתאטרון רומי, שר...

(שמורת טבע עיינות צוקים (עין פשחה

(שמורת טבע עיינות צוקים (עין פשחה

נווה מדבר ירוק מתחלף בשממה

גן לאומי תל לכיש

גן לאומי תל לכיש

בתל לכיש התגלו ממצאים רבים המשתלבים בתיאור המקראי ובתבליטי לכיש המפורסמים שהתגלו...

גן לאומי חורשת טל

גן לאומי חורשת טל

חורשת טל היא אתר טבע ונופש. הגן הלאומי משתרע על פני 700 דונמים, ובו מדשאות רחבות...

שמורת ים שקמה

שמורת ים שקמה

השמורה הימית הדרומית ביותר בישראל לחופי הים התיכון עם מצע רך של חול...

שמורת טבע נחל שניר - חצבאני

שמורת טבע נחל שניר - חצבאני

נחל שניר (החצבאני) הוא הארוך במקורות הירדן. הנחל זורם כל ימות השנה, ולאורכו "יער...

(שמורת טבע נחל עיון (התנור

(שמורת טבע נחל עיון (התנור

שמורת הטבע נחל עיון, במעבר הנחל מעמק עיון ב"אצבע הגליל" אל עמק החולה, נמצא קניון...

שמורת טבע מצוק ההעתקים - נחל דרגה

שמורת טבע מצוק ההעתקים - נחל דרגה

נחל דרגה הוא אחד מנחלי האכזב הגדולים במדבר יהודה, המתחיל בקו פרשת המים בדרום שכו...

שמורת טבע תל דן

שמורת טבע תל דן

מעיינות הדן ועיר מקראית

תל חברון

תל חברון

תל חברון הוא תל מקראי ובו שרידים של יישוב יהודי מהתקופה הרומית הקדומה והמאוחרת ו...

(שמורת טבע נחל חרמון (בניאס

(שמורת טבע נחל חרמון (בניאס

בתקופה אחת בהיסטוריה היהודית התמקדה תשומת הלב היהודית בעיר אחת – בית שערים. חשיב...

שמורת טבע בתרונות בארי

שמורת טבע בתרונות בארי

שמורת טבע בתרונות בארי מפורסמת במרבדי הכלניות המכסים אותה בחודש פברואר. זהו רק ק...

(גן לאומי מבצר נמרוד (קלעת נמרוד

(גן לאומי מבצר נמרוד (קלעת נמרוד

מבצר נמרוד השוכן למרגלות החרמון, הוא המבצר הגדול ביותר שנותר בישראל מימי הביניים...

שמורת טבע עין גדי

שמורת טבע עין גדי

נווה המדבר עין גדי הוא הגדול בארץ. יש בו מעיינות ומפלים ולמרגלות המצוקים, ביתם ש...

גן לאומי תל ערד

גן לאומי תל ערד

תל ערד הוא אתר ארכיאולוגי מהחשובים בישראל. באתר נחשפו שרידי עיר כנענית מבוצרת ומ...

גן לאומי הבשור - פארק אשכול

גן לאומי הבשור - פארק אשכול

גן לאומי הבשור הוא פינה ירוקה במדבר על גדת נחל בשור. בלב מישורי הלס של הנגב המער...

גן לאומי מצדה

גן לאומי מצדה

מצדה המעוז האחרון של לוחמי חירות יהודיים מול הצבא הרומי, מסמלת את אחריתה של ממלכ...

גן לאומי תל באר שבע

גן לאומי תל באר שבע

תל באר שבע, הוא תל מקראי חשוב – אחד משלושה מתקופת המקרא שאונסק"ו כלל ברשימת אתרי...

שמורת טבע הר הנגב

שמורת טבע הר הנגב

שמורת הטבע הגדולה בישראל, במרחבים הפראיים שממערב למצפה רמון ומדרומה. השמורה כולל...

שמורת טבע אירוס ירוחם

שמורת טבע אירוס ירוחם

שמורת אירוס ירוחם משמרת ריכוז פריחה מרשים של אירוס ירוחם, שפרחיו הגדולים והיפים ...

גן לאומי ממשית

גן לאומי ממשית

גן לאומי ממשית - אתר מורשת עולמית, משמר את שרידיה של עיר נבטית מהתקופות הרומית ו...

שמורת טבע המכתש הגדול

שמורת טבע המכתש הגדול

שמורת הטבע המכתש הגדול הוכרזה בשנת 2006, והיא נמצאת בסמוך לעיירה ירוחם, על רכס '...

מישור ימין

מישור ימין

מישור ימין משתרע על פני כ-100 קמ"ר בקער שבין רכס חתירה לרכס חצרה. במרכז המישור נ...

שמורת טבע מדבר יהודה

שמורת טבע מדבר יהודה

המרחבים הבראשיתיים של מדבר יהודה נעצרים בבת אחת במצוק ההעתקים הענק, הנוחת כקיר ז...

גן לאומי שבטה

גן לאומי שבטה

גן לאומי שבטה-אתר מורשת עולמית, מציג לראווה שרידים מרשימים של עיר ביזנטית, שהתקי...

גן לאומי קבר בן גוריון

גן לאומי קבר בן גוריון

אחוזת קבר בן גוריון - קברי דוד בן גוריון ורעייתו פולה עומדים בלב גן ירוק, מול נו...

גן לאומי ניצנה

גן לאומי ניצנה

גן לאומי ניצנה חושף בפני המבקר את הדרה של אחד מיישובי הנבטים בנגב. בראש הגבעה שר...

גן לאומי עין עבדת

גן לאומי עין עבדת

למרגלות מדרשת בן-גוריון מתחתר נחל צין בקניון עמוק ומרהיב. שלוש נביעות בו מזינות ...

גן לאומי עבדת

גן לאומי עבדת

אתר מורשת עולמית - בלב המדבר על גבעה גבוהה מעל ערוץ נחל צין ניצבות חורבותיה המרש...

שמורת טבע מכתשים עין יהב

שמורת טבע מכתשים עין יהב

שמורת טבע מכתשים עין יהב היא מהשמורות הגדולות בנגב, ובתחומה ארבע יחידות נוף: רכס...

שמורת טבע נחל שיזף

שמורת טבע נחל שיזף

שמורת טבע נחל שיזף משמרת לתפארה את עולם החי והצומח במגוון בתי גידול אופייניים לע...

שמורת טבע ומרכז מבקרים מכתש רמון

שמורת טבע ומרכז מבקרים מכתש רמון

המכתש הוא חלק משמורות הטבע מצוק הצינים והר הנגב ומעליו מתנשא מרכז המבקרים מכתש ר...

שמורת טבע נחל עשוש

שמורת טבע נחל עשוש

שמורת טבע נחל עשוש מציעה מרחבים של מדבר בראשיתי וטהור ומקום "ללכת בו לאיבוד" בין...

שמורת טבע חי-בר יוטבתה

שמורת טבע חי-בר יוטבתה

חצי שעה נסיעה מהעיר אילת נמצא נווה המדבר של יטבתה, ובו פרויקט פורץ דרך להשבת חיו...

שמורת טבע מסיב הרי אילת

שמורת טבע מסיב הרי אילת

שמורת מסיב הרי אילת משתרעת על פני כ-415,000 דונם. השמורה משמרת נופי מדבר של סלעי...

שמורת טבע עברונה

שמורת טבע עברונה

ערבת עברונה משתרעת על כ-40 קמ"ר בערבה הדרומית ואפשר למצוא בה עולם ומלואו: סוואנו...

מרכז חינוך והסברה אילת

מרכז חינוך והסברה אילת

מרכז חינוך והסברה אילת נמצא בשמורת האלמוגים ומדריך ומחנך לשימור הטבע באזור אילת ...

שמורת טבע חוף האלמוגים

שמורת טבע חוף האלמוגים

שמורה ימית מהיפות בעולם - גנים צבעוניים מתחת למים...

מרכז חינוך והסברה כרמל

מרכז חינוך והסברה כרמל

מרכז חינוך והסברה כרמל מזמין אתכם לטייל וליהנות בטבע בהר הירוק כל ימות השנה. המר...

גן לאומי מעיין חרוד

גן לאומי מעיין חרוד

פארק נופש משובב נפש בחיק הטבע למרגלות הר גלבוע. בפארק זורם הפלג של מעיין חרוד, ה...

מרכז חינוך והסברה גולן

מרכז חינוך והסברה גולן

מרכז החינוך וההסברה גולן של רשות הטבע והגנים נמצא במושב אניעם, דרומית-מזרחית לקצ...

שמורת ים גדור

שמורת ים גדור

מחרוזת של טבלאות גידוד חובקת לגונות רדודות לאורך קו החוף...

מרכז חינוך והסברה גליל תחתון-עמקים

מרכז חינוך והסברה גליל תחתון-עמקים

מרכז חינוך והסברה גליל תחתון–עמקים שוכן בלב הגן הלאומי ציפורי בין עצי הרימון והז...

מרכז חינוך והסברה גליל עליון

מרכז חינוך והסברה גליל עליון

הגליל עליון הוא אחד האזורים היפים והמגוונים שיש לנו בארץ. מחוף הים ורכסי הכורכר ...

יחידת הדרכה מחוז מרכז

יחידת הדרכה מחוז מרכז

יחידת ההדרכה של מחוז מרכז, שוכנת בגן לאומי אשקלון. היחידה מתמקצעת בהדרכות אתריות...

מרכז חינוך והסברה הרי יהודה וירושלים

מרכז חינוך והסברה הרי יהודה וירושלים

מרכז חינוך והסברה הרי יהודה וירושלים שוכן בח'אן שער הגיא. מיקודו של המרכז בהדרכו...

מרכז חינוך והסברה שומרון

מרכז חינוך והסברה שומרון

מרכז חינוך והסברה שומרון מציע מגוון רחב של ימי סיור ופעילויות חווייתיות באזור חב...

מרכז חינוך והסברה הר ובקעה

מרכז חינוך והסברה הר ובקעה

מרכז חינוך והסברה הר ובקעה מזמין אתכם לטייל בין נחלים והרים, מנזרים ומגילות, ולב...

מרכז חינוך והסברה נגב צפוני

מרכז חינוך והסברה נגב צפוני

מרכז חינוך והסברה (מחו"ה) נגב צפוני מזמין אתכם לטייל באזור עשיר ומגוון, הן מבחינ...

מרכז חינוך והסברה רמון

מרכז חינוך והסברה רמון

מרכז חינוך והסברה רמון נמצא במצפה רמון ומחנך לאהבת הארץ ולשמירה על נופיה ועל מור...

מרכז חינוך והסברה שרון

מרכז חינוך והסברה שרון

מרכז חינוך והסברה שרון מזמין אתכם לטייל, לחקור ולפעול, באתרי טבע נוף ומורשת שבמר...

שמורת טבע מערת הנטיפים

שמורת טבע מערת הנטיפים

בשמורה שטח חורש טבעי נרחב ומערת הנטיפים הגדולה והיפה במערות הארץ. הכניסה לבטן הא...

גם שם נעזור לכם לתכנן את הטיול

ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
X