ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
אבי בהרי
ABC4354FTydfytd^%$

הכירו את שמורת טבע נחל המערות

ההסטוריה, המורשת, הטבע


אתר מורשת עולמית חוויה פרהיסטורית במערות שבהן התגוררו בני אדם במשך מאות אלפי שנים, לצד טיולים רגליים קצרים בין מצוקי סלעים, בעולם הטבע העשיר של הר הכרמל.

להירשם מראש ולטייל באחריות! האתר פתוח למבקרים תחת הגבלות משבר הקורונה
בשל מגבלה על מספר המבקרים ברגע נתון, יש להירשם מראש לביקור. הכניסה תותר אך ורק בהצגת אישור "תיאום מועד הביקור" ורק בשעות הנקובות בו. 

שימו לב:

 • מערת הנחל והמיצג האור קולי נפתחו לציבור המבקרים.
  תותר כניסה של עד 10 איש בכל זמן נתון..
 • בשל הצורך לתאם ביקור ייתכנו שינויים בשעות פתיחת האתר. אנא בידקו זמן ביקור אפשרי במערכת ההזמנות בלבד.
 • להרשמה
 • לפרטים נוספים

מסלולים

 • מסלול מערות האדם הקדמון, כולל חיזיון אור־קולי
 • שביל הרגליים היחפות
 • מסלול בוטני מעגלי
 • מסלול גאולוגי מעגלי
 • שביל האדם הקדמון – מסלול סיור המטפס במדרגות ועולה עד לפתח מערת התנור (הטאבון) על שם הפתח בתקרתה. החפירות הראשונות במערה זו נערכו בשנת 1927, בראשות החוקרת דורותי גארוד. היום חופרת במערה משלחת מאוניברסיטת חיפה, והחפירה נעשית בשכבות שעומקן כ־20 מטרים. המסלול ממשיך למערת הגמל, הנקראת כך משום שצורתה מזכירה דבשת. ייתכן שבמערת הגמל נערכה פעילות של עיבוד חומר גלם. במערה זו מוצגים הממחישים את הווי החיים בתקופות הפרהיסטוריות השונות. במערה הבאה במסלול, מערת הנחל (אל-וואד), אולם מבוא רחב ידיים, ובקצהו פרוזדור צר שאורכו כ־70 מטרים. לפני חזית המערה משתרעת מדרגת סלע רחבה. עיקר הממצאים במערה שייכים לתרבות המכונה אוריניאקית ( 40,000 עד 20,000 שנה לפני זמננו). המערה ננטשה לכמה אלפי שנים, ומששב האדם למקום, עבר מרכז הכובד של החיים לאולם הכניסה ולמדרגת הסלע שלפני המערה (התרבות הנאטופית, 12,000– 10,000 שנה לפני זמננו). במערה זו מוצג מיצג אור־קולי הממחיש את אורח חייו של האדם הקדמון ובפתחה קיים שחזור של אתר קבורה.
 • השביל הבוטני – מסלול מעגלי מסומן בסימון שבילים כחול. השביל מוביל מזרחה לאורכו של נחל המערות ומטפס בתוך צמחיה ים־תיכונית צפופה על הצלע הדרומית של הנחל אל ראש הרכס, שם עובר ביער טבעי של אורן ירושלים. משם הוא ממשיך מערבה לתצפית מרשימה על חוף הכרמל והים ויורד בחזרה אל נקודת ההתחלה.
 • השביל הגאולוגי – מסלול מעגלי המטפס לראש המצוק הצפוני של השמורה. השביל משולט בעמודי עץ שחקוקים עליהם חצים ומספרי תחנות. מהנקודה הגבוהה במסלול יש תצפית מרהיבה לעבר מישור חוף הכרמל.
 • השביל למערת הגדי – שביל קצר מוביל למערה הפרהיסטורית המזרחית ביותר בנחל מערות. במערה נמצאו שלדים של האדם המודרני (הומו סאפיינס), השייכים לתרבות המוסטרית (לפני כ־90,000 שנה). ממצא זה מעיד שיתכן שבנחל מערות חיה אוכלוסייה של האדם המודרני בשכנות לאוכלוסייה של האדם הניאנדרטלי, שהתקיימה במערת הטאבון.
ABC4354FTydfytd^%$

שמורת טבע נחל המערות

מידע שימושי
שעות פתיחה

                    הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני השעות הרשומות                  
שעון קיץ: בימים א' - ה' ושבת: 17:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 - 08:00 שעון חורף: בימים א' - ה' ושבת: 16:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 - 08:00 בערב ראש השנה ובערב פסח: 13:00 - 08:00 בערב יום כיפור: 13:00 - 08:00

הכניסה תותר אך ורק בהצגת אישור "תיאום מועד הביקור" ורק בשעות הנקובות בו

שימו לב:

מערת הנחל והמיצג האור קולי נפתחו לציבור המבקרים.
תותר כניסה של עד 10 איש בכל זמן נתון.

בשל המגבלה על מספר המבקרים ברגע נתון, יש להירשם מראש לביקור. הכניסה תותר אך ורק בהצגת אישור "תיאום מועד הביקור" ורק בשעות הנקובות בו

 

יצירת קשר
טלפון: ‎ 04-9841750/2 פקס: ‎04-9843144 לאינסטגרם של רשות הטבע והגנים
הנגישות באתר

הונגשו: חניה, המבואה ומרכז שירות למטייל, בתי שימוש, פינות פיקניק וברזיות מוצללות על משטחי בטון, ושולחנות פיקניק מדגם נגיש על קרקע מקומית, שביל גישה מבטון מהכניסה לאתר ועד למערת הנחל, שביל בטון למלוא עומק מערת הנחל, מיצג אור-קולי בקצה מערת הנחל, ספסלים למנוחה ולתצפית על הנוף, מאחזי יד לאורך שבילים ומדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע.


הערה: בגלל חשש לפגיעה קשה בצלע ההר ובערוץ הנחל לא ניתן לבצע התאמות נגישות בקרבת מערת הטבון, מערת הגמל, בתוך ערוץ הנחל ובגדה הצפונית של הנחל. לכן אזורים אלה לא נגישים לאנשים עם מוגבלות בניידות. אין התאמות נגישות חלופיות.


למידע נוסף


עלוני מידע להורדה
כניסת כלבים

אסורה למידע נוסף


פקח צעיר

מצורפת חוברת הפעלה לכל המשפחה הקישו כאן


פעילויות נוספות באתר

פעילויות שניתן לקיים בשמורת טבע נחל המערות למידע נוסף


לפעילויות בשמורת טבע נחל המערות
איך להגיע?

על כביש 4 (ת"א – חיפה הישן), 8 ק"מ צפונית לצומת פרדיס. לבאים מצפון, הפניה שמאלה לאתר אסורה (קו לבן) יש להמשיך עד הכניסה למושב גבע כרמל כ-500 מטר להסתובב ולחזור עם הפנים צפונה.

בתחבורה ציבורית – קו 921 מת"א לחיפה לפרטים מודיעין אגד.   

כתבו בוויז: שמורת טבע נחל המערות

רישום לביקור ב‎שמורת טבע נחל המערות

תיאום מועד ביקור


Searching Availability…


ABC4354FTydfytd^%$
דמי כניסה
סוג מחיר
מבוגר ₪ 22.00
ילד ₪ 9.00
מבוגר בקבוצה ₪ 19.00
ילד בקבוצה ₪ 8.00
סטודנט ₪ 19.00
אזרח ותיק ₪ 11.00
ABC4354FTydfytd^%$

פעילויות נבחרות

יש המון מה לגלות
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

חדשות

ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
-->
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
X