מסלול טיול בשמורת טבע נחל מערות

12.06.2019

מסלול טיול בין מערות האדם הקדמון בכרמל, מערות שהתגוררו בהן בני אדם במשך מאות אלפי שנים.

נחל מערות

שמורת טבע נחל מערות משתרעת משני צדי נחל מערות, לאורך כשלושה קילומטרים. הנחל נקרא על שמה של קבוצת מערות שנמצאו בהן שרידים חשובים של האדם הקדמון. מלבד המערות, השמורה מציעה הזדמנות להתוודע אל החי והצומח בכרמל, ובמיוחד לצמחיית המצוקים. במסלול המערות אפשר לראות גם שונית אלמוגים מאובנת, תופעה המאפיינת את הגאולוגיה של מערב הכרמל.

מידע שימושי

מיקום בארץ: מישור חוף הכרמל
נגישות לעגלות ילדים ולכיסאות גלגלים: יש נגישות לחלק מהמסלול
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות
רחצה במים: אין
מי שתייה בדרך: אין
סיור מודרך: רק בהזמנה מראש
אתר לפיקניקים: יש
הדלקת אש: אסורה
דרגת קושי: משפחות
משך הטיול: כשעה
אורך המסלול: כקילומטר אחד
עונה מומלצת: כל השנה
תנועה: רגלית
אופי המסלול: מעגלי
ציוד מיוחד: אין

דרכי הגעה

מכביש החוף הישן (כביש 4), בין היישובים גבע כרמל ועין כרמל, פונים מזרחה בדרך קצרה המגיעה לרחבת החניה של השמורה.

תצפיות נוף

תצפית על מישור חוף הכרמל מהרחבה שבחזית מערת התנור.

מוקדי עניין מרכזיים

הצגת אורח החיים במערות האדם הקדמון בכרמל. שחזור מבנה מגורים מהתקופה הנטופית, מרכז מבקרים וחנות מזכרות.

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

הסדרת המערות לביקור הקהל מתוך שמירה על הערכים הארכאולוגים שבהן; ההכרזה על שמורת טבע נחל מערות "אתר מורשת עולמית"; אישוש אוכלוסיית הצמח הנדיר כרוב כרתי, חפירת ברכות חורף לאישוש אוכלוסיות של דו-חיים ושחרור בזים אדומים לטבע.

סיפור דרך

משער השמורה מטפסים בגרם מדרגות ארוך למצוק נחל מערות וממשיכים לאורכו דרך שלוש תחנות: מערת התנור, מערת הגמל ומערת הנחל. משם יורדים מהמצוק לסוכה הממחישה סוכת מגורים מהתקופה הנטופית ושבים לנקודת המוצא באפיק הנחל.

מסלול הטיול

מערת התנור

הסיור מתחיל בהעפלה בגרם מדרגות תלול למערת התנור. הרחבה שלפני המערה היא נקודת תצפית יפה המשקיפה על מישור חוף הכרמל. החפירות במערה החלו בשנות ה-20 של המאה ה-20 בשכבות שעוביין מגיע ל-20 מטרים. הממצאים הקדומים ביותר שהתגלו במערה שייכים לתרבות האשלית, שראשיתה כאן לפני כ-500 אלף שנה. באותם ימים חי כאן, כנראה, טיפוס האדם המכונה הומו ארקטוס (האדם הזקוף). בני התרבות האשלית חיו בחבורות קטנות שהתקיימו מציד ומלקט. הם ידעו להשתמש באבני יד מסותתות, ובעזרתן קרצפו עורות, קצצו וחפרו. תרבות זו התקיימה במערה במשך כ-250 אלף שנים.
על פי הממצאים שהתגלו בחפירות, במשך 100 אלף השנים הבאות חיו במערה בני התרבות היברודית. בתקופה זו פיתח האדם מגוון כלים קטנים. גם בתקופה זו חיו בני האדם מציד ולקט.
לפני כ-150 אלף שנה חלה התפתחות טכנולוגית ותרבותית נוספת, הקשורה לתרבות אדם המכונה התרבות המוסטרית. בני תרבות זו שיפרו מאוד את הטכנולוגיה של סיתות האבנים. בתקופה זו, בפעם הראשונה בתרבות האנושית, נהגו בני האדם לקבור את מתיהם. הקבר היה קטן, וגוף המת הוכנס אליו בדרך כלל כשהוא מכווץ.

מערת הגמל

המערה הבאה בסיור מכונה מערת הגמל. מערה זו מוקדשת לתצוגה הממחישה את אורח החיים של האדם הקדמון בתקופה המוסטרית. במערה מוצגים כלים ופוחלצים של בעלי חיים המעידים על כלכלת ציד.

מערת הנחל

מערת הנחל היא מערה ארוכה מאוד. היא מתחילה באולם רחב ידיים המוביל לפרוזדור שאורכו 70 מטרים. לפני חזית המערה משתרעת מדרגת סלע רחבה. יישוב בני אדם במערה החל בתקופה המוסטרית, אך עיקר הממצאים שהתגלו בה שייכים לתרבות המכונה אוריניאקית, תרבות שהחלה לפני 40 אלף שנה ונמשכה כ-20 אלף שנה. מתקופה זו לא התגלו בכרמל עצמות אדם, אולם כלי האבן שהתגלו משוכללים יותר. בתקופה זו השתמש האדם בפעם הראשונה בכלי עצם.
לפני כ-12 אלף שנה, לאחר הפסקה של כ-8,000 שנה, שב האדם להתיישב במערה. תרבות אדם זו מכונה התרבות הנטופית, והיא נמשכה כ-2,000 שנה. מרכז הכובד של החיים בתקופה זו עבר לאולם הכניסה ולמדרגת הסלע שבחזית המערה.
במערת הנחל מוצג חיזיון אורקולי המספר על היווצרות המערה ועל חיי היום-יום של האדם הקדמון.

תצוגת הכפר הנטופי

בתקופה הנטופית חל שינוי משמעותי באורח החיים של האדם הקדמון. בפעם הראשונה נבנו יישובי קבע, כמו הכפר שנבנה בחזית מערת הנחל. כן מופיעים בפעם הראשונה חפצי אמנות, כגון סיתות אבן בדמות ראש אדם ומחרוזות צדפים. בתצוגה מוצגת המחשה של סוכת מגורים מהתקופה הנטופית ושל קבר מאותם הימים.
מהתצוגה פונים מערבה ובתוך כמה דקות שבים למרכז המבקרים שבשמורה.

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.