גן לאומי חורבת בית עיטאב - המלצה למסלול טיול בגן לאומי חורבת בית עיטאב

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 04.12.2019

מדרונות מכוסים חורש, פריחות יפהפיות בעונה, מערות וחורבת בית עיטאב - כל אלה מחכים לכם בטיול קליל, במיוחד למשפחות, בגן הלאומי חורבת בית עיטאב בלב הרי ירושלים!

חירבת עיטאב1.jpg חורבת עיטאב. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 9

משך ואורך המסלול

משך המסלול: כ-3 ק"מ

אורך המסלול: כשעה וחצי עד שעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קל


מוקדי עניין


  • נופי חורש פראי

  • חורבת בית עיטאב

  • הרי ירושלים

  • תצפית מרהיבה

  • מערות

  • פריחות מרהיבות בעונה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


חורבת בית עיטאב הצופה לנוף המרהיב של הרי ירושלים, היא מה שנותר מהכפר הערבי בית עיטאב, שננטש במלחמת העצמאות. במקום תוכלו לבקר בחצר של מבצר מימי הביניים, שאולי שימשה את מוכתר הכפר ובכמה מבנים שפזורים על הגבעה. במסלול הטיול הקליל לחורבה אפשר לטייל בין החדרים, לטפס על החומות, ליהנות מפריחות צבעוניות (בעונה) ולהתענג על תצפית מרהיבה לדרום הרי ירושלים, השפלה ודרום מישור החוף. 

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון נס הרים.

מחניון נס הרים יוצאת מערבה דרך מסומנת אדום. יורדים בה לגיא רחב. בגיא משובצים מבני לולים ומצפון להם (מימין) נראים בתי מושב נס הרים. חורבת בית עיטאב מתנשאת ממול ונראית היטב מכאן.

בחלקו העליון של החניון, ליד מגרש משחקים, יוצא מערבה שביל מסומן שחור, שבתחילתו שלט גדול. יורדים עם השביל בסדרה של מדרגות ויוצאים מתוך יער האורנים לחורש של אלה ואלון מצוי. לאחר כ-200 מטר במורד מתאחד השביל עם דרך עפר מסומנת אדום ומתעקל ימינה. ממשיכים עוד כ-100 מטר, והשביל השחור נפרד מהדרך האדומה ועולה שמאלה (דרומה) לקבוצת מערות טבעיות שעל השלוחה. אחרי עלייה מתונה של כ-200 מטר פונה השביל מערבה, תוך שהוא עובר בין טרסות חקלאיות נטושות ועשרות עצי שקד. בחורף תחזו כאן בפריחה החגיגית הלבנה-ורודה של עצי השקד, ועד תום האביב תוכלו ליהנות מפריחות מרהיבות של הכרכום וסתוונית היורה, רקפות ואפילו נרקיסים!

השביל עובר מעל ערוץ הנחל, ואחרי כקילומטר, כאשר על ראש הגבעה שממול כבר נראים שרידי החורבה, יורד השביל מערבה למעין אוכף בין שתי גבעות. ליד עץ תאנה גדול מסתיים השביל השחור ומתחלף באחר, אדום.

עולים עם השביל האדום כ-200 מטר שמאלה, לראש הגבעה, עד לחורבת בית עיתאב – שרידיו של הכפר הערבי בית עיתאב, שננטש במלחמת העצמאות, חצר של מבצר רבוע מימי הביניים, שאולי שימשה את מוכתר הכפר, ועוד כמה מבנים שפזורים על הגבעה. אפשר לטייל בין החדרים, לטפס בזהירות על החומות, לעלות על גגות המבנים ולהתענג על תצפית מרהיבה לעבר דרום הרי ירושלים, השפלה ודרום מישור החוף.

מחורבת בית עיתאב יורדים בחזרה לכיוון צפון-מזרח, בשביל האדום שבו הגענו עד לפיצול השבילים. ממשיכים עם השביל האדום במורד הגבעה, עד שמגיעים לעין עיתאב או בשמו הנוסף עין חוד. המעין נובע מתוך מבנה אבן לצד בוסתן קסום שבו עצי תאנה, תמר, שקד וזית לצד עץ לימונים גדול. פתחו של המעיין נסתם והמים זורמים ממנו בצינור פלסטיק. בצד המבנה ניצבת שוקת קטנה, שיורדים אליה בחמש מדרגות. עולים כ-20 מטר במעלה המדרון (לכיוון החורבה) ומגלים פיר מכוסה בשבכת ברזל, שגם מקרקעיתו נובע המעיין.

 מאזור הפיר עולים דרומה ומטפסים במדרגות המובילות לטרסה עם עצי תאנה וזית. במעלה אותן מדרגות, בצידה הימני של הטרסה, תגיעו למערת קולומבריום קטנה בת כ-30 כוכים לגידול יונים. מתוך המערה מסתעפת מנהרה גדולה וחצובה, שאורכה כ-85 מטר ורוחבה כשני מטרים. שימו לב! עקב בעיות בטיחות הכניסה לניקבה אסורה.

 חוזרים למעיין. מכאן הופך השביל המסומן אדום לדרך שעוברת מזרחה במעלה ערוץ הנחל. הליכה של כקילומטר תוביל אתכם לפיצול השבילים מתחילת המסלול. עולים שמאלה עם אותו שביל מסומן שחור שבו ירדתם בתחילת הדרך, עד שמגיעים בחזרה לחניון נס הרים.

איך להגיע

חניון נס הרים נמצא בין המושבים נס הרים ובר גיורה (כביש 3866). זהו חניון גדול של קק"ל ובו שולחנות פיקניק, מתקני שעשועים לילדים ומסלול נגיש לבעלי צרכים מיוחדים. בבית הקפה בר בהר יש מזנון ושירותים.

הערות

  • אין לסטות מהשבילים המסומנים.
  • אין להיכנס למערת התאומים מ-1 בנובמבר עד 31 במרץ כדי לא לפגוע בתרדמת החורף של העטלפים.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי חורבת בית עיטאב

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.