עין כפירה - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע יער הכפירה

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 19.01.2020

מסלול טיול קליל ונהדר, למעיין קסום ובו מים מפכים, העובר בערוץ נחל כפירה שבהרי ירושלים (אחד מיובליו של נחל איילון) בלב צמחיית נחלים ופריחות, עצי זית ותאנה, בית תפילה עתיק ואפילו שרידי יישוב מימי בית שני. מסלול שתענוג לטייל בו בכל עונה, אפילו בקיץ!

עין_כפירה_-_יעקב_שקולניק.JPG עין כפירה. צילום: יעקב שקולניק
עין כפירה. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 9

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 5 ק"מ (2.5 ק"מ לכל כיוון)

משך המסלול: 2-1 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי (הלוך ושוב), קל


מוקדי עניין


  • חורבת כפירה (תל כפירה)

  • עצי חרוב ובית תפילה עתיק

  • עין כפירה

  • צמחיית נחלים

  • שרידי יישוב מבית שני


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל כפירה השוכן בהרי ירושלים הוא אחד מיובליו של נחל איילון. במסלול הטיול המוצע תוכלו להגיע במרחק הליכה קצר ממגרש החנייה לערוץ נחל כפירה, לצעוד בין עצי חורש וצמחיית נחלים קסומה, לעבור בלב בוסתנים עתיקים לצד בית תפילה עתיק ולהגיע לעין כפירה – מעיין קטן ובו מים מפכים – נקודה נפלאה לעצירה ממושכת. שימו לב, אם לא ירדו גשמים רבים, המעיין רדוד. מסלול טיול המתאים לכל עונות השנה!

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: רחבת חניה קטנה בכניסה ליער יהדות פולין.

מנקודת החניה צועדים כ-100 מ' בדרך מסומנת שחור ופונים שמאלה בשביל מסומן ירוק. השביל יורד אל הערוץ העמוק של נחל כפירה ומעניק הזדמנות לחזות בעצי החורש המעטים ובשיחי הבתה. בין כתפי הנחל חוסמת את האופק גבעה דמוית מגבעת: זהו תל כְּפִירָה (ח'ירבת אל-כַּפִירָה).

באפיק הנחל פוגשים שביל מסומן אדום וצועדים בו מזרחה במעלה הנחל. שני עצי חרוב גדולים ולידם בית תפילה עזוב יקבלו את פני הבאים. המבנה מנציח את שיח' אחמד אל-עומרי. הוא בנוי מחדר אחד ומעליו גג כיפתי. לפני המבנה יש נִקבָּה קטנה ואחרי ימים גשומים מגיחים ממנה מי מעיין. עצי החרוב צומחים בצילו של קיר סלע גדול, כ-10 מ' גובהו. קוביית סלע גדולה שהתמוטטה מן הקיר משלימה את התמונה.

עין כפירה נובע בגדה הדרומית של הנחל, ליד עץ תאנה גדול. מי הנביעה מגיחים מקרקעיתה של מעין מערה, ומשם יורדים בפלג דק וקצר ונשפכים מעל מצוק סלע אל בריכה באורך כ-5 מ'. קילוח המים זורם בין שרכי שערות שולמית וממלא את הבריכה עד עומק מטר בערך. עצי הזית הפזורים במרחב מוסיפים נופך לאווירה.

על צלע ההר מצפון נראים בית חווה הרוס בחלקו, מערות ושרידי מבנים. בחפירות שנעשו במערות התגלו קנקנים ועצמות מימי הבית השני (מאה 1 לפנה"ס עד מאה 1 לספירה). ייתכן שהקברים שייכים לכפר יהודי שישב כאן באותם ימים.

הערות

  • אין לסטות מסימון שבילים בשמורת טבע.
  • אין להיכנס לבורות ואין לטפס על אתרי עתיקות.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: עין כפירה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.