גן לאומי אכזיב וחוף אכזיב - המלצה למסלול טיול בגן לאומי אכזיב

17.03.2019

מפרצי ים כחולים ונקרות סלע, שטחי פיקניק רחבי ידיים ורחצה בברכות ים – כל אלו מחכים לכם בטיול בגן הלאומי אכזיב

גן לאומי אכזיב. צילום: דורון ניסים
שקיעה באכזיב
גן לאומי אכזיב. צילום: דורון ניסים
: 2

אורך המסלול: כקילומטר אחד


משך המסלול: כשעה


מסלול מעגלי, מתאים למשפחות  • חוף ים סלעי ומפורץ

  • לגונות וברכות ים

  • שרידי מבצר צלבני

  • מקום לבילוי בחיק הטבע


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


גן לאומי אכזיב הוא אתר עתיקות ובו חוף רחצה ייחודי, השוכן לצד חוף ים מפורץ ונפלא. בתחום הגן הלאומי שכנה עיר נמל קדומה שהוקמה בתקופה הכנענית התיכונה (המאה 18 לפסה"נ) וניצלה את ביצורו הטבעי של המקום: הים במערב, מפרץ טבעי בדרום וערוץ נחל כזיב בצפון. אכזיב היתה עיר נמל ותחנת דרכים על סעיף "דרך הים", שעברה לאורך החוף.

אכזיב נזכרה במקרא כעיר כנענית שבני שבט אשר לא כבשו אותה, עדות לחוסנה: "אָשֵׁר לֹא הוֹרִישׁ אֶת יֹשְׁבֵי עַכּוֹ וְאֶת יוֹשְׁבֵי צִידוֹן, וְאֶת אַחְלָב וְאֶת אַכְזִיב" (שופטים א' 31). בתקופת המשנה נקרא המקום כזיב, או גזיב, ותושבי המקום עסקו בחקלאות, בדיג ובספנות. ענף כלכלי מיוחד, אופייני ליושבי ערי החוף, היה הפקת צבעי תכלת וארגמן מחלזונות ימיים. לצבעים אלו היה ערך כספי רב בימי קדם.

תיאור המסלול

ראש הרכס

הטיול מתחיל כבר ברחבת החניה. שימו לב לעץ השקמה הגדול המפאר את חלקה הדרומי של הרחבה. מעבר לשער הכניסה מקדמים את פנינו אזור לנופש רחב ידיים ופינות צל, המשתרעים על פני כ-25 דונמים. נחצה את שטחי הפיקניק ונגיע לראש הרכס. רוב השרידים הנראים כיום בשטח הם שרידי הכפר הערבי הנטוש א-זיב. אנשי הכפר בנו את בתיהם מאבני המבצר הצלבני שהיה כאן. בתקופה הצלבנית נקרא המקום קסטל אינברט (אימברט), על שם האביר הומברטוס דה פאצ'י, שקיבל את המבצר לידיו מהמלך הצלבני בלדווין הראשון (1104 לפסה"נ). אחר כך נפל המקום לידיו של הסולטן הממלוכי בייברס, שכבש את אכזיב, ככל הנראה, בשנת 1271.

ראש הרכס צופה אל חוף אכזיב, עד רכס הסולם, שהוא גבולה הצפוני של ישראל. ממערב לחוף אכזיב נראים האיים נחליאלי, שחף ואכזיב, שאינם אלא ראשי רכס כורכר השקוע במים. האיים כלולים בתחום שמורת הטבע איי ראש הנקרה.

בסלעי הכורכר, בחזית הפונה לים, בולטים הצמחים קריתמון ימי – צמח בשרני ממשפחת הסוככיים, הפורח בצהוב, ועדעד יווני – צמח עדין, בעל פרחים סגולים, הצומח בישראל רק בחוף אכזיב.

לגונות החוף

מכאן נרד היישר אל החוף, אל ברכות הים, ברכות שהן שילוב נפלא של תופעת טבע ומעשה ידי האדם. לרשות המתרחצים עומדות שתי ברכות ים – ברכה של מים רדודים וברכה של מים עמוקים.

החציבות הרבות שמסביב לאתר, בסלעי הים ואף באיים, הן ברובן שרידי מחצבות שהפיקו מהן אבני בניין. נחצבו כאן גם ברכות לגידול דגים ולאחסון דגים שניצודו בים. בברכות הרדודות נהגו גם לאדות מי ים כדי להפיק מהם מלח ולגדל בהן ארגמונים (חלזונות ים), שמהם הפיקו את צבע הארגמן.

מסביב לאכזיב נחפרו בתי קברות אחדים והתגלו ממצאים רבים – צלמיות ומצבות, קנקני אגירה וכלים שיובאו מארצות שכנות. בין הממצאים גם כלי חרס מיוחדים במינם – מחופּים בצבע אדום ומלוטשים באבניים בדרך מיוחדת. כלים אלו כונו "כלי אכזיב".

נצעד דרומה דרך שביל הכפר העתיק אל המפרצים ואל הלגונות היפהפיות. גלי הים "גילחו" את שרידי רכס הכורכר שעל החוף ויצרו מהם טבלאות שטוחות, מעין במות בתוך הים (טבלאות גידוד). הגלים שוטפים את טבלאות הסלע, מכסים ומגלים אותן לסירוגין. לעתים מכוסות טבלאות הסלע בשכבה עבה של אצות ירוקות, והן תורמות את חלקן לפסיפס המרהיב של הצבעים במקום. בחלק העליון של טבלאות הגידוד צומחת בדרך כלל אצה המכונה קלדופורה. אצה זו יוצרת מעין חוטים ירוקים על הסלע. זהירות! הסלעים שהאצה צומחת עליהם חלקים מאוד.
על הסלעים וביניהם מתקיים עולם חי מופלא. אפשר לראות כאן שושנות ים, קיפודי ים ואפילו תמנונים קטנים הנחבאים מתחת לאבנים.

החוף החולי

נמשיך לאורך החוף דרומה ונגלה מפרץ של חול זהוב, שאורכו כ-300 מ'. כאן שכן בעבר מועדון הים התיכון. בעת האחרונה הסדירה רשות הטבע והגנים במקום חוף רחצה מוכרז וחניון לילה, החניון הדרומי בגן לאומי אכזיב. נופי החולות שבחזית החוף, כמו רכס הכורכר החופי, חשופים לרסס מלוח המגיע עם הרוחות המערביות, ורק צמחים העמידים למים המלוחים יכולים לצמוח ולהתקיים כאן. בחולות נגלה מינים שונים מאלה הצומחים בסלעי הכורכר. הבולטים שבהם הם לוטוס מכסיף – שיח קטנטן בעל עלים שעירים ופריחה פרפרנית צהובה וחבצלת החוף – צמח בעל פרחים גדולים ולבנים, הפורחים בקיץ ומפיצים ריח משכר לקראת ערב. באזורים החוליים הסמוכים לים בולטת לפופית החוף – צמח בעל גבעולים שרועים וארוכים כחבלים, עלים בצבע ירוק מבריק ופרחים צהובים וגדולים.

מכאן נשוב על עקבותינו לבילוי בברכות הים, או אל שטח הפיקניק שבפארק. אפשר גם להמשיך ולטייל בטיילת שלאורך החוף הצפוני, עד רכס הסולם, מהלך כ-4 ק"מ.

 

לינת שטח

יש חניון לילה

 

איך להגיע

הכניסה לגן מכביש 4, כ-5 ק"מ מצפון לצומת נהריה

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.