טיול חולות בשמורת טבע ניצנים

מאת: איל שפירא 31.01.2022

להתגלגל מראש דיונות, לחקור עקבות של בעלי חיים, ללמוד על מורשת קרב מרתקת ובעיקר – להתמסר לממלכת החולות הכי גדולה ויפה שנותרה לנו בארץ

צבי ארץ-ישראלי בשמורת טבע חולות ניצנים- צילום אורי פרו צבי ארץ-ישראלי בשמורת טבע חולות ניצנים- צילום אורי פרו
טביעות ידיים בחולות ניצנים. צילום: אייל ברטוב
צילום: אייל ברטוב

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 10


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 4.5 ק"מ (קווי)


משך המסלול: 4-2 שעות, לפי העניין


 


דרגת קושי ואופי הטיול

רמת קושי: קלה


מסלול מעגלי


מוקדי עניין


  • עקבות בעלי חיים – חרקים, זוחלים, עופות ויונקים ממינים רבים.

  • "בריכת רוברטס", שלולית חורף יפהפייה

  • הדיונה הגדולה


 


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


עונה מומלצת: סתיו, חורף ואביב. בקיץ – בשעות אחר הצהריים הנעימות

נקודת התחלה וסיום: התחלה בבית ספר שדה שקמים; סיום בדיונה הגדולה באשדוד (ליד גשר עד הלום).

טריוויה לדרך: בשמורת חולות ניצנים מתגוררים בעלי חיים ממינים רבים. אחד המעניינים שבהם הוא כוח אפור, המתהדר בתואר "הלטאה הגדולה ביותר בישראל". אורכה עשוי להגיע לכ-150 ס"מ.

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

ישנם מסלולי טיול שטומנים בחובם הצצה אל נופי העבר. כמעט כמו לצאת למסע נופי בזמן. אחד מהם מצוי ממש מתחת לאף של תושבי גוש דן. זוהי שמורת טבע חולות ניצנים, המשמרת את הנופים שאפיינו את האזור כולו עד לתחילת המאה העשרים: דיונות חול זהובות ורכסי כורכר שעדיין לא נפגעו מתנופת הפיתוח.

ואם תגיעו עם סבלנות ומצב רוח חקרני, מסלול הטיול הזה יפגיש אתכם עם שפע של עקבות בעלי חיים – חרקים, זוחלים, עופות ויונקים ממינים רבים. מומלץ להצטייד במגדיר עקבות ואפילו בזכוכית מגדלת, ובכך להעניק לילדים חוויית טבע מדליקה ובלתי נשכחת. באחריות.

שמורת הטבע הגדולה הזו משתרעת בין אשדוד לאשקלון, על פני כ-20,000 דונמים, ומשמשת בית למינים רבים של בעלי חיים. מסיבה זו, אין לרדת מהשביל המסומן, כדי שלא לפגוע בבתי גידול סמויים מן העין.

לאחר שמחנים במגרש החנייה של בית ספר שדה שקמים, מגיע הרגע להתפעל מהמבנה המרכזי כאן, המכונה "הארמון". היה זה ביתו של אפנדי אמיד בתחילת המאה העשרים. באזור זה הוקם ב-1943 קיבוץ ניצנים, שנפל בקרבות מלחמת העצמאות בחודש יוני 1948, לאחר מתקפה קשה מצד הצבא המצרי, שהסתיימה בכניעה שנחשבה במשך שנים רבות שנויה במחלוקת. הבית הדו-קומתי הוא השריד הכמעט יחיד מהקיבוץ שישב כאן, ועם השנים עבר למיקומו הנוכחי. ה"ארמון" משמש את החברה להגנת הטבע, ובמקום מצוי אתר הנצחה המספר את סיפור הקרב. כדאי לשוטט בין עמדות הקרב ושלטי ההסבר המתארים את סיפור המקום. בנוסף, מצויה כאן אנדרטת "האישה הלוחמת", שהוקמה לזכרן של הנשים שנלחמו באותו קרב עקוב מדם, כמו גם במלחמות ישראל.

כעת הגיע הזמן לאתר את שביל הטיול המסומן השחור, ולצאת איתו לכיוון כללי צפונה, אל ממלכת החול הגדולה של שמורת הטבע. בין השאר, תפגשו כאן כמה מעצי השקמה המרשימים שפגשתם מזה זמן רב, וגם כמה מהדיונות הרכות והיפות ביותר. ואם מעולם לא התגלגלתם מראש דיונה, זה הזמן והמקום לכפר על כך – ופשוט להתמסר.

בחול תוכלו לאתר עקבות- מחרקים זעירים דרך זוחלים, מכרסמים ועד צבאים, שמתגוררים ברחבי השמורה. חוויה נהדרת, שאף מעידה על חשיבותן המכרעת של דיונות החול כבתי גידול ייחודיים ושמירה על מגוון ביולוגי. לכן חשוב מאוד לשמור על הנקיון, לא לרדת משבילים ולהשאיר את המקום כפי שהגעתם אליו.

ואם כבר מדברים על בתי גידול – אם הגעתם בחורף או בתחילת האביב, אל תוותרו על "בריכת רוברטס", שלולית חורף יפהפייה המשמשת דו-חיים, כמו גם עופות מים שמגיעים לכאן להרוות את צימאונם.

לבסוף, תסמן לכם "הדיונה הגדולה" בפאתי אשדוד שהגעתם אל קצה מסלול הטיול שלכם. כיאה לשמה, זה המקום לבצע את הגרנד פינאלה של גלגולי הדיונות שעליהן התאמתם עד כה.

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע חולות ניצנים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.