עין פלוטית - הצעה למסלול טיול

מאת: איל שפירא 31.01.2022

המעיין הכי חמוד, מתוק וקסום שתמצאו באזור זה של ים המלח, מציע לא רק טבילה בנווה מדבר זעיר וציורי, אלא גם סגולה להחזרת אהבות קודמות. נסו ותתמכרו.

עין פלוטית - צילם איל שפירא עין פלוטית - צילם איל שפירא
עין פלוטית - צילם איל שפירא

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 11


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כמה עשרות מטרים בלבד


משך המסלול: כחצי שעה או יותר


דרגת קושי ואופי הטיול

רמת קושי: קלה


מסלול קווי.


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


עונה מומלצת: כל השנה

נקודת התחלה וסיום: "עין פלוטית" בווייז (ליד נאות הכיכר)

טריוויה לדרך: דגי נאווית ים המלח שתפגשו במעיין, מסוגלים לחיות במים מליחים יחסית, ואף לשרוד תנאי חום קיצוניים.

בואו נתחיל בהנמכת ציפיות מצד אחד – ובהעלאת ציפיות מן הצד שני. בראש ובראשונה, עין פלוטית הוא מקום שאליו מומלץ להגיע בימי חול או לחלופין, מוקדם מאוד בבוקר. הסיבה: סופי השבוע עשויים להיות לעתים מעט עמוסים. בנוסף, אין מדובר במסלול הליכה של ממש, אלא בנקודת טבילה על הדרך. מה שנהוג לכנות "נקודה לקפה".

מצד שני, זהו ככל הנראה המעיין הכי חמוד, מתוק וקסום שתמצאו ברדיוס של קילומטרים רבים, כך שעם החברה הנכונה (בן/בת זוג או ילדים חקרניים), תוכלו לבלות כאן יותר זמן מכפי שתכננתם.

המעיין, במימיו בגוני כחול וטורקיז, נובע בלב מקבץ ציורי של עצי דקל ושיחי קנה צפופים, כמו נווה מדבר זעיר.

השם פלוטית מתייחס ללא אחרת מאשר בתו של לוט, שסייעה לעניי עירה. מסיבה זו, הותקפה בידי שאר תושבי סדום, וזעקתה רק זירזה את חורבנה של סדום. לא בדיוק סיפור שמתאים להלך הרוח הרומנטי שמציע המעיין. ואכן, המטיילים החלו לכנות את עין פלוטית בשם הולם יותר, וכיום רבים מכירים אותו בשם "מעיין האהבה".

אגב, עם השנים התפתחה מסורת מקומית לפיה מי שמרטיב את ידיו במי המעיין ומעביר אותם על ראשו, יזכה שוב באהוב או באהובה שנטשו אותו/ה. אפשר לנסות. אם לא יועיל, לפחות תתרעננו היטב.

בריכת המעיין עצמה קטנה וחבויה, והיא מצויה אל מול סדקי החוואר האדירים של צפון הערבה לבין המרחבים המישוריים של כיכר סדום. לאחר שמחנים את הרכב לצד שלט גדול המכריז על מיקומו של המעיין, צועדים דקה ורבע ומגיעים אל המים הטובים (אם כי המליחים). גובה המים פחות ממטר, ובהם תגלו להפתעתכם כי גם במים מליחים יחסית, שוחים דגים. אלו הם דגי נאווית המלחות (הידועים גם בשם נאווית ים המלח). דג קטן זה מסוגל לשרוד גם בתנאי חום קיצוניים ובמים המלוחים עד פי חמישה מאלו של הים התיכון. ילדים ישמחו לנסות ולעקוב אחר הדגים, אך אנא, אל תנסו לגעת בהם או לפגוע בהם בשום צורה.

איך להגיע?
כתבו בוויז: עין פלוטית

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.