גן לאומי עינות תלם: הטיול לחובבי הסתלבט בטבע

מאת: אייל שפירא 05.04.2022

טיול לאנשים שלא מטיילים

גן המשחקים בעיינות תלם - אייל שפירא גן המשחקים בעיינות תלם - אייל שפירא
גן המשחקים בעיינות תלם
עיינות תלם

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: מס' 9


 


משך ואורך המסלול

משך ואורך הטיול: כשעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי הטיול: קל, מתאים למשפחות


 


מוקדי עניין


  • משחקי שטח

  • פינות פיקניק


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


התעוררתם במצב רוח עצל? הטיול בגן לאומי עינות תלם הוא הדבר הכי נינוח, קליל ומדליק שיכולתם לאחל לעצמכם. עם זאת, יש בו אפשרות לחילוץ עצמות קליל-פלוס, שיפגיש אתכם עם אחת המערות הכי פוטוגניות שפגשתם: מערת חלילים. אל תוותרו

ברוכים הבאים לעמק הארזים ליד ירושלים. הוא קרוי על שם הארזים התמירים והגאים שמתנוססים במוצא נחל חלילים. רק מה? מדובר למעשה בברושים ולא בארזים. היתה זו טעות מביכה של מתיישבי המקום שהגיעו לכאן לפני כמאה שנים. הטעות נשכחה – השם נשאר.

לגן לאומי עינות תלם מגיעים מכמה סיבות טובות. הראשונה היא העובדה שלפני מספר שנים, הוקם כאן שדה משחקים מן הטבע. והוא בהחלט לא רק לילדים.

וכשאנחנו אומרים "משחקים", הכוונה היא לא ל-GTA (או לפקמן, אם אתם קשישים), אלא ללוחות אבן מעוצבים לעילא שעליהם משורטטים משחקי דמקה, מנקלה, צוללות, שחמט וגם מבוך מדליק.

זה כיף, זה מעניין, וזה גם מצטלם נהדר לסטורי שלכם.

יש פה אפילו מתקן אבן שמדמה צורה קדומה של באולינג, משחק שמסתבר ששימש בני מלוכה מצריים לפני יותר מ-4,000 שנים (רק בלי הנעליים המטופשות שכיום אתם נאלצים לנעול כדי לשחק באולינג, מה שמרמז שבמרוצת ההיסטוריה, בני האנוש די התקדמו לאחור).

גן המשחקים בעיינות תלם – אייל שפירא, גן המשחקים בעיינות תלם

אז קחו את הזמן, תראו לילדים – וגם לעצמכם – שיש משחקים מסוג אחר, וקחו שעה קלה של בריחה מהעולם, במרחק של מטר וחצי מתל אביב, וחצי מטר מירושלים.

וחוץ מזה, מדובר במרחב מצוין לשיטוט נעים, מקום למצוא בו פינות פיקניק לצד טרסות חקלאיות קדומות או לחקור מקרוב את המבנה הנושן שמצוי בליבו.

וכל הטוב הזה לא דורש מכם ניווט, הליכה נמרצת או התנשפות. הכל מצוי במרחב זעיר של רבע שעה הליכה מקצה לקצה. ואם אתם בכל זאת מתעקשים ללכת לאיבוד, כדאי לדעת שהמקום משולט היטב. אז אל.

פיקניק מנצח מול הנוף

ועוד כדאי לדעת כי גן לאומי עינות תלם הוא חלק מפארק ירושלים, הממוקם בקטע העליון של נחל שורק. תוכלו לטייל כאן ברגל, וגם באופניים, באחד משפע המסלולים הנוחים שמתפתלים מכל עבר.

האתר משמר נופי מעיינות קטנים וטרסות קדומות, ואם אתם כבר פה, אתם חייבים לעצור את העולם ולעשות פיקניק נינוח לצד הטרסות, תחת עצי בוסתן כרימון, תאנה או גפן.

בלב האתר מצוי מבנה פוטוגני בן שתי קומות, שריד למספר ניסיונות התיישבות חקלאית מתחילת המאה העשרים. את סיפורו המרתק תוכלו למצוא על גבי השילוט שילווה את מסלול הטיול הקצרצר שלכם. הכניסה ללא תשלום.

קינוח סוריאליסטי במערת חלילים

וכעת, קינוח שלא תוכלו לסרב לו. כי גם אם אתם טיפוסים אורבניים לעילא, שווה לכם לבצע דילוג קטן אל מערת חלילים שבנחל חלילים הצמוד.

מהמבנה הקדום או משדה המשחקים של עינות תלם, צעדו דרומה כמה עשרות מטרים על השביל בסימון כחול, ובנקודת הפיצול עם השביל הירוק, ליד עץ אורן ענקי, פנו ימינה (מערבה) בערוץ נחל חלילים. עקבו כל העת אחר הסימון הירוק, עד שתתקלו בצד שמאל שלכם (מעל הגדה הדרומית של נחל חלילים) – במערת חלילים. מדובר בהליכה של כ-700-600 מטרים בלבד.

אל תתנו לשם "מערה" להטעות אתכם. מדובר במערכת מסועפת, קסומה וציורית של מחילות וחלילים אפלוליים, כמעט סוריאליסטיים, בלב המצוק שמתרומם מעל הנחל. המהדרין ימצאו לעצמם מרפסת נוף טבעית באחד מפתחי המערה. מכאן, בעת שאתם צופים על הוואדי, אף אחד לא יוכל להזיז אתכם. כיף גדול.

הדרך חזרה נערכת באותו מסלול (ירוק), והיא קלה יותר מהסיבה הפשוטה שהיא נערכת בירידה. הרווחתם.

הערות:

  • אין ללון במקום או לשהות בו בשעות החשיכה
  • אין להדליק אש
  • יש להשאיר את השטח נקי
איך להגיע?
כתבו בוויז: עינות תלם

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.