בין היחמור הפרסי לאיל הכרמל - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע חי בר כרמל

12.06.2019

מסלול טיול בשמורת הטבע חי-בר כרמל. בשמורה מגדלים גרעיני רבייה של ארבעה מיני יונקים גדולים, וגם נשרים. נציגים של שניים מהיונקים, היחמור הפרסי ואייל הכרמל, שוחררו לטבע.

חי בר כרמל. צילום: מנו גרינשפן
יחמורים בחי בר כרמל. צילום: הקרן לשמירת הטבע והמורשת
כלוב הנשרים בחי בר כרמל. צילום: מנו גרינשפן
: 3

אורך המסלול: כקילומטר אחד


משך המסלול: שעה עד שעתיים


מסלול נגיש, מתאים למשפחות  • מכלאות גרעיני הרבייה של בעלי החיים במקום


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


יונקים גדולים ועופות שחיו בארץ מאות אלפי שנים, נעלמו מנופי הארץ בשלהי המאה ה-19 בגלל ציד פרוע, ובמובן זה, אין הכרמל שונה מאזורי הארץ האחרים. הנמר, הזאב והדוב, אייל הכרמל והיחמור, הנשר והרחם – כל אלו נכחדו ונעלמו מנופי הכרמל.

שמורת הטבע חי-בר כרמל קמה כדי למלא, ככל האפשר, את החיסרון הזה. בשנת 1973 הוחלט לגדר את שטחם של היובלים העיליים של נחל גלים, שטח המשתרע על פני כ-6,000 דונם. לחי-בר כרמל הובאו ארבעה מיני יונקים אוכלי עשב – כבש בר איראני, עז בר כרתית, יחמור פרסי ואייל הכרמל. מלבדם מגדלים בחי-בר כרמל גם גרעיני רבייה של נשרים ועופות דורסים ממינים נוספים.

גרעיני הרבייה התפתחו היטב, ושניים מן היונקים – יחמור פרסי ואייל הכרמל – שוחררו לטבע. גם גוזלי הדורסים הבוקעים בחי-בר כרמל משוחררים לטבע בהתבגרותם.

תיאור המסלול

מתחילים את הביקור במרכז המבקרים. במרכז צופים בסרט על חי-בר כרמל ועל בעלי החיים שבו. ממשיכים למרפסת התצפית ויורדים בשביל לצפייה בבעלי החיים השוהים בגרעיני הרבייה. משם חוזרים למעלה, אל החניון.

מרכז המבקרים

צפייה בסרטון המציג את בעלי החיים בחי-בר ואת שלבי ההשבה שלהם לטבע.

מרפסת התצפית

המרפסת צופה על מערבו של הכרמל. מכאן רואים היטב את אוניברסיטת חיפה, את קיבוץ בית אורן, את שכונת דניה ואת טירת הכרמל. שטח ניכר מהמדרונות הירוקים של ההר עלו באש בשתי שרפות גדולות, בשנת 1989 ובשנת 2010. בשרפה השנייה שוחררו בעלי החיים בחי-בר כדי שיוכלו להימלט, פעולה זו הצילה את חייהם. לעומת זאת, זוחלים ובעלי חיים קטנים אחרים מתו בשרפה. בשרפה זו עלו באש יותר מחמישה מיליון עצים, ונהרגו בה 44 בני אדם.

מכלאת היחמור פרסי

היחמור חי בארץ ישראל עד לפני כמאתיים שנה. שרידי עצמות וקרניים של יחמורים נמצאו בחפירות ארכאולוגיות מאז התקופות הפרהיסטוריות. מין היחמור שחי בארץ ישראל נכחד לחלוטין, ובמקומו של המין שנכחד הובא לארץ מין קרוב – יחמור פרסי, שגם הוא בעל חיים שנכחד כמעט לגמרי. אחרוני היחמורים הובאו לארץ במבצע מיוחד, במטוס אל על האחרון שעזב את איראן במהלך ההפיכה האסלאמית באיראן בשנת 1978. באותם ימים שרדו מבעל חיים זה פרטים ספורים בשמורת ציד של השאה הפרסי ובכמה גני חיות ברחבי עולם.

מאז ועד היום המליטו הם וצאצאיהם מאות יחמורים. כאשר נוצר גרעין רבייה גדול מספיק, שוחררו יחמורים לטבע, תחילה בנחל כזיב, שבגליל העליון, החל משנת 1996, ואחר כך בנחל שורק שבהרי יהודה, החל משנת 2005. ליחמורים נודעת חשיבות רבה במערכת האקולוגית הים-תיכונית. בהיותם אוכלי עלים הם יכולים לסייע במיתון ההתפשטות של שרפות חורש.

אייל הכרמל

אייל הכרמל האחרון נכחד מארצנו בשנת 1912. זהו מין של אייל קטן למדי, החי בחורש כיחידאי (סולטרי) ולא בעדרים. לאיילים הזכרים קרניים קצרות וחדות. יסודו של גרעין הרבייה הנמצא בכרמל הוא בפרטים שהובאו מהונגריה. הגרעין צמח במהירות, לא מעט בזכות כושר הריבוי הגבוה של בעל החיים הזה. הנקבה ממליטה זוגות של עופרים, ולעתים אף שלישיות.

עד כה שחררו אנשי רשות הטבע והגנים איילי כרמל ברמת הנדיב שבדרום הכרמל, ובשמורת הטבע הר חורשן, ממזרח לזיכרון יעקב.

עז הבר הכרתית

העז הכרתית מזכירה בצורתה את היעל המוכר לנו מעין גדי ומהנגב. בעל חיים זה תורבת בימי קדם והובא בידי האדם לכרתים ולאיים אחרים ביוון. לעז הבר יכולת מרשימה לחיות בחורש ים-תיכוני גם בלי שתייה של מים חופשיים. שלא כמו זכרי אייל הכרמל והיחמור, בני משפחת האיילים, המשירים את קרניהם מדי שנה בשנה, אין הזכרים של העז הכרתית מחליפים קרניים, אלא נושאים על ראשם קרניים הגדלות ככל שגיל הזכר עולה. בשלב זה אין כוונה לשחרר את העז הכרתית לטבע.

כבש בר איראני

נראה שכבש הבר לא חי בארץ ישראל בטבע. הכבשים הנמצאים כיום בחי-בר כרמל הובאו מהרי איראן, והן אינן מיועדים לשחרור. כבש הבר שבחי-בר כרמל הוא חלק מהממשק למניעת שרפות. כמו הזכרים של עז הבר הכרתית, זכרי הכבשים אינם מחליפים קרניים, אלא נושאים על ראשם קרניים הגדלות ככל שגיל הזכר עולה.

כלוב הנשרים

כלוב הנשרים בחי-בר כרמל נשרף בשרפה הגדולה ב-2010, ובמקומו נבנה כלוב חדש. בכלוב מגדלים זוגות נשרים, המגדלים גוזלים מדי שנה בשנה. כאשר הגוזלים מתבגרים הם משוחררים לטבע כדי להגדיל את אוכלוסיית הנשרים בישראל.

בשמורת חי-בר מגדלים גם מיני אחרים של דורסים בסכנת הכחדה, כגון עיטם לבן-זנב ועיט ניצי.

 

דרכי הגעה:

כביש חיפה – עוספיה (כביש 672), כ-300 מ' מדרום לכניסה לאוניברסיטת חיפה

הערה

האתר נגיש לעגלות ילדים ולכיסאות גלגלים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.