בין מחילות וגבעות - המלצה ליום טיול בשמורת טבע חורש עדולם והגן הלאומי בית גוברין

מאת: דינה וינשטיין, פקחית תשתיות הרי יהודה ואילן שפמן פקח שפלת יהודה - רשות הטבע והגנים 01.01.2020

קבלו המלצה ליום סיור מרתק בין מחילות וגבעות בגן לאומי בית גוברין - ארץ אלף המערות, בתל לכיש ובחרבת מדרס, כל מה שנותר לכם לעשות זה להתניע את האוטו ולצאת לדרך.

מערת הפעמון בגן לאומי בית גוברין, צילום: מנו גרינשפן צילום: מנו גרינשפן
צילום: מנו גרינשפן
חורבת מדרס, מבט מבפנים. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 9

משך ואורך המסלול

משך המסלול: יום שלם (ניתן להסתפק בחלקים מהמסלול).


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול בדרגת קושי בינונית


מוקדי עניין


  • ח'רבת מדרס

  • גן לאומי בית גוברין

  • תל לכיש


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


החורף הוא זמן מוצלח להזדחל מטה אל תוך מערות ומחילות בח'רבת מדרס ובבית גוברין, מדי פעם מגיחים מעלה לתצפיות על הנוף המרהיב ולמפגש עם ערים עתיקות. על הגבעה, ליד קבר השיח' נמזוג קפה ו… נקשיב לשקט.

בין הרי יהודה הגבוהים לבין מישור החוף השטוח, משתרעת "ארץ אלף המערות", על מחילותיה ומסתוריה. נרד אל מתחת לפני האדמה ונעלה מעליה אל תצפיות נוף יפיפיות. מתצפיות הנוף נוכל לראות את אופיה המיוחד של שפלת יהודה, המשלבת שטחים טבעיים מכוסים בחורש ים תיכוני עם שטחים חקלאיים נרחבים, יישובים ושרידים עתיקים. בשפלת יהודה, במסלול הטיול שלנו, עובר "מסדרון" אקולוגי, המאפשר מעבר פתוח בין ספר המדבר לאזור הים תיכוני לבעלי חיים ולצמחייה. האזור מתוכנן להיות מרחב ביוספרי, שנועד לפיתוח בר-קיימא, שיאגד בתוכו את כל בעלי העניין בשטח, כך שמצד אחד יישמר המגוון הביולוגי, ערכי הטבע והמורשת ובד בבד ישופר מעמדם הכלכלי של יושביו, שיתפרנסו מאוצרות אלו.

תיאור המסלול

נקודת מוצא: ח'רבת מדרס

נתחיל את הטיול בח'רבת מדרס, בשמורת טבע חורש עדולם. המסלול טבעתי ואורכו כ-2 ק"מ. שימו לב!!! בחורבת מדרס יש פתחים נסתרים של מערות ובורות, שלעתים קשה להבחין בהם. אין לסטות מהשביל המסומן, מחשש נפילה!

נעקוב אחר סימון השבילים הכחול, ניקח דפדפת הסבר ממתקן הדפדפות, שנחצב באבן, ועוצב על ידי האומן אברי רגב, ונצא לדרך על פי התיאור בדפדפת. נזחל במחילת מסתור, נמשיך אל הפירמידה, שממנה נשקפים נופי שפלת יהודה, הרי ירושלים והרי חברון, אל שרידי בית הכנסת, מערת הקבורה ומערת הקולומבריום וחזרה אל רחבת החניה.

נחזור אל כביש מספר 38 ונפנה דרומה (שמאלה) לכיוון בית גוברין. ניסע כ-3 ק"מ עד הפנייה ליישוב נחושה. מעט אחרי הפנייה בצד ימין של הכביש נבחין בתחנת אוטובוס, שאחריה מתחילה דרך עפר המסומנת בכחול. ניכנס אל הדרך וניסע בה על פי הסימון הכחול. הדרך מעלה אותנו אל רמת אבישור בפארק בריטניה ואל ח'רבת צורא. נעצור לתצפית נוף מהח'רבה. נוף אופייני, מדהים של שפלת יהודה נשקף לעינינו. נמשיך. השביל הכחול מתחבר עם שביל ישראל שסימונו כחול, לבן, כתום. נפנה דרומה עם שביל ישראל לכיוון תל גודד על פי השילוט האומר "דרך פארק ראשית". הדרך תוביל אותנו עד לקיבוץ בית גוברין בינות בוסתנים ושרידי חוות חקלאיות. נצא לכביש ליד קבר שייח'. אנחנו על כביש בית ניר-בית גוברין. הכביש יוביל אותנו אל גן לאומי בית גוברין.

ניכנס על פי השילוט אל הגן הלאומי. הגן הלאומי משתרע על פני 5,000 דונם, ובתחומיו נמצאות הערים העתיקות מרשה ובית גוברין. לבחירתכם מסלול ארוך (כ- 3 שעות) ומסלול קצר (כשעתיים). דפדפת ההסבר שתקבלו בכניסה לגן תוביל אתכם אל נפלאות הגן. לאחרונה, נפתח בגן שביל מיוחד למוגבלי תנועה. את ארוחת הצהריים תוכלו לאכול כאן בצל אחד מעצי החרוב או להתאפק ולאכול אותה בחניון הקרן הקיימת הצמוד לגן לאומי תל לכיש.

נחזור לכביש מספר 35 ונפנה מערבה (שמאלה) לכיוון קריית גת. לאחר כקילומטר, נבחין בדרך אספלט, הפונה דרומה (שמאלה). הדרך עוברת בשטחים חקלאיים. לאחר כ- 300 מטר נבחין שוב בסימון שביל ישראל. נעקוב אחר הסימון כ- 2 ק"מ ונפנה מערבה (ימינה) עם הסימון, בין כרמי לכיש, לכיוון מושב לכיש, עד לחניה של תל לכיש. נחנה את הרכב בחניה. שולחנות הפיקניק נמצאים בחורשה שמשמאלנו.

תל לכיש הוא אחד התלים הגדולים והחשובים ביותר מתקופת המקרא בארץ ישראל. הוא משתרע על פני 124 דונם והוא חלק מהגן הלאומי, שגודלו 3,000 דונם. לכיש היתה עיר מרכזית בדרום הארץ, הן בתקופה הכנענית והן בימי ממלכת יהודה. בתל ובסביבתו נמצאו שרידים מהתקופה הניאוליתי-קירמית, הכלכוליתית והברונזה הקדומה. גם פה נצטייד בדפדפת ונטייל בעזרתה בתל. שביל הטיול המסומן יוביל אותנו אל מוקדי העניין. משך ההליכה כ- 40 דקות. אל תדלגו על "עץ השדים". זהו עץ שיזף, העץ היחיד שנותר על התל.
טו' באב. ירח מלא, שקיעה. רומנטיקה.

נחזור אל כביש לכיש-אמציה וניסע לכיוון מושב אמציה. בצומת אמציה נפנה מערבה (ימינה) ונמשיך עוד קילומטר עד דרך עפר המסומנת בשחור. שלט ירוק "שמורת טבע גבעות גד" יקבל את פנינו. הדרך עבירה לכל רכב, למעט בימי גשם ולאחריהם, והיא תוביל אותנו לצומת שבילים שחור וכחול ושלט "חץ" שיפנה אותנו לגבעת גד (שייח' עלי). סעו לאט, הדרך, העוברת בתוך חורשת אורנים, מעט משובשת. על הגבעה נמצא קברו של שייח' עלי, הבנוי על אתר קדום. מראש הגבעה יש תצפית מרהיבה לכל העברים, הכוללת את המרחב שבין גוש דן לעזה ואת דרום הרי יהודה והר חברון. השקיעה תתפוס אותנו במערב, בעוד הירח המלא יעלה במזרח. ששש… תקשיבו לשקט.

איך להגיע

אל שמורת טבע חורש עדולם נגיע מכביש מספר 38 (כביש בית שמש – בית גוברין), כק"מ מדרום ליישוב לי-און, מול הכניסה למצפה משואה (בין סימני ק"מ 7, 8), נפנה מזרחה על פי השלט החום. נמשיך בכביש העובר מדרום ליישוב צפרירים. סמוך למפעל הרהיטים "קקדו" נפנה דרומה (ימינה) וניסע מעט במעלה הגבעה, עד לרחבת חנייה. נחנה את הרכב. במקום הוצבו שולחנות פיקניק לנוחותכם.

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.