יובלי נחל תבור: לגלות את נחל דנה, נחל חמוד ונחל בארה - הצעה למסלול טיול

מאת: איל שפירא 02.02.2022

כאשר ההמונים פוקדים את נחל תבור, זוהי ההזדמנות שלכם לגלות אוצרות טבע סמויים מן העין, המסתתרים בוואדיות הציוריים של נחל דנה, נחל חמוד ונחל בארה. ואולי אפילו תפגשו צבאים על הדרך?

נחל דנה - צילמה רחל אשכול נחל דנה - צילמה רחל אשכול
נחל חמוד - צילמה רחל אשכול
נחל דנה - צילמה רחל אשכול רשות הטבע והגנים

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 3


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 10.5 ק"מ


משך המסלול: 6-5 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: מיטיבי לכת, מעגלי


 


מוקדי עניין

מוקדי עניין: תצפיות נוף, נחלים זורמים (בעונה), פריחות


 


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


 

ההבדל בין "טיול יפה" ל"טיול בלתי נשכח" טמון באופי ההפתעות הפוקדות אותנו על הדרך. ראיתם להרף עין עדר צבאים חוצה את המרחב ונשארתם פעורי פה? הנה, כבר שדרגתם את הטיול מ"יפה" ל"בלתי נשכח".

נכון, הסיכוי לצפות בצבאים בטבע נמוך יחסית, אבל אם זה אכן יקרה לכם – זה כנראה יקרה כאן, בשמורת טבע נחל תבור, המהווה את ביתם המוגן של עדרי צבאים ממין צבי ישראלי. באזור זה, נהנים בעלי החיים האציליים הללו משפע מרעה ומקורות מים קבועים. מעניין לדעת כי צבאים הם בעלי חיים חברותיים החיים בעדרים, כאשר בכל עדר יש מדרג בין הזכרים ומדרג נפרד בין הנקבות. המדרג נקבע באמצעות מאבקי כוח, שבמהלכם הצבאים משלבים את קרניהם ודוחפים זה את זה בעוצמה רבה.

נקודת מוצא: מכלאת בקר מצפון-מערב לגן לאומי כוכב הירדן, על ציר הנפט, מפגש סימון השבילים הכחול עם  דרך 4X4 (סימון שבילים הכחול ממשיך ויורד לנחל בארה, שבו נטפס בסוף היום).

נקודת סיום: בנקודת המוצא

 

תיאור המסלול

הצבאים הם רק חלק מהחוויה הכוללת של המסלול היפה הזה, החולף במקומות פחות מוכרים בשמורת הטבע, וגם טומן בחובו נקודות התבודדות רבות, הרחק מהמוני מטיילי האביב. בנוסף, חובבי הפריחה ייהנו כאן בינואר ובפברואר מהפריחה הלבנה-ורודה של עצי שקד (בעיקר באזור נחל חמוד), ומפריחות אביביות צבעוניות נוספות, רקפות, צבעונים, עיריות ועוד. בשאר חלקי המסלול, בעיקר בחודשים מרץ ואפריל – מחרדל לבן ועד חרציות.

תחילת המסלול  סמוך לעליה של השביל הכחול מנחל בארה, לצד מכלאת בקר שממנה צועדים לכיוון מערב, לצד נופי שדות ירוקים, על דרך 4X4. בהמשך חולפים לצד מאגר מים (מדרום לכם) כ-2.5 ק"מ מתחילת המסלול פוגשים את הוואדי עצמו של נחל דנה, המצוי לצד מבנה אבן בעל כיפה – קבר דן בן יעקב וחוברים לסימון שבילים שחור היורד אל נחל דנה. מכאן ייקח אתכם השביל השחור בגדתו השמאלית של נחל דנה לכיוון צפון. בדרך תוכלו להבחין בשרידי הכפר הערבי דנה, שבהם חבויים שרידים קדומים יותר של יישוב יהודי שהיה כאן לפני כאלפיים שנים.

ערוצו של נחל דנה בחלק זה מנוקד בסלעי בזלת שידרשו מכם דילוגים קלים. בימות החורף ובאביב הנחל זורם וניתן ליהנות מיופי בריכות המים הקטנות ומצליל הזרימה של הנחל. אלו יביאו אתכם אל המעיין הקטן עין דנה. כ-4 ק"מ מתחילת המסלול תפגשו נחל נוסף המתנקז אל נחל תבור – זהו נחל חמוד, שבאופן טבעי גם עונה לשם נחל חמוד. מכאן פונים לכיוון צפון-מזרח, עדיין על השביל השחור, חוצים את ערוץ הנחל ומתקדמים לאורך גדר בקר בכיוון צפון-מזרח עד מעבר של מנע בקר (פסי מעבר על דרך 4×4 המונעים מהבקר לעבור). עוברים בזהירות וממשיכים לאורך הגדה הדרומית של הנחל מעל הערוץ הקניוני של הנחל. לאחר הליכה של כ-700 מטר עוברים ערוץ נחל. יורדים בזהירות בעקבות סימון השבילים השחור עד לערוץ הנחל וממשיכים לאורכו. אם הגעתם בינואר או בפברואר נהנים לאורך כל הירידה ממרבדי רקפות ופריחת עצי שקד. שימו לב: אלו הם עצי שקד קטן-עלים ולא שקד מצוי. ההבדלים קטנים, אבל אם אתם רוצים לעשות רושם על החבר'ה, זוהי בהחלט עובדה שראוי לציין בקול רם וסמכותי.

הקטע של נחל חמוד הופך להיות קניוני ויוצר פיתולים ציוריים לצד בריכות מים נהדרות בחורף. כקילומטר וחצי מאוחר יותר, מגיעים למפגש שבילים אדום-שחור, המצוי ממש בנחל תבור. לוקחים את השביל האדום (שביל 4×4) ופונים אתו מזרחה בדרך הג'יפים. אם הגעתם בחורף או בתחילת האביב, תחוו חצייה רטובה של הנחל פה ושם, תוך כדי מעקב צמוד אחר השביל האדום.

ברגע שמגיעים לעין שחל, חפשו את מפגש השבילים אדום-כחול. עלו על השביל הכחול, ולכו אתו מעט דרומה, לכיוון עין שחל הנובע כל השנה, מי המעיין זורמים וסביבם התפתחה צמחיית נחלים ענפה. מומלץ לעצור (יש שולחנות) וליהנות מהזרימה. במקום שרידי טחנת קמח קדומה. מכאן מטפסים בשביל הכחול במעלה נחל בארה, שאף הוא זורם בחודשי החורף והאביב, ומגיעים בסמוך לעין יותם. לכאן נמלט יותם מרודפיו, לאחר שסיפר להם את המשל הידוע על העצים שחיפשו להם מלך. תעשו גוגל – ותקבלו פרט טריוויה נוסף שיהפוך אתכם למלכי החבר'ה בטיול.

המשיכו על השביל הכחול דרומה בתלילות (וגם בזהירות, אם קטע זה בוצי), ולאחר כקילומטר תגיעו אל נקודת ההתחלה.

 

איך להגיע

מצומת כוכב בכביש 90 פונים מערבה לכביש המתפתל המוביל לגן לאומי כוכב הירדן. לא מגיעים לגן הלאומי אלא פונים מערבה בצומת T, ולאחר כקילומטר בדרך משובשת, פונים צפונה לשביל עפר בסימון כחול. לאחר קילומטר נוסף, מגיעים למכלאת בקר שלידה מחנים. מחפשים את שלט השביל ומתחיל לצעוד עפ"י התיאור.

הערות יש לצעוד בזהירות אם המסלול בוצי ולהיזהר מהחלקות.

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי כוכב הירדן

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.