נחל חרמון (בניאס) תיכון – המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע נחל בניאס

03.06.2020

חלקו התיכון של נחל חרמון זורם בין היישובים שניר ושאר יישוב ומזמין את המטיילים למקטע הליכה ייחודי על גדותיו של נחל איתן המתחתר בסלעי הבזלת ויוצר ערוץ קניוני מתפתל, ולצפיה במראה ייחודי - טנק סורי הפוך ומלא מים.

נחל חרמון (בניאס) - צילם חגי דביר נחל חרמון (בניאס) - צילם חגי דביר
מנו גרינשפן

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 1


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 3 ק"מ


משך המסלול: 3-4 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי בדרגת קושי בינונית


מוקדי עניין


  • נחל זורם

  • בריכות מים

  • טנק סורי הפוך


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון – עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע – שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסת כלבים אסורה – בשל רגישות ערכי הטבע בשמורה אין כניסת כלבים למסלול הבניאס התיכון .


תיאור המסלול

נקודת מוצא: רחבת החניה של בית העלמין של קיבוץ שניר.

נקודת סיום: רחבת חנייה במושב שאר יישוב.

סימון שבילים ירוק יוביל אותנו במגמת ירידה אל אפיק הנחל, במפגש עם סימון שבילים שחור נפנה שמאלה ונרד במדרגות אל הטנק ההפוך, זהו טנק סורי מימי מלחמת ששת הימים שלקח חלק במתקפה על קיבוץ דן. תוך חילופי ירי עם הכוח המגן מקיבוץ דן, נסוג הטנק אחורה ונפל אל ערוץ נחל הבניאס ומאז הוא כאן. 

נסיים את הביקור ברחבת הטנק ההפוך, נעלה חזרה אל השביל המסומן שחור ונפנה שמאלה, נחלוף על פני נקודת הפיצול עם השביל המסומן ירוק ממנו ירדנו קודם. השביל השחור יוביל אותנו בשביל צר שיעלה וירד מאפיק הנחל. לאורך הדרך יפתחו לפנינו מידי פעם מקומות מתאימים לעצירות ומנוחה תחת חופות עצי דולב מזרחי ולצד רחשי המים המפכפכים, הנצבעים כחול טורקיז בבריכות הנקוות בנחל.

בהמשך הדרך נחצה גשר שיוביל אותנו אל גדת הנחל הצפונית, נעבור ליד תחנת שאיבה אשר פועלות בנחל. לאחר כשעת הליכה נגיע למפגש עם שביל אדום שיוביל אותנו ימינה אל הערוץ, והשביל השחור יעלה שמאלה אל דרך עפר לצד מטעי חקלאות מקומיים, נבחר במסלול האדום ונמשיך ללכת לצד ערוץ הנחל בינות לסלעים ותחת צילם של עצי גדות נחלים גדולים כמו הדולב וער אציל הלא הוא התבלין – עלי דפנה. 

נסיים את ההליכה על השביל האדום ונתחבר חזרה אל השביל השחור, זה לא סוף המסלול למרות האווירה – לאחר כרבע שעה של הליכה תופיע מצד ימין פניה חזרה אל ערוץ הנחל. נעבור מעל צינור גדול ושלט שינחה אל השביל האדום לעבר היישוב שאר ישוב, לשם פנינו מועדות. נחצה את הנחל שוב, הפעם על גשר ביילי ( גשר עשוי מוטות פלדה שהומצא בימי מלחמת העולם הראשונה ויתרונותיו בכך שהוא יביל, למרות שלא זז מכאן מאז שנבנה). כעת נלך על דרך אספלט סלולה עד לשאר הצהוב של שאר ישוב, שם חנינו את הרכב המאסף.

שימו לב

כניסת כלבים אסורה – בשל רגישות ערכי הטבע בשמורה אין כניסת כלבים למסלול הבניאס התיכון .

איך להגיע

לנקודת המוצא: 100 מטר לפני השער של קיבוץ שניר, מצד ימין ישנה רחבת עפר בה נשאיר את הרכב ומשם נצא אל המסלול.

לנקודת הסיום: נכנס בשער המושב ונפנה מיד שמאלה, נסע על הגדר ההיקפית עד לשער צהוב נוסף, נחנה את הרכב המאסף ליד השער מבלי לחסום את הדרך ונחזור לנקודת ההתחלה.

מטיילים בבניאס התיכון- שומרים על המים, על הטבע ועל עצמנו:

שמורת הטבע נחל הבניאס משתרעת ממעיינות הבניאס אשר נובעים מסלעי החרמון, ועד לחניון השקד- ממערב לכביש 918 וחורשת טל. השמורה אוחזת בתוכה את המקטע היפה ביותר של הנחל, בו צמחיית נחלים עבותה ועצי ענק, ומגוון חיות בר ביניהן מינים נדירים כמו לוטרה וסלמנדרה כתומה. לכל אורכה של השמורה הכניסה למים אסורה וזה מטעמים של שמירת טבע ושמירת חיי אדם.

כאשר אנחנו נכנסים למים אנחנו מכניסים איתנו גם את קרם ההגנה, הזיעה, ובנוסף לזה כפות הרגליים שדורכות על הקרקע מרחיפות (מעלות מעלה) חומר אורגני ומעכירות את המים, דבר אשר פוגע ביכולת של חיות המים לנוע ולמצוא מזון, ואף פוגע בשגרת חייהם היומיומית. בנוסף, האבנים החלקלקות והזרם החזק הביאו לחילוצים רבים לאורך השנים, ולסיכון חיי מטיילים ומחלצים כאחד. הבניאס הוא נחל יפיפה וארוך- החניונים בדרומו של הנחל אינם מוגנים כשמורה ושם ניתן להיכנס למים ולערוך שהיית יום ושכשוכים.

בשמורת הבניאס מבקרים כ-800 אלף איש בשנה. במידה וייכנסו למים אפילו מחצית מהם- הנחל לא יהיה עוד לנחל היפה בנחלי הצפון וחיות הבר ידירו את רגליהם מהנחל בחיפוש אחר בית גידול שקט ונקי יותר- דבר אשר כמעט ולא ניתן למצוא במדינה העמוסה שלנו.

צאו לטייל בביטחה ועיזרו לנו לשמור על הטבע! הנחל קסום ויוכל להישאר כזה אם נדע להינות מיופיו ולשמור עליו עבור חיות הבר וצמחיית הנחלים.

איך להגיע?
כתבו בוויז: קיבוץ שניר – בית עלמין

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.