נחל ארדון - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע מכתש רמון

מאת: יעל לרנר 23.12.2019

טיול קליל לכל המשפחה המשלב תצפית מרהיבה על מכתש רמון, מבני קבורה מסתוריים שבנו נוודי המדבר בתקופות קדומות, תופעות גיאולוגיות ייחודיות לאזור ועם טיפת מזל גם צבאים ובעלי חיים המתגוררים בשמורה!

נחל ארדון נחל ארדון. צילום: ליאור שווימר
דייק אריכא בנחל ארדן. צילום: גל וין, רשות הטבע והגנים
נחל ארדון. צילום: ליאור שווימראורך המסלול: כ-4 ק"מ


משך המסלול: כ-1.5 שעות


מסלול מעגלי קל  • סלעי חרסית צבעונית

  • שרידים ארכיאולוגים (מבני קבורה)

  • צמחיית מדבר

  • נחל ארדון

  • דייקים


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל ארדון הוא אחד הנחלים המנקזים את המכתש מצדו המזרחי. מסלול הטיול לנחל הוא מסלול טיול בעל נוסחה מנצחת – טיול קליל, מבני קבורה מסתוריים, צמחייה מדברית המושכת אליה בעלי חיים כצבאים וציפורים מסוגים שונים ותצפית נהדרת על המכתש הכוללת מבט על חלק מהתופעות הגיאולוגיות המיוחדות של מכתש רמון – כשכבות חרסית צבעוניות ודייקים – חומר שדומה ללבה שיצא ממעמקי האדמה אבל לא פרץ ממש החוצה אלא 'נתקע' בשלב מסוים בדרך למעלה ומראהו כעמוד החוצה את המצוק.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון יום רמת סהרונים

מסלול ההליכה מתחיל מרחבת החניה בשביל מסומן בכחול.

לפני שתתחילו ללכת שימו לב שמרחבת החניה ניתן לראות, בכיוון דרום מערב, תלי אבנים הנקראים נאוומיס (טומולי) – שרידים ארכאולוגים שככל הנראה שימשו מבני קבורה. 

השביל הכחול מוביל לאורך המדרון, על גדת נחל ארדון, כ-2 ק"מ הליכה, עד להגעה למפגש הבילים שחור-כחול בנחל ארדון. בדרך הג'יפים המסומנת שחור פונים שמאלה לכיוון צפון וממשיכים בהליכה בתוך ערוץ נחל ארדון.

הולכים לאורך ערוץ הנחל, לאורכו של מצוק של שכבות של חרסית צבעונית ודרגשי אבן גיר. מגוון הצבעים המרהיב מעיד על המינרלים שבחרסיות. במצוק ניתן להבחין בסדרת דייקים מרשימים. דייק הוא מֶחְדָּר מגמתי אנכי הפורץ דרך נקודות חולשה בשכבות הסלע ונראה כעמוד החוצה את המצוק. 

לאורך הנחל צומחים עצי שיטה סלילנית, וכדאי לשבת בצלם. עץ זה נקרא על שם תרמילי הזרעים המסולסלים שלו. שורשיו של העץ מגיעים לעומק האדמה, ויכולים להתחתר עד עומק של עשרות מטרים כדי להגיע למי התהום. ממשיכים ללכת לאורך הנחל במעלה הדרך עד חניון רמת סהרונים.

איך להגיע

ממצפה רמון נוסעים דרומה על כביש 40 כ-10 ק"מ. פונים שמאלה לדרך עפר לכיוון חניון בארות (סימון אדום) ונוסעים כ-5 ק"מ עד לחניון בארות. אחרי החניון פונים ימינה לפי הסימון האדום, ובהתפצלות הבאה, אחרי כ-1 ק"מ פונים שמאלה על הדרך המסומנת בשחור עד לחניון יום רמת סהרונים.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון יום רמת סהרונים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.