שביל הבוסתנים

25.06.2023

מי מחביא את האבטיח הטעים בעולם, מהי האמת הסודית שרק ציידי המעיינות מכירים, ומה צריך לעשות כאשר שביל הטיול לופת אותך ולא מרפה?

הקרדו בסוסיתא ההולך ונחשף. מבט מן הדקומנוס מקסימוס לכיוון דרום. צילום: משלחת חפירות סוסיתא צילום: משלחת חפירות סוסיתא
צילום: משלחת חפירות סוסיתא
צילום: משלחת חפירות סוסיתא

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: מס' 1


 


משך ואורך המסלול

משך ואורך הטיול: 1.5 ק"מ


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי הטיול: קל, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • מצפה השלום

  • בריכת המעיין


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


אחד המקומות היפים שבהם תוכלו לקבל "גולן מזוקק" מבלי להתאמץ יותר מדי, הוא "שביל הבוסתנים"  שבדרום הגולן.

אבטיח שאתה מקבל מזרים גמורים במעיין, יהיה האבטיח הטעים בעולם.
זה עובד גם עם ענבים. ואפילו עם סתם ביסקוויטים פשוטים.
זוהי אמת מוחלטת, ורק ציידי / רובצי / שוכני מעיינות מכירים אותה היטב.
בקרוב, אולי גם אתם תיווכחו בכך.
כי מבלי להיכנס לקלישאות (ברור שניכנס), מעיינות בלב הטבע גורמים גם לטיפוסים הנוירוטיים ביותר להוריד הילוך – ולחייך.
לחייך לעצמם, לעולם. ושוב לעצמם. ועם החיוך, מגיעה נדיבות בין זרים. ועם הנדיבות, מגיע פלח האבטיח. הטעים בעולם.

אבל רגע, חכו עם המעיין הזה. בואי נתחיל באופן מסודר. דווקא בגלל שהוא לא מנסה להתחנף אליך, הגולן הוא חבל ארץ כל כך יפה ומסעיר. הוא טרשי במידה, פרוע במידה, וגם אינסופי במידה (פרדוקס? לא בטוח).

תיאור המסלול:

השביל הזה מתחיל את חייו במרומי מצפה השלום, דרומית לכפר חרוב. זהו אחד ממצפי הנוף המרשימים בצפון הארץ, ומכאן, נדמה שכל העולם פרוס בפניכם – מהרי הגליל דרך התבור, עמק הירדן, החרמון כמובן הכנרת, שמנצנצת שם למטה. מכאן קל גם לזהות את טבריה, ואפילו את צפת, גבוה מאחוריה.

מהמצפה עצמו יורד בתלילות גרם מדרגות מתכתי, הישר אל סבך צמחייה, עדות לעובדה שבימי הקורונה החורפיים, אף אחד לא טייל כאן – מה שגרם לטבע לנגוס בציוויליזציה.

ברגע שגרם המדרגות מתפוגג מאחוריכם, מתחיל לו שביל טיול מהסוג שאי אפשר לסרב לו. שביל שלוכד אותך, לופת אותך – ולא מרפה. אל תתנגדו לו. התמסרו. זה ישתלם לכם.

עוד צעד, עוד נוף מרהיב של הכנרת והרי הגליל – והנה מופיעה לה בריכת מעיין. מאיפה היא צצה? כך פתאום? בלי הכנה, בלי שלט מסודר, בלי שידעתם שהיא ממתינה רק לכם.

אתם יכולים להציץ, להגיד שלום ולהמשיך הלאה, ואתם יכולים להתמסר שעה ארוכה לשכשוך רגליים או סתם לבהייה חסרת פשר במים ובסבך שמחביא את הבריכה מעיניים זרות.

שזה מעולה, כי בהייה חסרת פשר היא פעולה מחתרתית מומלצת כנגד תרבות הקניות, הבינג' והאטרף הכללי שמסחרר את כולנו.

השביל עצמו ממשיך על גבי המצוק, ומספק בכל צעד וצעד נופים חדשים שיפצירו בכם לצלם אותם. מכאן אפשר לשוב לנקודת ההתחלה באמצעות השביל המעגלי, אך קחו בחשבון שבשלב מסוים, הקוצים משתלטים מעט על הדרך. כדי ללכת על בטוח, פשוט חיזרו באותה הדרך כאשר נמאס לכם.

לא יימאס לכם, אבל בכל זאת.

הערות:

אין ללון במקום או לשהות בו בשעות החשיכה, אין להדליק אש ויש להשאיר את שטח נקי.

איך להגיע:

שמים בווייז "מצפה השלום" ליד כפר חרוב, מחנים ברחבת החנייה המסודרת ומתחילים לצעוד. השביל הוא חלק זעיר משמורת הטבע סוסיתא, המשתרעת על פני 18,000 דונמים, ובה עולם חי וצומח עשירים.

מהמצפה יורדים כאמור במדרגות הירוקות, המובילות אל שביל בסימון שבילים שחור. תוך זמן קצר, חוברים לשביל הכחול, שייקח  אתכם אל בריכת האבן הבנויה שאותה ממלא מעיין (שימו לב שלא להחמיץ אותה – היא חבויה מימין לכם). בהמשך השביל המעגלי פוקדים תצפיות נוף נוספות, ולאחר שהשביל פונה מזרחה, ניתן להחליט אם חוזרים באותה הדרך או צועדים בין הקוצים אל חלקו המזרחי של השביל, שבו בוסתנים פוטוגניים.

אורך השביל כולו כ-1.5 ק"מ. מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחר הצהריים הנעימות. אין ללון במקום או לשהות בו בשעות החשיכה, אין להדליק אש ויש להשאיר את שטח נקי.

איך להגיע?
כתבו בוויז: מצפה השלום

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.