טיול סובב חומות ירושלים, עיר דוד ונקבת השילוח - המלצה למסלול טיול בגן לאומי סובב חומות ירושלים ועיר דוד

מאת: דינה וינשטיין, פקחית תשתיות הרי יהודה וצוות מרחב חומות ירושלים - רשות הטבע והגנים ויעל לרנר 03.09.2023

גן לאומי סובב חומות ירושלים מקיף את העיר העתיקה, הלב ההיסטורי של ירושלים. הגן בנוי כטבעת העוטפת את חומותיה של העיר, שעריה, עיר דוד ומפעלי המים הקדומים. בטיול מרתק במקום, נעלה מדרגות, נרד לבורות ונטפס על החומות - בדרך נשקיף על ירושלים מזוית אחרת, ויש אפילו קינוח רטוב (אם תרצו): צעידה במים הקרירים בבטן הסלע של ניקבת מים עתיקה!

עמק המלך שבגן לאומי סובב חומות ירושלים צילום: רינת כהן
איור בריכת השילוח בימי בית שני.
איור: שלום קוולר, ארכיון עיר דוד

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 9


משך ואורך המסלול

חומות ירושלים – כשעה


עיר דוד – בין שעה וחצי לשלוש שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי קל


מוקדי עניין


  • טיפוס על חומות העיר העתיקה

  • ביקור בעיר דוד

  • תצפיות מרהיבות

  • נקבת השילוח


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


גן לאומי סביב חומות ירושלים מקיף את ירושלים העתיקה, שצידן החיצוני מהווה חלק מהגן הלאומי המקיף אותן. הגן בנוי כטבעת הכוללת בתחומה את חומת ירושלים העתיקה ושעריה: במזרח, ערוץ הקדרון וחפירות העופל, שערי חולדה, עיר דוד ומפעלי המים הקדומים. בדרום, הר ציון וגיא בן הינום. במערב, אזור ימין משה, משכנות שאננים ובריכת הסולטן. ובצפון, הגן הצמוד לקיר החומה. הסולטן סוליימן המפואר, הוא שהחליט לבנות את חומות העיר מחדש, לאחר שעמדו 320 שנים פרוצות. תוואי החומות, שאורכו הכולל כ- 4,200 מטרים, נשמר במתכונת דומה מאז התקופה הרומית.

סיור על חומות ירושלים המהוות חלק מהגן הלאומי המקיף אותן וההליכה עליהן מעניק נקודת מבט בלתי שגרתית על עיר הבירה. נתחיל בסיור רגלי בראש החומה, הכולל עליה וירידה ממגדלים ונמשיך בסיור בעיר דוד, הכולל עליה וירידה במדרגות רבות והליכה במים (לבוחרים בכך). נקודת הסיום למטיילים במסלול החומות היא כ-100 מ' ממזרח לשער האשפות. לממשיכים לעיר דוד נקודת הסיום היא בעיר דוד.

תיאור המסלול

נתחיל בשער יפו, שממנו יצאה בזמנו הדרך מירושלים ליפו, אך שמו הערבי "באב אל-חליל" מעיד כי יצאה ממנו גם הדרך לחברון. שער יפו נסתם בשנת 1898, ולאחר מלחמת ששת הימים נפתח מחדש.

משם נמשיך דרומה כ- 50 מטרים ברחבה החיצונית של מגדל דויד. בקצה הרחבה ניפנה שמאלה ונגיע לפשפש קטן שהוא הכניסה למסלול החומות. נזירים שהשתכנו במגדל דוד בתקופה הביזנטית נתנו לו את שמו, אך אין כל קשר בינו לבין דוד המלך. נלך אל הרחבה הקטנה שמעבר לשער הכניסה לטיילת החומות. נבחין בבור חצוב בסלע ובגרם מדרגות קטן היורד אל הבור. זהו מקווה טוהרה, אחד מני מאות, שפעלו בימי בית שני מסביב להר הבית.
גרם מדרגות מברזל יוליך אותנו למבנה אבן גדול, ששימש בימי המנדט כבית כלא. מתחת לרצפת הכלא נמצאו שרידי חומת העיר מימי בית ראשון. נגיע אל מגדל, אחד מ- 35 מגדלים הבנויים בחומה, ואשר שימשו לשמירה ולתצפית אל מעבר לחומות העיר. מהמגדל נוכל לצפות במלון המלך דוד, בניין ימק"א, ימין משה, משכנות שאננים, גיא בן הינום, חוצות היוצר ועוד.

נמשיך אל המגדל בפינה הדרומית-מערבית, שהוא עיבוי של החומה וכולל קמרונות ואשנבי ירי. ניתן להשקיף ממנו אל הרובע הארמני.
הגענו אל הר ציון. למרגלותינו משתרע בית הקברות הקתולי ומאחוריו בית הקברות הארמני.

בפסגת ההר ניצבת כנסיית דורמיציון, שבנייתה הושלמה בשנת 1910. המסורת מזהה בהר ציון את קברו של דוד המלך. שער ציון מוליך מההר אל העיר שבתוך החומות. מגג שער ציון יש תצפית מרשימה צפונה על מרחבי מדבר יהודה.
מגדל הגופרית, הוא המגדל הבא שבו נבקר. הוא בן שלוש קומות וממוקם בפינת החומה, והוא מעניק נקודת תצפית אל הר הזיתים ובית הקברות היהודי. גם בתי כפר השילוח (סילואן) נראים מפה. הכפר בנוי על מדרון נחל גדרון, ומעיין הגיחון נובע בקרבת מקום. נמשיך דרך שער היציאה אל רחוב בתי המחסה ונצעד במורדו אל עבר שער האשפות. ליד השער נמצאים הגן הארכיאולוגי (הכותל הדרומי) והכותל המערבי.

טיילת החומות והכותל הדרומי מופעלים על-ידי החברה לפיתוח מזרח ירושלים והכניסה מתבצעת בתשלום ניפרד.

למעונינים להמשיך את הטיול גם לעיר דוד, יש להמשיך עד שער הבורסקאים, לצעוד עוד כ- 100 מטרים במורד רחוב מעלה השלום ולהיכנס לעיר דוד.
עיר דוד היא הגרעין הקדום של ירושלים. ממנו צמחה והתפתחה העיר במהלך ההיסטוריה. בעיר זו בחר דוד המלך לבירת הממלכה המאוחדת של ישראל ויהודה.

עיר דוד שוכנת על גבעה צרה, בה נובע מעיין הגיחון ובה נמצאת נקבת השילוח. היום היא מחוץ לחומות העיר העתיקה, אך למעשה היא המשכו הדרומי של רכס הר הבית.

אופציות הטיול:

מסלול קצר: כשעה וחצי – המסלול מתחיל בתצפית מאתר "הצופה" על עיר דויד וסביבתה, יורד דרך "קריית השלטון" של בית ראשון, חולף במערכות הביצורים והמים המרשימות של עיר דויד וסיומו בכניסה למעיין השילוח.

מסלול ארוך: כשעתיים וחצי – בהמשך למסלול הראשון נמשיך את המסלול לכיוון דרום עיר דויד דרך הטיילת העליונה ונסיים אותו במצפור בית מיוחס ובריכת השילוח.
ארוך רטוב: כשלוש שעות – בהמשך למסלול הראשון ניכנס למעיין השילוח ונלך כ- 500 מטרים במים בבטן הסלע של נקבת השילוח. נסיים את המסלול בבריכת השילוח. מסלול זה דורש שימוש בפנסים. גובה המים עד 70 ס"מ.

הערות

  • הכניסה בתשלום
  • בכניסה לתל עיר דויד ניתן לגשת למרכז המבקרים ולקבל דפדפת הסבר, ובה פירוט המסלולים השונים ונקודות העניין.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שער יפו

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.