נחל דרגה תחתי - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מצוק ההעתקים

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 11.11.2019

מסלול טיול מאתגר במיוחד להרפתקנים ומיטיבי לכת בלבד, שבו תמצאו גלישה בחבלים בקניונים ומפלי סלע אדירים, גבים מלאי מים (קפואים!) אותם הותירו שיטפונות עזים ויש לצלוח בשחייה, מעיינות ועולם טבע נדיר – כל אלה, לנוכח ים המלח והרי אדום, היוצרים נוף דרמטי שאין שני לו בישראל!

נחל_דרגה_-_מצפה_מכוור_-_יעקב_שקולניק.JPG מצפה מכוור בנחל דרגה. צילום: יעקב שקולניק
קניון נחל דרגה. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 8

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-7 ק"מ.

משך המסלול: כ-7 שעות.


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול הליכה קווי, קשה ומאתגר, מתאים למיטיבי לכת ומחייב חציית מעברי מים בשחייה.


מוקדי עניין


 • תצפית מרהיבה

 • ערוץ נחל מדברי

 • מפלים וגבי מים מלאים

 • מסלול אתגרי

 • מערות מרובעות מימי בר כוכבא


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


מסלול טיול מאתגר במיוחד למיטיבי לכת והרפתקנים בלבד שבו תמצאו את כל המרכיבים לטיול מדברי חורפי: קניונים ומפלי סלע אדירים, גבי מים עמוקים המתמלאים לאחר שיטפונות, ובעיקר עולם טבע נדיר לצד נופי מדבר דרמטיים! 

שימו לב: מדובר במסלול חוויתי מורכב הדורש יכולות נפשיות ופיזיות גבוהות. הנחל כולל עשרות מפלים המחייבים ירידה תוך שימוש בחבל (גובה מרבי – 15 מטרים), חלקם הגדול מסתיים בתוך גבי מים עמוקים המצריכים יכולת שחייה, כך שהסובלים מפחד גבהים או חסרים במיומנויות שחייה – ראוי שיבחרו מסלול אחר.

תיאור המסלול

נקודת מוצא: סוף דרך האספלט ותחילת דרך ג'יפים המסומנת בצבע ירוק – בכניסה לכפר הנופש מצוקי דרגות (כניסה למסלול מותרת עד השעה 9:00 שעון חורף ו-10:00 שעון קיץ, במידה ונכנסו לנחל 200 מטיילים לפני המועדים המצוינים – הנחל ייסגר).  

נקודת סיום: מפגש נחל דרגה עם כביש מספר 90 (כביש ים המלח).

לאחר שהחניתם רכב אחד בתחילת המסלול ורכב שני בסופו ולאחר מפגש מכין עם פקחי נחל דרגה, שיקדמו את פניכם בתחנת המידע הקבועה במקום, יחל מסלול ההליכה לכיוון מערב. 

המסלול מתחיל על דרך הג'יפים המסומנת בצבע ירוק. לאחר כ-2 ק"מ מסתעף ממנה דרומה שביל הליכה המסומן בצבע שחור. נפנה דרומה על השביל השחור היורד בתלילות רבה לתוך נחל דרגה. לאחר כחצי ק"מ, נגיע להסתעפות שתוביל לשביל שצבעו שקוף. השביל פונה צפונה ומוביל בטיפוס תלול של כ-200 מטרים למערות "מורבעת", שם התגלו שרידים המעידים על משכנו של בר-כוכבא ולוחמיו, שברחו למדבר בשלהי מרד היהודים בתקופת בית שני.

נחזור לשביל השחור בדיוק באותה הדרך בה טיפסנו ונמשיך עליו עוד כחצי ק"מ לכיוון מערב, עד שנגיע לצומת שבילים שממנו מסתעף שביל הליכה המסומן בצבע ירוק, ופונה מזרחה לתוך קו הערוץ של נחל דרגה.

כאן נפגוש לראשונה, "נקודות דיווח" בסדר יורד. נקודות אלו הן למעשה מספרים העשויים ברזל שיעזרו לנו להתמצא בנחל במיוחד בשעת חירום. המספרים נעוצים על הסלעים ובהמשך גם בראשי המפלים.

נפנה לשביל הירוק ולאחר כחצי ק"מ "ייסגר" הנחל במעוק צר ועמוק הכלוא בקירות כמעט מאונכים משני צידיו, זו היא התחלתו של המעוק הראשון (נקודת דיווח מספר 30), הארוך מבין שני המעוקים הנכללים במסלול זה. לאחר הירידה הראשונה על יתדות היוצרות סולם הנעוץ בסלע, יחלו להופיע זה אחר זה עשרות גבי המים והמפלים, שאותם נרד תוך שימוש בחבל המושחל כפול ללולאות הברזל הנעוצות בראשי המפלים (האחרון שיורד מושך ומשחרר את החבל). 

המעוק הראשון מוצל לחלוטין ולאחר טבילה בגבי המים בקיץ נרגיש צינה נעימה, ופחות נעימה (מי הגבים קפואים!) כשטמפרטורת האוויר קרה בעונות המעבר. לאחר מספר שעות נצא מהמעוק הראשון אל מיפתח המאפשר לקרני השמש לחדור ולשמיים להיראות בבירור (נקודת דיווח מספר 12). 

נמשיך ללכת כ-20 דקות בתוואי הערוץ עד שנגיע לתחילת המעוק השני (נקודת דיווח מספר 11). מעוק זה קצר יחסית וכולל גבי מים ומפלים, כמו במעוק הקודם. במעוק זה חבוי מפל "המגלשה" הגבוה ביותר במסלול – כ-15 מטרים גובהו (נקודת דיווח מספר 9). בתום המעוק השני (נקודת דיווח מספר 7), נמשיך בתוך תוואי הערוץ עוד כ-3.5 ק"מ עד סופו של המסלול בכביש 90, שם גם ממוקמת מכולת האשפה אליה נשליך את שקיות האשפה שצברנו במהלך הטיול.

חשוב לזכור:

בתום המסלול יש לשלוח לפקחי השמורה מייל darga@npa.org.il או סמס אל 053-2735283 (מספר זה לא מאפשר שיחות אלא הודעות טקסט בלבד), עשו זאת מיד/אחרי שיצאתם מהמעוק השני – לאחר נקודת דיווח מספר 7 שהיא המפל האחרון בנחל, או מיד כשתהיה לכם קליטה סלולרית. הסמס צריך לפרט את השם המלא בו נרשמתם לטיול ומספר המטיילים בקבוצה, בכדי שנדע כי יצאתם בבטחה

איך להגיע

נוסעים על כביש 90, בין קילומטר 258 ל-259 פונים לדרך אספלט המסתעפת מערבה ומטפסת כ-7 ק"מ עד למצוקי דרגות.

 

הערות:

 • לטיול בנחל דרגה נדרשת הרשמה מראש כאן
 • אין להיכנס לנחל מבלי להירשם באתר רשות הטבע והגנים.
 • הטיול בקניון העמוק של נחל דרגה דורש מיומנות גבוהה. יש להצטייד בחבל גלישה באורך 30 מטרים.
 • יש לדאוג לרכב מאסף בנקודת הסיום.
 • כדאי להצטייד בשקית עמידה למים.
 • אזהרה חמורה: אין להיכנס לנחל כשיש חשש לשיטפונות.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: מצוקי דרגות

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.