מסלול נחל אשלים - עזגד אשלים

29.07.2021

מסלול טיול למיטיבי לכת בלבד ברמת קושי גבוהה באזור מדבר יהודה בתוך אפיק נחל מדברי, בין מפלים יבשים, עליות וירידות עם מאחזי יד, גבי מים רטובים המחייבים שחייה,  ותצפיות נוף מרהיבות

נחל אשלים- אלה גבאי נחל אשלים - צילמה אלה גבאי
נחל אשלים - צילמה אלה גבאי
נחל אשלים - צילמה אלה גבאי

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: מס' 14


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-17 ק"מ


משך הטיול: כ-8 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

סוג המסלול: מעגלי


רמת קושי: מיטיבי לכת בעלי מיומנות שחייה


מוקדי עניין


 • הליכה באפיק נחל מדברי, למעלה מ-15 גבי מים מלאים ברוב ימות השנה (בהנחה שנרשמה זרימה שטפונית בנחל אשלים בעונת החורף האחרונה ) ותצפיות נוף מרהיבות למצוק ההעתקים, בריכות האידוי של מפעלי ים המלח, הרי מואב, הר סדום, ומישור עמיעז.

 • לאורך המסלול ניתן לצפות במגוון מיני צומח מדברי וציפורי שיר.

 • לעתים ניתן לצפות ביונקים, זוחלים ועופות דורסים.


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נקודת התחלה וסיום:

חניון הלילה מישור עמיעז. ניתן לקצר את המסלול ולהתחיל (ולסיים) אותו בחניון הלילה נחל עמיעז הנמצא כ-1 ק"מ מערבית לחניון הלילה מישור עמיעז.

איך מגיעים:

בנסיעה על כביש 90 מכיוון צפון לדרום נפנה בצומת זוהר שמאלה לכיוון אילת. נמשיך בנסיעה דרומה לאורך כ-14 ק"מ. בין אבני ק"מ 194 ו-193 נפנה ימינה (צפונה) לשביל עפר מסומן אדום מס' 11419 . לאחר כ-2.5 ק"מ נפגוש צומת שבילים אדום/כחול ונפנה שמאלה (מערבה) לשביל האדום. לאחר נסיעה של כ-2 ק"מ נגיע לחניון הלילה מישור עמיעז.

רושמים ב-Waze "חניון לילה עמיעז" https://waze.com/ul/hsv90u2pmt

 

הערות וכללים חשובים למסלול:

 • חל איסור לטייל במסלול כאשר יש חשש לשיטפונות או עומסי חום. חובה להתעדכן על כך מראש באמצעות השירות המטאורולוגי וערוצי התקשורת השונים.
 • המסלול מיועד למיטיבי לכת ולבעלי מיומנות שחייה בלבד.
 • גבי המים מלאים במשך רוב ימות השנה וחצייתם מחייבת שחייה והרטבת הציוד. מומלץ להצטייד בהתאם בתרמילים אטומים למים ובבגדים יבשים להחלפה.
 • השהיה בשטח השמורה למעט בחניוני הלילה אסורה בשעות החשיכה.
 • אין להתחיל את המסלול לאחר השעה 09:00. זאת על מנת שניתן יהיה לסיימו בשעות האור וחלילה לא להיכנס לשעות החשכה.
 • יש להצטייד במים ומזון ליום הליכה מלא.
 • אין לרדת מהשבילים המסומנים.
 • לאורך רוב המסלול אין קליטה סלולרית. יש להדפיס או לשמור בנייד את תיאור המסלול. בחלק מערוץ הנחל מותקנת מערכת sos wifi לשליחת הודעות חירום במקרה הצורך. קיים שלט המצביע על אזור הקליטה.

 

תיאור המסלול

עם תחילת המסלול נלך מערבה על שביל רכב שחור מס' 11441. לאחר כ-1 ק"מ נרד עם השביל אל תוך ערוץ נחל עמיעז. נחלוף על פני חניון לילה נחל עמיעז, ניפרד מערוץ הנחל ונמשיך כ-1.5 דרומה על השביל השחור עד לתחנת שאיבה מגודרת. מתחנה זו נמשיך בהליכה של כחצי ק"מ לכיוון דרום, עד שנגיע לפיצול שבילים שחור/אדום (צומת מעלה עזגד). נמשיך בהליכה של כחצי ק"מ דרומה עם השביל האדום מס' 11546 עד שנגיע לפיצול שבילים אדום/ירוק. נפנה ימינה (מערבה) לשביל ירוק מס' 11444, נחלוף על פני חצר קידוח מגודרת ונתחיל ללכת במעלה הערוץ.

בנקודה זו קיים שטח החשוד במיקוש. יש להיצמד לסימון השבילים הירוק. אין לחצות את גדר התיל המסמנת את השטח החשוד במיקוש.

ההליכה מכאן היא במגמת עלייה והיא תימשך לאורך כ-5 ק"מ (כשעתיים הליכה), עד אשר נגיע לפיצול שבילים ירוק/אדום.

בפיצול נפנה דרומה לשביל האדום מס' 11442 וכעבור כ-15 דקות הליכה נתחיל בירידה לכיוון ערוץ נחל אשלים. בירידה זו ניעזר במאחזי יד.

בסיום הירידה לערוץ הנחל ניזהר מלהתקרב לראש המפל ונלך מערבה על השביל האדום עוד כחצי ק"מ עד לפיצול שבילים אדום/כחול.

בפיצול נפנה שמאלה ונטפס את מצוק הגדה הדרומית של נחל אשלים על שביל כחול מס' 11445. ניעזר במספר מאחזי יד ונתקדם מזרחה לכיוון נחל אשלים תחתון.

ההליכה בשביל הכחול תתחיל במגמת עלייה ברמת קושי בינונית. במהלך מקטע זה נעקוף את המפל הגדול של נחל אשלים.

לפני תחילת הירידה נעצור ונהנה מהנוף המרהיב הנשקף משיא הגובה.

הירידה בשביל הכחול לערוץ הנחל תלולה ואיטית יחסית והיא תימשך כשעה. במהלך הירידה ניעזר במאחזי יד.

עם סיום הירידה נגיע לערוץ נחל אשלים בסמוך לתחתית המפל. נתקדם מזרחה על השביל הכחול לאורך כחצי ק"מ וניכנס בהדרגה למעוק נחל אשלים.

לאורך 2.5 ק"מ של המעוק פזורים למעלה מ-15 גבים המלאים במים ברוב ימי השנה. המים בגבים קרים מאוד. חלק ניכר מהגבים עמוקים מאוד וחצייתם תתאפשר אך ורק באמצעות שחייה תוך הרטבת כל הגוף והציוד.

במהלך ההליכה במעוק נוכל לזהות שלט קטן בצבע אדום המצביע על נקודת קליטה של מערכתSOS WIFI . בנקודה זו ניתן לחבר מכשיר טלפון נייד למערכת באמצעות רשת ה-WIFI ולשלוח הודעת חירום במקרה הצורך.

עם היציאה מהמעוק נחלוף על פני חצר קידוח מים של מפעלי ים המלח הממוקמת על גדתו הדרומית של הערוץ.

מהקידוח נמשיך בהליכה מזרחה על שביל רכב כחול ולאחר כ-1.5 ק"מ נגיע לפיצול שבילים כחול/אדום.

בפיצול נפנה שמאלה (צפונה) ונלך על שביל הרכב האדום מס' 11546 לאורך כ-1.5 ק"מ. בדרך נחלוף על פני פיצול אדום/ירוק (חציית נחל עזגד). נמשיך על השביל האדום עד שנגיע לפיצול שבילים אדום/שחור (צומת מעלה עזגד). בנקודה זו נראה לפנינו את תחנת השאיבה אותה חלפנו בתחילת המסלול. נמשיך בשביל הרכב השחור מס' 11441 ונרד לערוץ נחל עמיעז. נמשיך על השביל השחור מזרחה עד לתחילת המסלול בחניון הלילה נחל עמיעז או בחניון הלילה מישור עמיעז הנמצא בהמשך, זאת בהתאם למקום בו חנינו את הרכב.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון לילה עמיעז

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.