פארק הכרמל - הצעה למסלול טיול בנחל חיק ונחל אורן

21.01.2020

בעקבות סייפן התבואה

סייפן התבואה סייפן התבואה

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-4.5 קילומטרים


משך הטיול: 4-2 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

רמת קושי: קלה-בינונית


מוקדי עניין


  • פריחה מרהיבה

  • מפלוני סלע

  • פינות סודיות

  • מעיין


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


בסביבה המיוחדת שבה אתם מטיילים היום בפארק הכרמל תתוודעו בראש ובראשונה לכוח המופלא של התחדשות הטבע בעקבות השרפה הגדולה בכרמל בסוף שנת 2010. נראה כי הטבע חזק מכול.

תיאור המסלול:

לאחר שחונים צועדים לפי השלט בשביל בסימון ירוק (וגם בשביל ישראל המוכר בצבעי כתום-כחול-לבן).

הדרך יורדת לערוץ נחל חיק. ככל שמעמיקים, כך מתרחקים מהציוויליזציה ותחושת הניתוק גוברת. בהליכה מדלגים על סלעים, גולשים במפלוני סלע ומוצאים פינות סודיות. השביל הירוק מחבר לנחל אורן. באביב נראות כאן פריחות נהדרות. בהמשך נגלה המעיין עין אלון. שכשוך קליל של האצבעות וממשיכים. לאחר כמה מאות מטרים פוגשים שרידים של טחנת קמח וממנה צועדים בקלילות על השביל המסומן באדום. מהר מהצפוי – כעבור רבע שעה בערך – מגיעים לנקודת הסיום גדושים בחוויות, בנופים, וכמובן בפריחות.

איך להגיע:

מומלץ להגיע בשני כלי רכב (ניתן לטייל גם באחד, אך זו חלופה מומלצת פחות). רכב אחד (הרכב האוסף) משאירים בנקודת הסיום בחניון האגם (כביש 721 בין צומת אורן לעוספייא, יש שלט הכוונה לחניון). הרכב האחר ימשיך ויתקרב לעוספייא, עדיין על כביש 721. נכנסים ליישוב, עוקבים אחר השלט המכוון לנחל חיק, וחונים.

נחל חיק ונחל אורן:

נחל חיק הוא נחל אכזב הזורם מערבה ומתחבר לנחל אורן, הארוך והמוכר ממנו. אורכו של נחל אורן כ-14 ק"מ ובחלקו הוא מתאפיין בערוץ צר וארוך ובצמחייה טבעית. לצידו גדלים צמחים נדירים יחסית, בהם שושן צחור (פורח באפריל-מאי) ודבשה הדורה.

סייפן התבואה:

סייפן התבואה הוא גיאופיט בעל פקעת, ממשפחת האירוסים. את שמו קיבל הודות לעליו הזקופים, דמויי החרבות. הוא פורח בחודשים פברואר-אפריל בסגול-ורוד במקומות רבים בישראל.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.