מערת קשת - המלצה למסלול טיול נגיש בשמורת טבע מערת קשת

מאת: יעל לרנר 07.01.2020

מערת קשת שוכנת בליבו של פארק אדמית אשר בשמורת בצת באיזור הגליל המערבי. הביקור במערה (שהיא כלל לא מערה!) חוויתי במיוחד לאור הנוף המרהיב הנשקף ממנה לעבר הים התיכון ומפרץ חיפה מצד אחד ולעבר הגליל מצד שני, הפריחות ושפני הסלע השובבים שאולי תזכו לראות! מסלול טיול נגיש שכל אדם בכל גיל יהנה ממנו!

מערת קשת מערת קשת. צילום: הילה בר, רשות הטבע והגנים
מערת קשת, צילום: איל מילר

מספר מפת סימון שבילים

: 2

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-1 ק"מ


משך המסלול: כשעה


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי קל, מונגש


מוקדי עניין


  • מעין מערה שבה קשת אבן גדולה

  • תצפית מרהיבה על נחל בצת והאיזור

  • פריחות בעונה

  • חורבת אדמית


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל בצת הוא הנחל הצפוני ביותר בנחלי ישראל הזורמים לים בתיכון, ושמורת נחל בצת משתרעת משני צידיו.  בתחום השמורה פארק אדמית, השוכן בגובה של 400 מטרים מעל פני הים, בין נחל נמר לנחל בצת. מיקומו מאפשר ליהנות מהנוף של הים התיכון ומפרץ חיפה מצד אחד ומהגליל מצד שני. בפארק הוכשרו מסלולי טיול שמתאימים למשפחות ונגישים גם לכיסאות גלגלים ועגלות ילדים. 

מסלול אחד מוביל למערת קשת המפורסמת ומסלול אחר, המכונה שביל הבוסתנים, עובר בין עצי בוסתן, ארזים וערוגות צמחי תבלין בדרכו לחורבת אדמית. בפארק הוכשרה גם דרך נוף נהדרת המקיפה אותו ומגיעה לכל נקודות התצפית היפות.

תוכלו להגיע לכאן לפיקניק באחת מפינות החמד. עוד בפארק: מתקני מנגל, ברזיות, שירותים הפתוחים בשעות היום וספסלי ישיבה.

תיאור המסלול

בעקבות השילוט לפארק אדמית נסע עד רחבת החניה המרכזית של הפארק (מסלול חד סטרי, יש להיצמד לשמאל). לתצפית על המערה נלך מרחבת החניה המרכזית עם השילוט כ-10 דקות. השביל נוח להליכה ומונגש לבעלי מוגבלויות עד לתצפית. בכניסה לשביל מימין יש שירותים.

במהלך ההליכה, מיד אחרי שעוברים את מבנה השירותים ניתן לראות ולבקר במצפור לזכר אלדד רגב ואודי גולדווסר ז"ל. המצפור משקיף על הגבול בין לבנון וישראל. ממשיכים עם השביל המתעקל ימינה ושמאלה בין מגוון החורש והעצים של ארצנו. לפני ההגעה למערה עובר השביל גם במצפור לזכר טופז אבן-חן ז"ל אשר נספתה באסון השריפה בכרמל בשנת 2010.

מערת קשת היא למעשה כלל לא מערה אלא קשת ענקית תלויה, ותחתיה תהום. בעבר הייתה המערה סגורה כמעט מכל עבריה, עד שתהפוכות גיאולוגיות חשפו את פתחה הדרומי, התמוטטות פערה את תקרתה, וכל שנותר הוא קשת סלע מרהיבה שדרכה תוכלו לצפות בנוף ירוק ומשגע. התצפית המרשימה נפרשת עד לים התיכון ורכס הכרמל.

ניתן להתקרב ולצפות במערה.

שימו לב! אין לעבור את מעקה הבטיחות. המעבר מותר אך ורק למדריכי גלישת מצוקים או לגורמים המוסמכים לכך. במידה ואתם עם ילדים קטנים, השגיחו עליהם היטב.

מסלולים נוספים בפארק:

שביל אמיר

מהמערה יש ללכת שמאלה בעקבות סימון שבילים אדום. עיברו את תקרת המערה והמשיכו לאורך השביל. לאחר 100 מטר תגיעו למצפור אמיר, פינה שקטה וקסומה המשקיפה לנוף מרהיב, שהוקמה לזכרו של סא"ל אמיר מי-טל, מג"ד גדוד ברק של חטיבת גולני, שנהרג בפעולת צה"ל בלבנון בשנת 1988. לאחר 10 דקות הליכה נוספות תחצו גדר ומשם יש להמשיך עם הסימון הכחול מעלה בעקבות השילוט לרחבת החניה.

שביל הבוסתנים וחורבת אדמית

מסלול קל של כקילומטר (שעת הליכה) שעובר בשביל חורבת אדמית, המסומן בירוק, ושב בשביל ערוגות הבושם ובשביל הבוסתנים, המסומנים בכחול.

שביל הבוסתנים יוצא ממצפור אלדד רגב ואודי גולדווסר ופונה צפונה בין עצי יער שנטעה קק"ל ובהם עצי חרוב, אלון מצוי, אורן וארז. השביל מתעקל בין עצי ברוש וחוצה את דרך הנוף של הפארק (היזהרו מרכב שעלול לחלוף בדרך!).

לאחר חציית דרך הנוף מטפסים אל משטח סלע שבו נמצאים שרידים של בית בד חצוב בסלע. מכאן השביל ממשיך למדרון הצפוני של חורבת אדמית ומתפתל בין עצי בוסתן אל טרסות צמחי תבלין, הלא הן "ערוגות הבושם". בערוגות צומחים צמחי בר המשמשים לתבלין ובהם אזוב מצוי, אזוביון דגול, זוטה לבנה ועוד.

השביל מגיע למצפור הצפוני, המשקיף על הגבול בין לבנון וישראל וממנו יש לצעוד דרומה, אל חורבת אדמית, בין שרידי בתי אבן ועצי תאנה גדולים. בצדה המערבי של החורבה נמצאת נקודת תצפית נוספת, המנציחה את טייס חיל האוויר ניר שומרוני, בן קיבוץ ראש הנקרה, שנהרג בעת שטייל ליד מערת קשת. המצפור שוכן ליד עץ האורן הגדול. מכאן השביל יורד בין עצי בוסתן לחרוב הגדול – עץ חרוב הצומח ליד החניון.

איך להגיע

דרך אחת: נוסעים על כביש 899, פונים צפונה לכיוון קבוץ אדמית ונוסעים בכביש 8993 לכיוון קבוץ אדמית, לפניו פונים ימינה לחניון קק"ל וצועדים למערה בדרך נוחה המתאימה גם לנכים.
הדרך השניה: לעלות בכביש 899 ואחרי כ-51 ק"מ יש רחבה קטנה מצד ימין, לעצור ולהתחיל טיפוס בטרשים על הרכס עפ"י סימון שבילים שחור עד למערה.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: מערת קשת

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.