עין בוקק המסלול הארוך - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מדבר יהודה

03.06.2019

בין ערד לחלקו הדרומי של ים המלח חבוי מסלול טיול קסום במיוחד לנאת מדבר קרירה ויפה - עין בוקק, בו תוכלו ליהנות מנחל זורם, מעיינות ושפע צמחיית נחלים. בגרסתו הארוכה של המסלול, המתאימה למיטיבי לכת, תוכלו ליהנות מטיול צונן גם בימי קיץ חמים!

עין בוקק עין בוקק. צילום: יעקב שקולניק
שמורת טבע עין בוקק
נחל בוקק. צילום: צביקה צוק

מספר מפת סימון שבילים

: 11

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-4.5 ק"מ


משך המסלול: כשלוש שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי למיטיבי לכת, הכולל טיפוס תלול וירידה בסולם מדרגות.


מוקדי עניין


  • נחל זורם בקניון במדבר יהודה

  • נביעות אספלט

  • שרידי חווה חשמונאית ומצד מהתקופה הביזנטית (מצד בוקק)

  • תצפית יפה על בקעת ים המלח

  • מפל

  • סלעי הביטומן (פצלי השמן)


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


בין ערד לחלקו הדרומי של ים המלח חבוי מסלול טיול קסום במיוחד לנאת מדבר קרירה ויפה- עין בוקק. נחל בוקק הוא אחד מהנחלים הקצרים ביותר במדבר יהודה, ארכו כ-15 ק"מ בלבד והוא מנקז חלק מאזור רמת המדבר. המעניין הוא שהנחל הקטן התחפר בין הסלעים הרכים ויצר במצוק ההעתקים קניון עמוק ומרשים שבו מפל ענק ובריכות קרירות. בקניון נובעת עין בוקק – נאת מדבר ירוקה ויפה, בה מתקיימים מגוון גדול של בעלי חיים וצמחים הנמשכים למימיה הצלולים. 

במסלול הטיול הארוך אל חלקו התחתון של נחל בוקק, המתאים למיטיבי לכת, תוכלו ליהנות מנחל זורם, בריכות מלאות, מפלים, מדרגות וסכרים, שפע צמחייה ושרידים מהתקופות החשמונאית והרומית. טיול של כמה שעות קרירות המתאים גם לימי הקיץ החמים!

תיאור המסלול

מרחבת החניה במתחם מלונות עין בוקק עולה שביל מסומן בשחור שחוצה את כביש 90 במעבר תת-קרקעי. ממערב לכביש עולה שביל מסומן באדום לעין נואית ("המעיין הרומאי") הסמוך למצד בוקק. היום המעיין איננו נובע, אך הצמחייה שצומחת כאן מעידה על מים קרוב לפני הקרקע. עין נואית היא מעיין העתק שמימיו מגיעים מעומק רב ומכילים חומרים רדיואקטיביים. נראה כי בעבר הרחוק חשבו שיש למים תכונות מרפא והזרימו אותם לבית מרחץ שנבנה סמוך למעיין. היום קשה להבחין ברוב מבניו ורק מן המצד שרדו קירות גבוהים. 

במפתח הנחל, במתחם בתי המלון בימינו, נחשפו שרידי יישוב מהתקופה החשמונאית. בימי הורדוס הייתה עין בוקק מרכז לעיבוד תרופות ותמרוקים. סביב המרכז היו טרסות מעובדות על פני 350 דונם, ואמות הובילו את מי עין בוקק ועין נואית לשתי ברכות מרובעות. בתקופה הביזנטית (מאה 4 לספירה) הקים השלטון מצד למרגלות עין נואית – חוליה בשרשרת המבצרים "לימס פלשתינה" שהגנו על גבול הארץ בדרום. למצד בוקק נועד תפקיד חשוב במערך זה: הוא חסם את הדרך לעין גדי ואבטח את הדרך שעלתה להר חברון דרך מעלה בוקק. 

מהמצד עולה השביל האדום ופוגש שביל מסומן בשחור, ובו יורדים שמאלה בתלילות לנחל בוקק. בדרך נעזרים ביתדות הקבועות בסלע. השביל יורד לנחל ליד מפל הסלע הקטן. קרוב לכביש ים המלח, במצוק הצפוני, כדאי לשים לב לגושי סלע שחורים משחור. אלה סלעי האספלט של תצורת עין בוקק, והם מכילים פצלי שמן (ביטומן) ממקור אורגני צמחי. רוצים הוכחה? שפשפו שברי סלע כהים זה בזה ורחרחו אותם!

כעת חוצים את כביש 90 במעביר המים התת-קרקעי ושבים לרחבת החניה של מלונות עין בוקק.

איך להגיע

נחל בוקק חוצה את כביש ים המלח (90) ליד סימן ק"מ 212. מומלץ לחנות ליד אחד ממלונות עין בוקק ולחצות את הכביש מערבה בבטחה בערוץ הנחל, מתחת לגשר הכביש.

הערות

  • אין לסטות מהשביל המסומן.
  • אין להיכנס לנחל בימי גשם.
  • יש להיזהר בשביל התלול.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.