הצעה למסלול טיול בשמורת טבע אירוס נצרתי ובנחל ברק בן אבינעם

מאת: איל שפירא 09.01.2023

הטוב מכל העולמות: טבע (כמעט) פרטי בשמורת טבע אירוס נצרתי ובנחל ברק בן אבינעם

נחל ברק בן אבינועם, צילום: רחל אשכול צילום: רחל אשכול
צילום: רחל אשכול
צילום: מרגרטה וולצ'ק

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 3


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 5.5 ק"מ


משך המסלול: 5-4 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: בינוני, קווי


מוקדי עניין

מוקדי עניין:


פריחות, אירוס נצרתי, תצפיות נוף, נחל חווייתי וזורם (בעונה)


 


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


קחו מסלול פריחות קצרצר, הוסיפו לו מסלול בערוץ נחל בחורש אפלולי, וקיבלתם שניים באחד. וזוהי כל החוכמה: למצוא את המיטב משני מסלולים סמוכים – ולאחד אותם לחוויה אחת טוטאלית. ולמה "הנחל המאכזב" בכלל לא מאכזב?

 

הוא מתגאה בצבעי לבן וסגול, הוא תמיד יפרח בפורים, המוסלמים נהגו לשתול אותו בבתי קברות וכיום הוא אפילו מככב בסמל העיר נוף הגליל (נצרת עילית, לשעבר). קבלו את האירוס הנצרתי, הכוכב הראשון של הטיול היפה הזה, שאותו מומלץ לבצע בעונת הפריחה (פברואר-מרץ).

אז אם כבר לראות אירוס נצרתי – מומלץ לעשות זאת במקום שאף זכה לשם המחייב "שמורת אירוס נצרתי". השמורה משתרעת על המדרון של הר יונה שבנוף הגליל, ומציעה מסלול הליכה קל, מונגש ומשולט (לכן, לא חייבים לבצע את המסלול המוצע כאן במלואו, אלא ניתן גם לדלג ברכב בין שני המסלולים).

אירוס נצרתי משתייך לקבוצת אירוסי ההיכל, וניתן למצוא אותו בישראל ובשכנותיה בלבד. ככזה, מדובר במין נדיר, המצוי בסכנת הכחדה. בעונת הפריחה (פברואר-מרץ).מתהדר צמח מוגן זה בעלי עטיף בצבע לבן-תכלכל ומנוקד בכתמי סגול שלוכדים את העין. לצדו פורחים ברחבי השמורה גם צבעוני ההרים, כלנית מצויה, עיריוני צהוב ואחרים. ואם אתם בקטע של פיקניק על הבוקר – לאורך השביל נמצאות פינות ישיבה מוצלות הצופות לנוף, אך אנא הקפידו לא לרדת מהשבילים. כל הטוב הזה מופיע עוד לפני שממש התחלתם לצעוד במסלול ולגלות את אוצרותיו.

נקודת מוצא: שמורת אירוס נצרתי, נוף הגליל

נקודת סיום: פארק אל-פשארה

תיאור המסלול

שבילי הטיול בשמורת אירוס נצרתי מסומנים היטב, ומומלץ פשוט להתמסר להם – וגם לתצפיות הנוף היפות שניבטות מהם. לאחר פרק הפריחה של הטיול, מגיע הזמן לעזוב את האירוסים, ולהתחיל לצעוד לכיוון נחל ברק בן אבינעם. במילים פשוטות: עוזבים את שביל הבטון המונגש וממשיכים עם שביל ישראל (לבן-כחול-כתום).

אגב, רבים מכנים את הנחל  "נחל ברק", אבל זוהי טעות, במיוחד אם תכתבו "נחל ברק" בווייז – ותמצאו את עצמכם הרחק דרומה מכאן, בנחל ברק שבערבה…

נחל זה, כמו גם הר דבורה הסמוך, מנציח בשמו את סיפור הקרב המקראי המפורסם שנערך מול מלכי כנען. אם אתם בקטע של לצטט פסוקים מול הנוף, הצטיידו מראש בספר תנ"ך, אתרו נקודת תצפית מרשימה ופתחו בספר שופטים, פרק ד'. לא תתאכזבו.

התחנה הראשונה בדרך היא עינות שועים המצויה בפאתי השמורה ונושקת לסימון שבילים אדום, כמו גם לשביל ישראל (לבן-כחול-כתום). זהו למעשה מקור מרכזי למים הזורמים בנחל ברק בן אבינעם בעונת החורף. יופי של נקודת עצירה, לצד תצפיות נוף למרחבי העמקים. אתר זה זכה לפיתוח והסדרה ע"י רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי בשיתוף המועצה המקומית עין מאהל, והוא כולל הסדרת מבני באר למעיינות, המרכזים אליהם נביעות נוספות, שבילים ופינות ישיבה במעיין העליון –  עין שועין אל-פוקא שעל הדרך, מעיין מרכזי ליד הפניה להמשך השביל האדום ומעיין נוסף – עין אל-תחתא, הממוקם צפון מזרחית לשביל ומחייב סטיה של כ-100 מטר ממנו וכולל ספסלי ישיבה, תצוגת משאבה ישנה ופרגולה.

מכאן פונים לכיוון דרום-מזרח עם השביל האדום וממשיכים בשביל עד לרגלי הר דבורה. בצומת פוגשים  מספר סימוני שבילים. בוחרים בסימון האדום ויורדים בערוץ נחל ברק בן אבינעם, כאשר חלק ניכר מההליכה נערך בחורש צפוף, אפלולי ומלא קסם. בין השאר, תפגשו פה עצי אלון, ליבנה, אלה, חרוב ואשחר. כל הקסם הזה הולך ומתעצם לנוכח העובדה שמדובר במסלול פחות מוכר, ועל כן – דל במטיילים. הכי טבע פרטי שתקבלו באזור זה.

בהמשך הדרך תוכלו להבחין במערות בגדתו המזרחית של הנחל וגם לחלוף על-גבי מפלי סלע חביבים וחלקלקים. הילדים ישמחו לאתגר. המסלול בחלק זה של הנחל אורך כ-2.5 ק"מ בלבד, וסיומו מפתיע. מה, כבר נגמר? נכון, נגמר, אבל נקודת הסיום היא נקודה מצוינת לפיקניק נוסף, ממושך יותר, אנא הקפידו לקחת את האשפה אתכם.. זהו פארק אל-פשארה. כדאי לדעת שהמונח פשארה מתייחס לחלק זה של הנחל, ופירושו בערבית "מאכזב". לא, אף אחד פה לא מתכוון להעליב, אלא רק לציין את העובדה שהמים זורמים לא תמיד כשמצופה מהם בחורף, בשל אופי המעיינות. בקיצור, זהו כינוי שמפחית ציפיות.

איך להגיע לנקודת המוצא – רושמים בווייז שמורת אירוס נצרתי נוף הגליל. או לחלופין רחוב מעלה יצחק בעיר נוף הגליל (נצרת עילית לשעבר). מחנים בחנייה של בתי הקברות, סמוך לשער ד'.

לנקודת הסיום – פארק אלפשארה, בין אכסאל לדבוריה. עולים על הכביש שמחבר בין היישובים דבוריה לאכסאל. באמצע הדרך ישנה דרך הפונה צפונה (סימון שבילים אדום), עד לפארק אלפשארה וסיום מסלול נחל ברק בן אבינועם.

הערות

  • אין לטייל בנחל ברק בן אבינעם כשיורד גשם או לאחר גשמים חזקים בשל סכנת החלקה. שימו לב כאשר יש זרימת מים בנחל המטיילים נדרשים בחציית הנחל מספר רב של פעמים.
  • אין לרדת מהשביל, כדי לא לרמוס בטעות צמחים מוגנים, חלקם נדירים, המצויים בשמורת אירוס נצרתי.
  • נגיש לעגלות רק באזור שמורת אירוס נצרתי

 

אורך המסלול: 5.5 ק"מ

משך המסלול: 5-4 שעות

דרגת קושי ואופי המסלול: בינוני, קווי

מוקדי עניין: פריחות, אירוס נצרתי, תצפיות נוף, נחל חווייתי וזורם (בעונה)

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת אירוס נצרתי

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.