ביקור בגן לאומי עין חמד - המלצה למסלול בגן לאומי עין חמד

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 06.01.2022

דקות ספורות מירושלים ו-40 דקות מתל אביב, והגעתם אל גן לאומי עין חמד- פנינת טבע מוריקה, שבה פלגי מים מפכים המדמים את שפיעת המעיינות, מבנה צלבני מרשים, מדשאות רחבות, עצי דולב ואלון עתיקים ובוסתן. וטיפ מיוחד - בחודשי הסתיו תוכלו לחזות כאן בשלכת יפהפייה בגווני אדום וכתום, ממש כמו בארצות רחוקות

מבצר עין חמד בשלכת. צילום דרור ברון צילום: דרור ברון
צילום: דרור ברון
קובי חזן

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 9


משך ואורך המסלול

משך המסלול: כ-1.5 ק"מ, הלוך ושוב


אורך המסלול: כשעה


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קצר ונגיש, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • מבצר צלבני ושרידי חווה חקלאית

  • פלגי הנחל

  • מתחם פיקניקים

  • מדשאות

  • שלכת מרהיבה בסתיו


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


גן לאומי עין חמד הוא פינת חמד של ממש, מקום יפהפה השוכן בהרי ירושלים באפיק נחל כסלון, בצידו הדרומי של כביש תל אביב–ירושלים. דקות ספורות מירושלים ו־40 דקות מתל אביב והגעתם אל פנינת טבע קטנה, מוריקה, שבה צליל פלגי מים מפכים המדמים את שפיעת המעיינות, מבנה צלבני מרשים, מדשאות רחבות, עצי דולב גבוהים ומרשימים במיוחד, עצי אלון גדולים ועתיקים ועצי בוסתן.

תיאור המסלול:

הגן הלאומי מזמן מקומות נפלאים ומוצלים לפיקניק ולנופש בחיק הטבע. זוהי אחת מפינות הטבע המקסימות ביותר בסביבות ירושלים. בעבר, מעיינות רבים נבעו לאורך נחל כיסלון, חלקם עדיין שופעים היום. המים הזורמים הביאו לכאן את הצלבנים, על הדרך לירושלים. הם השתמשו במים לצרכיהם ובעיקר לצרכי חקלאות. הם כינו את  מקום בשם הלטיני "אקווה בלה", שפירושו "המים היפים״. המבנה הצלבני הוא למעשה בית חווה מבוצר בעל שתי קומות שאל חצרו המרכזית תוכלו להיכנס מבעד לשער מקושת ודלתות עץ כבדות שבחומה הצפונית. בתוך המבנה תוכלו להתרשם משני חדרים גדולים וחשוכים (מאוד נעימים בימים החמים) בחדר המזרחי תוכלו למצוא גם שרידים של מתקני טחינה מאבן. מהחדר ניתן לצאת ולהבחין במקבץ עצי אלון  גדולים במיוחד. בשל גודלם וגילם העתיק, הוגדר חלק זה כשמורת טבע (לצד הגן הלאומי) וזאת במטרה לשמור על העצים הללו מכל משמר.

משם, אם יש כוח לטיפוס קליל, ניתן לחצות את ערוץ הנחל ולטפס בשביל העולה בינות הטרסות החקלאיות שמאפינות כל כך את אזור זה של הרי יהודה, לחלוף במעין מנהרה טבעית שיצרו שתי שורות ארוכות של עצי אורן.

כיצד להגיע:

יוצאים מירושלים לכביש 1 ונוסעים בו מערבה כ-5 דקות עד שעולים על מחלף עין חמד. במחלף פונים דרומה לכיוון גן לאומי עין חמד ולאחר נסיעה של כמה דקות מגיעים למקום.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי עין חמד

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.