מכוכב הירדן במורד נחל בארה לנחל תבור - הצעה למסלול טיול

מאת: זיו כרמל 07.03.2022

המיטב של שביל עמק המעיינות: מכוכב הירדן לשמורת טבע נחל תבור

נחל בארה - צילמה רחל אשכול נחל בארה - צילמה רחל אשכול
נחל בארה - צילמה רחל אשכול
נחל בארה - צילמה רחל אשכול

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 3


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-9 ק"מ


משך המסלול: 5-6 שעות


 


 


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: מיטיבי לכת. רובו של המסלול בירידה ובמישור.


מוקדי עניין

מוקדי עניין:  • מבצר כוכב הירדן,

  • תצפיות צפונה לרמת סירין והחרמון,

  • צומח ומים באפיק נחל בארה ונחל תבור,

  • סימני בעלי חיים ואף תצפיות בהם (צבאים, חזירי בר ועוד).


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


חשבתם שאתם מכירים את אזור עמק המעיינות? היכונו להיות מופתעים. במיוחד בחורף ובאביב, הטיול במורד נחל בארה הוא מהיפים על שביל עמק המעיינות. המסלול כולל תצפיות פנורמיות, צמחייה מגוונת, סלעי בזלת חמורי סבר ושפע של סיפורים היסטוריים

על שפתו של מדרון תלול ועוצר נשימה, גבוה מעל בקעת הירדן, שוכן אחד המבצרים היפים בישראל, המוקף בחפיר שנבנה באבני בזלת חמורות סבר. כאן גם תבינו מדוע בדיוק כינו הצלבנים את מבצרם בשם "בלואר" (יפה נוף). הוא הוקם בשנת 1,140 לערך כחווה מבוצרת, ולאחר מספר עשורים נרכש על ידי אבירי המסדר ההוספיטלרי ששדרגו אותו והפכו אותו למתחם מבוצר לעילא. הוא היה כה מבוצר ואיתן, עד שנדרשה לחייליו של צלאח א-דין כשנה וחצי של מצור כדי להכניע את מגניו.

ברוכים הבאים אל גן לאומי כוכב הירדן, שבלבו ניצב מבצר זה. מסלול הטיול שלכם אינו מחייב כניסה לגן הלאומי (בתשלום, חינם למנויי מטמון), אך בהחלט מומלץ לעשות זאת: שוטטו באולמות המבצר, התרשמו ממגדליו, מחומותיו האדירות. נראה כאילו בכל רגע יצוץ כאן אביר או לוחם צלבני עוטה שריון. עד כדי כך ההיסטוריה חיה ונושמת פה. וכל הטוב הזה מופיע עוד לפני שבכלל התחלתם לצעוד במסלול ולגלות את אוצרותיו.

נקודת מוצא: גן לאומי כוכב הירדן

נקודת סיום: הכניסה המזרחית של שמורת טבע נחל תבור, כביש 90.
מחסום הכניסה לשמורת טבע נחל תבור, על השביל המסומן אדום (מס' 3324), כ-קילומטר אחד מע' לכביש 90.

איך להגיע

נקודת מוצא: נוסעים בכביש 90, פונים מערבה לכביש המוביל לכוכב הירדן (מעלה גדעון) עד לצומת הכניסה לגן הלאומי כוכב הירדן (הכניסה לגן הלאומי כוכב הירדן בתשלום, חינם למנויי מטמון).

נקודת סיום: נוסעים על כביש 90 מדרום לצפון, קצת לפני נחל תבור, כקילומטר דרומית לקיבוץ גשר, פונים שמאלה בסימון שבילים אדום (מס' 3324), עולים עם הדרך המשובשת כחצי קילומטר עד למחסום הירוק – גבול השמורה. שם משאירים את הרכב.

הערות

לא מומלץ לטייל בקיץ, יש לשים לב לסגירת השמורה למטיילים בימי גשם ולאחר שיטפונות.

 

תיאור המסלול

כאמור, הספתח של הטיול הוא במבצר כוכב הירדן המרהיב, שממש "דורש" מכם להקדיש לו זמן איכות, גם אם לשעה קלה בלבד. כדאי לדעת כי בסמוך למבצר ומעט דרומה לו נמצאת חוות שושנה – חוותו של לוחם הצנחנים הידוע מאיר הר ציון (2014-1934). הר ציון קבור כאן באדמות רמת כוכב סמוך ליצירת כפיו – חוות בקר, שאותה מטפחים ילדיו.

מתחילים לצעוד מערבה על שביל עמק המעיינות המסומן בסימון שבילים כתום (שביל מקומי) וסימון אדום, שהופך במהרה לכחול. לפניכם נשקפים נופי הרמה המישורית בואך מולדת, רמת צבי וטייבה. לאחר כמעט 2 ק"מ פונה השביל חדות צפונה ומתחיל לרדת מהרמה לכיוון אפיקו של נחל תבור. בדרך חולפים על פני שער הכניסה לשמורת טבע נחל תבור, ובמהרה הופך השביל למרעול צר, המתמודד עם תוואי שטח תלול ומבותר. זה הזמן שלכם לספר לשאר החבר'ה או השותפים לדרך כי "מרעול" מגיע בצירוף המילים "מרעה" ו"משעול". שביל מסוג זה נוצר לרוב כתוצאה ממעבר עיזים וכבשים באזורי מרעה הרריים.

בקטע הראשון לירידה יצוצו לצדכם שרידי הכפר בארה (אל-בירה) ובוסתניו. תוך כדי ירידה בשביל הצר חולפים בריכוזי קנים ושערות שולמית, דבר המעיד על נביעות קטנות בסדקי הסלע. לעיתים תוכלו להבחין כאן בבזלת המכסה את החלקים העליונים של הערוץ ובהמשך תגיעו לשכבת החוואר והקירטון המקומי. בקיצור, חובבי הגיאולוגיה ייהנו מכל רגע.

אבל גם מי שגיאולוגיה אינה כוס התה שלו, יהיו חייבים להודות שהירידה עצמה טובלת בנופים יפהפיים. בהמשך מגיעים אל סמוך לאפיק נחל בארה המשובץ בגבי מים וזורם לנחל תבור. בדרך תפגשו את מעיין עין יותם, הנובע בעיקר בחורף ובאביב. ממשיכים בשביל הכחול עד לחניון יום עין שחל. עין שחל נובע כל השנה. ממשיכים בשביל רכב 4X4 המושך מזרחה ומסומן באדום עד למחסום השמורה. ההליכה בנחל תבור עצמו נינוחה ולעיתים מחייבת חציית מים. לאחר כ-3 ק"מ מרגע החיבור לנחל תבור, תפגשו במחסום ירוק המסמן את שער הכניסה לשמורה מיוחדת זו – וגם את סיומו של הטיול הנהדר הזה.

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי כוכב הירדן

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.