מהר טייסים לעין טייסים - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע הר טייסים

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 21.01.2020

שמורת טבע הר הטייסים היא שמורה קטנה וקסומה בלב הרי ירושלים, שבה תוכלו לצעוד בין עצי קטלב מרשימים, סחלבים פורחים (בעונה) ועד למעיין עין טייסים. על פסגת ההר אתר ההנצחה המרכזי לחללי חיל האוויר, ולצידו גלעד שהוקם לציון זכרם של שישה טייסים ואנשי צוות אוויר שמטוסם התרסק בצלע נחל כסלון הסמוך במאי 1948.

הר_טייסים._אנדרטת_חיל_האוויר._יעקב_שקולניק.JPG אנדרטת חיל האוויר בהר טייסים. צילום: יעקב שקולניק
עין טייסים. צילום: מיכל שחיבר
מצפור הר טייסים. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 9

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 1.5 ק"מ

משך המסלול: שעה


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי קצר,


יש לשמור על הילדים במורד התלול


מוקדי עניין


  • אנדרטת חללי חיל האוויר

  • חורש ים תיכוני

  • מעיין ובוסתן

  • פריחות בעונה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הר טייסים שבהרי ירושלים הוא אתר הנצחה מרכזי לחללי חיל האוויר. האזור שמסביב לפסגת ההר הוא שמורת טבע, ואילו במדרונות נטועים יערות מוריקים. מפסגת ההר יורד שביל רגלי לעין טייסים, מעיין הנובע במשך כל השנה שמימיו נאספים לתוך בריכה קטנה, שניתן להגיע אליה גם ברכב. במסלול הטיול הקליל תוכלו לטייל על פסגת ההר, להביט על האנדרטה המרשימה לזכר חללי חיל האוויר המורכבת מחלקי מטוס חיל האוויר, ולרדת בשביל קסום ופורח למעיין נובע. טיול המתאים לכל עונות השנה!

תיאור המסלול

נקודת מוצא: הר טייסים.
נקודת סיום: עין טייסים.

הר טייסים הוא שמורת טבע השוכנת בלב הרי ירושלים. פסגת ההר מתנשאת לגובה 795 מ' מטר מעל פני הים. סמוך לרחבת החניה הגדולה ניצב גלעד לזכרם של טייסי חיל האוויר שנהרגו בהרי ירושלים בקרבות מלחמת העצמאות. הסיבה לבחירת המקום כאתר הנצחה היא שבמלחמת העצמאות התרסק בסביבה מטוס של חיל האוויר. חלקים מהמטוס מונחים במקום כאנדרטה.

ההר משמש אתר הנצחה מרכזי לחללי חיל האוויר. שמות ההרוגים מונצחים על עמודים בני ארבע צלעות, בהתאם למועדי נפילתם. כל עמוד ניצב ברחבה משלו ומולו ספסל שנועד להתייחדות עם החללים. שתי תחנות שמע מעניקות הסבר על המקום. 

בחלקו הדרומי-מערבי של ההר נמצאת נקודת תצפית מרהיבה על נחל שורק המתפתל והרי ירושלים. תוכלו לנסות ולזהות מכאן מקומות כגון המסרק, רמת רזיאל, נס הרים, אורה, יער עמינדב ויד קנדי, נחל קטלב והר גיורא עם קבר שיח' מרזוק. ממרחק רב יותר נראים יישובי גוש עציון, חוסאן, בתיר, הר גילה ואל-חאדר. 

מדרום לאנדרטה יש מצפור נוף קטן הצופה לנחל שורק, לדרום הרי ירושלים, להרי חברון ולגבעות השפלה. בסוף החורף (מארס-אפריל) פורחים כאן, לצד פרחים נוספים, יותר מעשרה(!) מיני סחלבים כדבורנית הקטיפה, סחלב פרפרני ועוד!

בצדו הצפוני של ההר, צמוד לכביש המחבר בין רמת רזיאל לצובה, נמצא ריכוז מרשים של עצי קטלב, הניכרים בגזעיהם האדומים ובהם עץ קטלב גדול, הצומח לצד הרחבה המרוצפת שממזרח לאנדרטת המטוס.

מסלול הטיול מתחיל ליד האנדרטה שבהר טייסים. עץ הקטלב המפואר, שנמצא ברחבה שמאחורי האנדרטה, ידע ימים יפים יותר. מרבית ענפיו מתו, אך ענפים אחרים צצים במקומם. מעץ הקטלב יורדים בחורש פתוח, צועדים כ-80 מ' לצד צינור מים גדול, חולפים מעליו ויורדים למקום שבו נמצא קו מתח גבוה. אנו נמצאים בראש מדרגה בולטת המעניקה מבט מרהיב על הנוף. 

למרגלות המדרגה – דרך עפר מסומנת כחול. מעבר לדרך – מדרון תלול ביותר שכדי לרדת בו יש להיעזר בידיים. אחר כך השיפוע מתמתן, וההליכה בין טרסות ועצי יער עד למעיין נוחה יותר. בשל הפרש הגבהים הניכר (כ-150 מ' מהר טייסים לדרך שליד המעיין), מומלץ לארגן מראש רכב מאסף בדרך העפר המסומנת אדום שלמרגלות עין טייסים. 

עין טייסים הוא מעיין שכבה קטן השוכן ביער סטף. שמו המקורי הוא עין אל-ג'וז, שפירושו מעיין האגוז, על שם אגוז המלך הגדול שצמח לידו. 

המעיין נובע מתוך מערה קטנה ובה נקבה חצובה, שנועדה להגדיל את שטח פני השכבה נושאת המים ולהגביר בכך את שפיעת המעיין. הנקבה מסתיימת בפתח קשתי, בנוי אבנים מהוקצעות.
מי המעיין נאספים לבריכה ריבועית קטנה ועומקם מעט יותר מחצי מטר. בעבר הזינו מי המעיין את הטרסות החקלאיות המצויות במורד, ובמקום יש שרידי חווה חקלאית וטרסות חקלאיות שעליהן עדיין גדלים עצי שקד ולימון.

איך להגיע

להר טייסים – הר טייסים שוכן לצד כביש צומת אשתאול-צובה (כביש 395). הכניסה להר כקילומטר ממזרח למושב רמת רזיאל, בין סימני ק"מ 10-9.

לעין טייסים – מהכניסה להר טייסים ממשיכים כ-4 ק"מ מזרחה בכביש 395. מול הכניסה לקיבוץ צובה מסתעפת דרך עפר מסומנת ירוק. הדרך זרועה אבנים, אך עבירה לכל רכב, ולאחר כ-2.9 ק"מ מגיעים בה לרחבת החניה של עין טייסים. מהרחבה יש לצעוד כ-100 מ' עד למעיין עצמו.

הערות

  • אין להדליק אש בשטח השמורה.
  • אין לשהות בשמורה בשעות החשכה.
  • במקום מוצבת אנדרטת חללי חיל האוויר. יש להתנהג בהתאם.
  • האתר סגור ביום הזיכרון לרגל טקסי חיל האוויר.
  • יש לצעוד בזהירות מרבית בקטעים התלולים של השביל היורד מהר טייסים לעין טייסים.
  • אין לטייל בשביל מהר טייסים לעין טייסים לאחר גשם מחשש החלקה.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: הר טייסים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.