מאנדרטת אסון הכרמל לנחל אורן וחניון האגם

20.11.2022

מסלול טיול יפהפה המשלב סיפורי גבורה, המתחיל באנדרטה המרשימה לזכר חללי אסון הכרמל, הממוקמת בלבו של נוף מרהיב של הכרמל והים, ממשיך לנחל אורן בחלק האיתן שלו, עד לחניון האגם. השביל טובל בירוק של חורש ים תיכוני, צמחיית נחלים ואזורים בהם החורש מתחדש.

כרמל חניון האגם צילום: מחו"ה כרמל

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: מספר 4- הכרמל ורמות מנשה.


משך ואורך המסלול

משך הטיול: כשעתיים


 


דרגת קושי ואופי הטיול

קווי, מיועד למשפחות


מוקדי עניין


  • אנדרטת אסון הכרמל

  • מחצבות קדומים

  • נחל איתן היחיד בכרמל


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול/סיפור דרך:

ב-2 בדצמבר 2010, בחורף שחון מאוד, פרצה שרפה ליד הכפר עוספיא. השרפה השתוללה במשך חמישה ימים תמימים ונספו בה 44 בני אדם. האש כילתה כ-25,000 דונם, רובם חורש טבעי, ופגעה בכ-250 מבנים, 74 מהם נשרפו כליל. במלאת שנה לאסון נחנכה אנדרטה לזכר הנספים. האדריכל נתנאל בן יצחק תכנן אנדרטה מרשימה בדמות קורה ענקית של פלדה המתרוממת אל השמים בקשת גדולה. הקשת יוצרת חלון לנוף ובעדו נראים נופי מדרונות הכרמל שעלו באש.

מהאנדרטה יש תצפית מרשימה על מרחבי הכרמל, ומשם יורדים בשביל מסומן בשחור במדרון בין צמחיית חורש מתחדש, עד לעיקול כביש 721, ומגיעים למחצבות קדומים. המקום שימש, ככל הנראה כמחצבה בתקופה הביזנטית, ומומלץ להציע לילדים לחפש את סימני החציבה הרבים – הזדמנות לגעת בידיהם בעבר הקדום. ממחצבות קדומים נמשיך לעקוב אחר הסימון השחור (לא לעלות על הכביש) שיוביל אותנו דרך שרידים נוספים מהתקופה הביזנטית, כמו בית בד, מערת קבורה וגת לדריכת יין.  נגיע למפגש שבילים, השביל הירוק יורד לנחל אורן

יורדים בשביל הירוק בירידה תלולה אך קצרה עד לחיבור עם השביל האדום בערוץ נחל אורן,  ממש לצד  מבנה של קשת-שריד מטחנת קמח, כך  ניצלו התושבים הקדומים את מימיו של נחל אורן הזורם למרגלותינו.

פונים ימינה בשביל האדום, כשערוצו של נחל אורן משמאל לנו. על גדות הנחל צמחייה סבוכה של צומח נחלים כגון פטל קדוש, הרדוף הנחלים ועוד.

קטע זה של הנחל, הוא נחל איתן, אפשר לשמוע את פכפוך המים ואם נמצא חלון בצמחיה הסבוכה אפשר להיכנס דרכה עד המים. קטע זה הוא קטע קצר אשר מוביל אותנו להתרחבות של עמק קטן.במרכזו שרידים של אגם מלאכותי שנבנה בשנות ה 70 על נתיב זרימתו של נחל אורן, בתוך העמק צומחים עצי פרי שונים, שרידים לבוסתן מפואר שהיה כאן בעבר, כולל עץ תמר גבוה ונישא ששרד את השריפה. בעונת הגשמים מי הנחל זורמים בערוץ וממלאים את האגם.

עוד כעשר דקות הליכה בחורש ים תיכוני והגענו לחניון האגם.

הערות: שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר.

אפשרויות נוספות למסלול:

במפגש השבילים ליד טחנת הקמח, נפנה שמאלה עם השביל האדום עד לעין אלון. עין אלון הוא מעיין קטן הממלא בריכה רדודה, ולצידו מבנה שאיבה ישן. בעבר נשאבו מי המעיין כמקור מי שתייה לכלא דמון שמעלינו. אם התמזל מזלנו, הבריכה המלאה תאפשר שכשוך רגליים, אך ייתכן גם מצב בו המעיין זורם והבריכה יבשה לחלוטין. תוספת זו להליכה תוסיף עוד כשעה הליכה הלוך וחזור עד לנקודה זו.

מומלץ לבקר באתר  חוות משמר הכרמל שעל גבעת שלאלה המתנשאת מעל נחל אורן. באתר  חניון יום ולילה (בתיאום מראש)  תצפיות סובבות כרמל, סיפור מרתק על חלוציות בכרמל, ושביל החלוצים שסובב את הגבעה ,אורכו 500 מטרים, הצופה גם אל מסלול ההליכה בנחל אורן והאגם.

ניתן להגיע  לאתר ברכב בסיום המסלול, מרחק  נסיעה של דקות ספורות מחניון האגם. לאתר שעות פתיחה-בין 9:00-16:00.

כאן כן מודיעין:

איפה? פארק הכרמל

האזור: הכרמל

מפת סימון שבילים: מספר 4- הכרמל ורמות מנשה.

משך הטיול: כשעתיים

אופי הטיול: קווי, מיעד למשפחות

העונה המומלצת: כל השנה

נגישות: האנדרטה נגישה, שאר מסלול ההליכה אינו נגיש.

איך מגיעים? על כביש 721 בין צומת אורן לבית אורן, בין סימני ק"מ 8  ל 9

ב WAZE: אנדרטת הנספים בכרמל פארק הכרמל.

הנחיות לנסיעה לנקודת הסיום של המסלול, חניון האגם. פונים שמאלה לכביש 721, נוסעים כקילומטר אחד, עד לפניה שמאלה לפי השילוט חניון האגם.

מה להביא? נעלי הליכה נוחות, כובע, מים בכמות מספקת, פנס.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: אנדרטת הנספים בכרמל פארק הכרמל

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.