מסלול טיול לגלות את דרדר אשקלון בשפלת יהודה

06.06.2019

הצעה למסלולי טיול למציאת הצמח 'דרדר אשקלון' בשמורת טבע להב צפון ובשמורת טבע פורה

דרדר אשקלון

לגלות את דרדר אשקלון בשמורת טבע להב צפון

מועד פריחה צפוי: מאי-יוני.

נקודת מוצא: מפגש שביל ישראל עם כביש צומת דבירה-להב. מצומת דבירה (כביש 40) נוסעים מזרחה בכביש 3255. כ-400 מטר ממזרח לכניסה לקיבוץ להב פוגשים את שביל ישראל.

אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ (כיוון אחד).

דרגת קושי: קל.

המסלול

שמורת להב צפון משמרת את עולם הטבע של הגבעות הדרומיות של שפלת יהודה. הגבעות מתנשאות לרום של 400 עד 500 מטר מעל פני הים. תצורת הצומח כאן היא בתת ספר, הנשלטת על ידי סירה קוצנית עם מלווים כגון שלהבית קצרת-שיניים, אלקנה סמורה, נואית קוצנית, שמשון הדור וקיפודן בלאנש. עוד צומחים כאן מינים המאפיינים את החבל הים-תיכוני ובהם אזוב מצוי וקורנית מקורקפת.

מסלול הטיול יוצא מהכביש צפונה בעקבות שביל ישראל ומגיע לאחר כ-1.5 לחורבת ברוד, שבה נותרו שרידי יישוב מהתקופה הביזנטית. באתר התגלו שרידי כנסייה עתיקה מהמאה ה-6 לספירה. המעונייים במסלול ארוך יותר יוכלו להמשיך לצעוד 4 ק"מ נוספים דרך חורבת מגדלית ולסיים את המסלול בחניון טבע שביער דבירה, סמוך לקיבוץ דביר.

לגלות את דרדר אשקלון בשמורת טבע פורה

מועד פריחה צפוי: מאי-יוני.

נקודת מוצא וסיום: רחבת החניה של שמורת פורה. השמורה נמצאת מעט ממערב לכביש צומת פלוגות – צומת קמה (כביש 40), כ-15 ק"מ מדרום לצומת פלוגות, מעט מדרום לסימן ק"מ 215. הגישה אפשרית רק לנוסעי מכיוון צפון והיציאה היא לכיוון דרום בלבד. מרחבת החניה הגדולה שבצד הכביש נוסעים כ-200 מטר בדרך נוף נחל שקמה וחונים ברחבת החניה של פני השמורה, ליד שלט השמורה שהציבה רשות הטבע והגנים.

אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ.

דרגת קושי: קל.

המסלול

מרחבת החניה צועדים בשביל ישראל, החוצה את השמורה הקטנה מערבה למלוא אורכה. בחורף עולה כאן פריחה מרשימה של כלנית מצויה, היוצרת מרבד אדום מרשים. הצומח הוא בתת ספר אופיינית של סירה קוצנית, שמשון הדור, שלהבית קצרת שיניים, לשון הפר הסמורה ומינים נוספים. עם הנדירים יותר נמניים וינקה עשבונית הפורחת בסגול-כחול וכמובן דרדר אשקלון, הפורח מאוחר יותר.

לאחר כ-800 מטר פוגש שביל ישראל את דרך נוף נחל שקמה ואפשר לשוב בדרך הרחבה לרחבת החניה. בחורף כדאי להמשיך בשביל ישראל עוד כ-300 מטר ולצפות במאגר פורה מראש הסכר הנטוי על נחל פורה. מיטיבי לכת יוכלו להמשיך בשביל ישראל עוד כ-2 ק"מ ולבקר בשרידי גשר רכבת תורכי ובתל נגילה, שמראשו נשקפת תצפית מרהיבה.

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.