נחל ארדון - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מכתש רמון

04.06.2019

טיול לאורך ערוץ הנחל, לאורכו של מצוק של שכבות של חרסית צבעונית ודרגשי אבן גיר

נחל ארדון. צילום: ליאור שווימר
דייק אריכא בנחל ארדן. צילום: גל וין, רשות הטבע והגנים
נחל ארדון. צילום: ליאור שווימראורך המסלול: כ-4 ק"מ


משך המסלול: כ-1.5 שעות


 


מסלול מעגלי


קל, מתאים למשפחות  • נאוומיס

  • דייקים

  • עצי שיטה בנחל


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת התחלה וסיום: חניון יום רמת סהרונים

צבע מסלול: כחול, שחור

מרחבת החניה ניתן לראות, בכיוון דרום מערב, תלי אבנים הנקראים נאוומיס (טומולי) – שרידים ארכאולוגים שככל הנראה שימשו מבני קבורה.

מסלול ההליכה מתחיל מרחבת החניה בשביל מסומן בכחול. השביל מוביל לאורך המדרון, על גדת נחל ארדון, כ-2 ק"מ הליכה, עד למפגש עם מפגש השבילים שחור-כחול בנחל ארדון. בדרך הג'יפים המסומנת שחור פונים שמאלה לכיוון צפון וממשיכים בהליכה בתוך ערוץ נחל ארדון.

הולכים לאורך ערוץ הנחל, לאורכו של מצוק של שכבות של חרסית צבעונית ודרגשי אבן גיר. מגוון הצבעים המרהיב מעיד על המינרלים שבחרסיות. במצוק ניתן להבחין בסדרת דייקים מרשימים. דייק הוא מֶחְדָּר מגמתי אנכי הפורץ דרך נקודות חולשה בשכבות הסלע ונראה כעמוד החוצה את המצוק. לאורך הנחל צומחים עצי שיטה סלילנית, וכדאי לשבת בצלם. עץ זה נקרא על שם תרמילי הזרעים המסולסלים שלו. שורשיו של העץ מגיעים לעומק האדמה, ויכולים להתחתר עד עומק של עשרות מטרים כדי להגיע למי התהום.

ממשיכים ללכת לאורך הנחל במעלה הדרך עד חניון רמת סהרונים.

 

איך להגיע

ממצפה רמון נוסעים דרומה על כביש 40 כ-10 ק"מ. פונים שמאלה לדרך עפר לכיוון חניון בארות (סימון אדום) ונוסעים כ-5 ק"מ עד לחניון בארות. אחרי החניון פונים ימינה לפי הסימון האדום, ובהתפצלות הבאה, אחרי כ-1 ק"מ פונים שמאלה על הדרך המסומנת בשחור עד לחניון יום רמת סהרונים.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.