מאנדרטת הנספים באסון השרפה בכרמל לחוות משמר הכרמל - המלצה לטיול בשמורת טבע פארק הכרמל

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 21.03.2019

מסלול טיול יפהפה המשלב סיפורי גבורה ומקום, המתחיל באנדרטה המרשימה לזכר חללי אסון הכרמל, הממוקמת בלבו של נוף מרהיב של הכרמל והים, ממשיך לחוות משמר הכרמל הטובלת בירוק של יערות הכרמל העוטף אותה מכל עבר, עובר דרך שביל החלוצים לזכרו של הטייס אסף רמון, ומסתיים בפיקניק בחניון נחל אורן

אנדרטת אסון השריפה בפארק הכרמל. צילום: יעקב שקולניק אנדרטת אסון השריפה בפארק הכרמל. צילום: יעקב שקולניק
חניון הלילה בחוות משמר הכרמל. צילום: לימור קטן פרידמן, רשות הטבע והגנים

מספר מפת סימון שבילים

: 4

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-2-3 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי, מתאים למשפחות.


אפשר ללכת במסלול מעגלי, שמוסיף להליכה כ-2 ק"מ (עוד כשעה-שעה וחצי הליכה).


מוקדי עניין


  • נופי פרא

  • תצפית מרהיבה

  • אנדרטת הנספים באסון הכרמל

  • שביל החלוצים

  • מחצבות קדומים

  • חוות משמר הכרמל

  • מצפור הנוטרים

  • נחל אורן והאגם


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


מסלול טיול המתאים לכל המשפחה, שבו תמצאו שילוב מרתק של סיפורי גבורה ומקום וטבע יפהפה הניבט מכל עבר. המסלול מתחיל באנדרטה המרשימה לזכר חללי אסון הכרמל, הממוקמת בלבו של נוף מרהיב של הכרמל והים, נמשך בחוות משמר הכרמל הטובלת בירוק של יערות הכרמל, עובר דרך מחצבות קדומות שבהן ניתן ״לגעת בעבר״ ודרך שביל החלוצים לזכרו של הטייס אסף רמון, ומסתיים בפיקניק מענג בחניון נחל אורן.

תיאור המסלול:

ב-2 בדצמבר 2010, בחורף שחון מאוד, פרצה שרפה ליד הכפר עוספיא. השרפה השתוללה במשך חמישה ימים תמימים ונספו בה 44 בני אדם. האש כילתה כ-25,000 דונם, רובם חורש טבעי, ופגעה בכ-250 מבנים, 74 מהם נשרפו כליל. במלאת שנה לאסון נחנכה אנדרטה לזכר הנספים. האדריכל נתנאל בן יצחק תכנן אנדרטה מרשימה בדמות קורה ענקית של פלדה המתרוממת אל השמים בקשת גדולה. הקשת יוצרת חלון לנוף ובעדו נראים נופי מדרונות הכרמל שעלו באש.

מהאנדרטה יש תצפית מרשימה על מרחבי הכרמל, ומשם יורדים בשביל מסומן בשחור במדרון גדוש צמחייה נמוכה לעיקול כביש 721, ומגיעים למחצבות קדומים. המקום שימש, ככל הנראה כמחצבה בתקופה הביזנטית, ומומלץ להציע לילדים לחפש את סימני החציבה הרבים – הזדמנות לגעת בידיהם בעבר הקדום. מנקודה זו מטפסים לחוות משמר הכרמל (בעבר היא כונתה חורבת שלאלה). סביבה התגלו מחצבות קדומות, בורות מים, בתי בד וגתות, וטרסות חקלאיות.

באתר עצמו תגלו מבנים עתיקים וגם היסטוריה עשירה. מכאן מתלכדים עם שביל החלוצים – שביל שאורכו כ-500 מטרים המוקדש לזכרו של הטייס אסף רמון ז"ל. בסופו של השביל יש ירידה – שמסומנת בירוק – לנחל אורן, שם חוברים לשביל אדום וצועדים במורד הנחל. לאורך הדרך מבצבצים מימיו של נחל אורן, לצידו שיחי פטל קדוש והרדוף הנחלים. כחצי קילומטר ממבנה הטחנה יוצר הנחל עמק קטן ולידו שרידי בוסתן. הסכר עוצר בחורף את המים הזורמים בנחל אורן ויוצר כאן אגם קטן ונחמד. זהו מקום מקסים לפיקניק מענג. משם תוכלו לפסוע לנקודת הסיום בחניון האגם.

לאלה המעוניינים במסלול מעגלי:

מטיילים שמעוניינים לעשות מסלול מעגלי ולחזור אל נקודת ההתחלה באנדרטה יכולים להמשיך וללכת במסלול המסומן בשחור. השביל עובר תחת כביש 721 ומתחבר לשביל הכחול העולה חזרה למחצבות קדומים.

כיצד להגיע:

  • הגעה לאנדרטה: מצומת אורן (כביש 4) עולים מזרחה בכביש 721 לבית אורן ופונים ימינה לאנדרטת הנספים בשרפה בכרמל, כ-300 מ' לפני הכניסה לקיבוץ בית אורן.
  • הגעה לחניון האגם: מהאנדרטה לנספים בכרמל נוסעים כ-2 ק"מ מערבה במורד כביש 721 ופונים שמאלה בדרך הסלולה לחניון האגם.

ב- WAZE: "אנדרטה לזכר חללי אסון השריפה בכרמל", ״חניון האגם״.

 

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.