שדה המשחקים בגן לאומי עינות תלם

שם כתב: אייל שפירא 14.08.2020

למה חשוב להצטייד במגדיר צמחים לפני שפוגשים מפלצת במבוך

גן המשחקים בעיינות תלם - אייל שפירא
גן המשחקים בעיינות תלם - אייל שפירא
עיינות תלם - אייל שפירא

מספר מפת סימון שבילים: מס' 9


 


משך ואורך הטיול: כשעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול: קל, מתאים למשפחות


   • משחקי שטח

  • פינות פיקניק


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


חנוני ככל שזה נשמע – תמיד תטיילו עם מגדיר צמחים. תמיד.
כי בואו נגיד שהגעתם לעמק ציורי ויפה שאף אחד לא מכיר. נרגשים, אתם מביטים סביב ומחליטים לשחק אותה מגלי ארצות ולקרוא לעמק שלכם על שם האירוסים המרהיבים שפורחים בו.
אתם קוראים לו "עמק האירוסים", רק בשביל לגלות מאוחר יותר, שמה שראיתם היו בעצם פרחי חצב.

תיאור המסלול:

אז עמק הארזים ליד ירושלים.

העמק הזה קרוי על שם הארזים התמירים והגאים שמתנוססים במוצא נחל חלילים. רק מה? מדובר למעשה בברושים ולא בארזים. היתה זו טעות מביכה של מתיישבי המקום שהגיעו לכאן לפני כמאה שנים.

בלי מגדיר צמחים. אבל עזבו שיימינג. בואו נשחק קצת.

למרות שהשם שלו לא נשמע ממש חיובי, הקימו נתיניו של המלך מינוס מכרתים, מבוך ענקי שהוקדש לו. היה זה הלבירינת, ועל-פי המיתולוגיה, מבוך זה תוכנן על ידי ממציא בשם דדלוס (עוד שם שפחות תפס). מטרת המבוך: כליאת המינוטאורוס, מפלצת שחלקה אדם וחלקה שור.

כדי להשביע את רעבונה של המפלצת, ששעטה אנה ואנה ברחבי המבוך במשך שנים, נהגו אנשי המקום להאכיל אותה בצעירים וצעירות שהוקרבו בעבורה מעת לעת.

נכון, זה אולי לא פוליטיקלי קורקט, אבל כנראה בהחלט יעיל.

וזה יופי של סיפור לספר לילדים שלכם, בעודכם כאן, בשדה המשחקים של גן לאומי עינות תלם.

בראש ובראשונה, מדובר במרחב מצוין לשיטוט נעים, מקום למצוא בו פינות פיקניק לצד טרסות חקלאיות קדומות או לחקור מקרוב את המבנה הנושן שמצוי בליבו. לפני שנים לא רבות, הוקם פה שדה משחקים מענג ומעורר השראה, שפשוט אי אפשר לסרב לו.

וכשאנחנו אומרים "משחקים", הכוונה היא לא ל-GTA (או לפקמן, אם אתם קשישים), אלא ללוחות אבן מעוצבים לעילא שעליהם משורטטים משחקי דמקה, מנקלה, צוללות, שחמט  וגם מבוך.

אבל בלי מפלצות.

המפלצות היחידות פה הם תותי העץ הבשלים עד להתפקע שאולי ינשרו לכם על הראש, בעודכם משחקים עם הילדים. שזה די סבבה, תכלס.

יש פה אפילו מתקן אבן שמדמה צורה קדומה של באולינג, משחק שמסתבר ששימש בני מלוכה מצריים לפני יותר מ-4,000 שנים (רק בלי הנעליים המטופשות שכיום אתם נאלצים לנעול כדי לשחק באולינג, מה שמרמז שבמרוצת ההיסטוריה, בני האנוש די התקדמו לאחור).

אז קחו את הזמן, תראו לילדים שיש משחקים מסוג אחר, וקחו לעצמכם שעה קלה של בריחה מהעולם, במרחק של מטר וחצי מתל אביב, וחצי מטר מירושלים.

גן המשחקים בעיינות תלם – אייל שפירא

עוד על המקום: גן לאומי עינות תלם הוא חלק מפארק ירושלים, הממוקם בקטע העליון של נחל שורק. תוכלו לטייל כאן ברגל, וגם באופניים, באחד משפע המסלולים הנוחים שמתפתלים מכל עבר.

האתר משמר נופי מעיינות קטנים וטרסות קדומות, ואם אתם כבר פה, אתם חייבים לעצור את העולם ולעשות פיקניק נינוח לצד הטרסות, תחת עצי בוסתן כרימון, תאנה או גפן (תוכלו לזהות אותם בזכות מגדיר הצמחים שהבאתם)

בלב האתר מצוי מבנה פוטוגני בן שתי קומות, שריד למספר ניסיונות התיישבות חקלאית מתחילת המאה העשרים. את סיפורו המרתק תוכלו למצוא על גבי השילוט שילווה את מסלול הטיול הקצרצר שלכם. הכניסה ללא תשלום.

עיינות תלם – אייל שפירא

הערות:

  • אין ללון במקום או לשהות בו בשעות החשיכה
  • אין להדליק אש
  • יש להשאיר את השטח נקי
המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי עינות תלם.