מעין כובס לנחל שכווי - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע הר מירון

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 21.02.2022

נחל עמוד, המתחתר למרגלות צפת, הוא ללא ספק המפורסם והיפה בנחלי הגליל, ובו תמצאו מגוון מסלולי טיול ברמות קושי שונות. במסלול טיול חוויתי ומרענן למיטיבי לכת תוכלו לרדת מעין כובס לכיוון בריכות שכווי הקסומות ולצאת מנחל שכווי דרך שביל רטוב. מסלול טיול שהוא חובה דווקא לאלה שמכירים את נחל עמוד ורוצים לחוות אותו מזוית אחרת!

נחל_עמוד._מעין_כובס_לבריכות_שכווי_-_יעקב_שקולניק.jpg נחל עמוד - מעין כובס לבריכות שכווי. צילום: יעקב שקולניק
טחנת הקמח ליד בריכות שכווי. צילום: יעקב שקולניק
נחל עמוד: מעין כובס לבריכות שכווי. מבט משיח' כווייס. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 2

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 6 ק"מ

משך המסלול: 3­-4 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי למיטיבי לכת


מוקדי עניין


  • קבר שיח׳ עתיק

  • תצפית יפה על נחל עמוד

  • נחל עמוד

  • בריכות שכווי

  • צמחיית נחלים

  • חורש ים תיכוני


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל עמוד הוא אחד הנחלים היפים והמפורסמים בארץ, בכל זאת, הוא ירוק כל השנה, קריר, שופע בריכות מים צלולות, מפלים, גשרי עץ, מעברי מים, עצים אדירים והרבה שקט. במסלול טיול חוויתי ומרענן למיטיבי לכת תוכלו לרדת מעין כובס לכיוון בריכות שכווי הקסומות ולצאת מהנחל דרך שביל רטוב. מסלול טיול שהוא חובה דווקא לאלה שמכירים את נחל עמוד ורוצים לחוות אותו מזוית אחרת!

תיאור המסלול

נקודת מוצא: עין כובס.
נקודת סיום: חניית נחל שכווי.

תחילת המסלול בעין כובס, מדרום לאזור התעשייה של צפת. נכנסים לאזור התעשייה (מתחת לגשר על כביש מספר 89 למי שבא מצפת). בתוך אזור התעשייה פונים שמאלה בפנייה הראשונה וממשיכים עם הכביש, בעקבות סימון השבילים הכחול. הכביש מוביל אל מתקן טיהור השפכים של צפת – זה שמונע את זרימת השפכים אל תוך נחל עמוד. כמאה מטרים לפני הכניסה למתקן נמצא מעיין קטן, נחבא מן הכביש. זהו עין כובס.


מעט צפונית למעיין מתחיל שביל (מסומן בכחול) היורד מערבה, בצמוד לחורש, לכיוון נחל עמוד. השביל מוביל אל קבר שייח כוויס – הוא שייח כובס – ממנו נגזר שמו של המעיין. זהו קבר נאה, גילו אינו ידוע וגם לא מי השייח שנקבר כאן. אך המבנה, למרות החור הפעור בתקרתו, מרשים. הוא ניצב ממש על המצוק הצופה אל נחל עמוד, אחת מנקודות התצפית היפות אל החלק המצוקי של הנחל. משייח כוויס יורד שביל אל תוך הנחל. גם הוא מסומן בכחול ומתפתל לו לאורך המצוק.  יש להשגיח על הילדים ולרדת בזהירות בשביל החלקלק.


הירידה נמשכת כחצי שעה ומתחברת בסופו של דבר אל השביל המרכזי לאורך נחל עמוד. השביל מסומן בשחור ומלווים אותו הסימונים של שביל ישראל. יש לפנות ימינה, במעלה הנחל ולצעוד עד לבריכות שכווי, מרחק של כשלושה קילומטרים בקטע פראי ויפהפה של הנחל, בצילם של עצי דולב המסוככים ממעל, חורש טבעי סבוך של עצי אלון ואלה, שרידים של טחנות עתיקות והתעלות שהובילו אליהן.


כדאי לעצור לטבילה נעימה בעין שכווי ובבריכות הנעימות והמוצלות. לאחר הטבילה מגיע הקטע הקשה של הדרך – העלייה בנחל שכווי. שביל מסומן בירוק יוביל אתכם במעלה הנחל בתחילה בקטע מצוקי קטן שבו מפולות אבן ונקיקי סלע ולאחר מכן שרידי בוסתנים. מומלץ להמשיך עם השביל הראשי, זה הנמשך לאורך אפיק הנחל ומגיע בסופו של דבר לכביש מספר 89, כקילומטר דרומית לצומת עין זיתים. בצידו המערבי של הכביש רחבת חנייה קטנה לנוחיותם של העולים בשביל נחל שכווי.

איך להגיע

לנקודת המוצא בעין כובס – נכנסים לצפת מהכניסה הדרומית (כביש 89) המובילה לרחוב לח"י. במעגל התנועה הראשון שבים בחזרה לרחוב לח"י ונוסעים בכיוון ההפוך. עוברים מתחת לכביש 89 ומיד פונים שמאלה לאזור תעשייה קטן. נוסעים דרומה בדרך סלולה כ-1.5 ק"מ ומגיעים למבנה ישן ולידו המעיין.

לנקודת הסיום בכניסה לנחל שכווי – נוסעים לצפת בכביש 89 ונכנסים בכניסה הדרומית לרחוב לח"י. במעגל התנועה הראשון פונים צפונה לבית הקברות בדרך סלולה, מקבילה לכביש 89. לאחר כ-400 מ' מגיעים למעבר תת-קרקעי מתחת לכביש 89. חונים בקרבתו.

הערות

  • יש להצטייד בכמות מספקת של מי שתייה.
  • אין לשתות ממי נחל עמוד.
  • אין להדליק אש בתחומי השמורה.
  • שעות ביקור בשמורה: באפריל-ספטמבר 17:00-8:00, באוקטובר-מרץ 16:00-8:00. ביום שישי ובערב חג השמורה נסגרת שעה אחת קודם. הכניסה לשמורה מותרת עד שעתיים לפני הסגירה.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון עין כובס

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.