מסלול טיול מומלץ שמורת טבע מדבר יהודה: נחל צאלים תחתי

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 09.03.2020

המרחבים הבראשיתיים של מדבר יהודה נעצרים במצוק ההעתקים, הנוחת כקיר זקוף אל בקעת ים המלח. נחלי המדבר, וביניהם נחל צאלים, מתחתרים במצוק ויוצרים בו קניונים עמוקים ומפלי סלע אדירים. הטיול בנחל צאלים תחתון הוא המסלול המעגלי הקלאסי במורד נחל צאלים, ובו תוכלו ליהנות ממעיינות, גבי מים מלאים לאחר שיטפונות, ונופי מדבר מרהיבים!

נחל_צאלים_תחתי__--_יעקב_שקולניק.JPG נחל צאלים תחתי. צילום: יעקב שקולניק
נחל צאלים תחתון. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 11


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-10 ק״מ 


משך המסלול: 5-6 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי למיטיבי לכת


מוקדי עניין


 • ערוץ נחל עמוק

 • קניוני סלע ומצוקים אדירים

 • מעיינות

 • גבי מים

 • תצפית מרהיבה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל צאלים הוא אחד מהנחלים המרשימים והיפים ביותר בקניוני מדבר יהודה. מסלול הטיול לנחל צאלים תחתון הוא מסלול טיול למיטיבי לכת בלבד ובו תוכלו ליהנות מנופי מדבר מלאי עוצמה והוד – קניונים מחורצים, מפלי סלע אדירים, מצוקים, מעיינות וגבי מים המלאים לאחר השיטפונות. במהלך הטיול יש לשים לב היטב לצבעי הסימון בשטח, ולהצטייד במפת סימון שבילים עדכנית.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון לילה נחל צאלים.

מחניון הלילה צועדים מערבה בשביל מסומן ירוק ולאחר כ-800 מ' פוגשים שביל מסומן כחול (תחתית מעלה צאלים). ממשיכים היישר לפנים בשביל הכחול ואחרי כ-300 מ', בנקודת המפגש עם שביל שחור, פונים דרומה בשביל הכחול העולה מעט בנחל ענבה לנקודת המפגש עם שביל אדום. בנקודת המפגש ניצבת אנדרטה לזכר פנחס ("פיקי") מאירי ולידה שרידים של בנייה עתיקה. כמה צעדים דרומה משם (בשביל האדום) נובע המעיין הדל עין ענבה. מימיו נאספים לשוקת קטנה.

מעין ענבה יש לשוב למפגש השבילים ולהמשיך מערבה בשביל האדום, העובר בגדה הדרומית של נחל צאלים. במרחק קצר משם יורדים בשביל מסומן ירוק לערוץ נחל צאלים. השביל מגיע לקצה המזרחי של גיא בהק. כדאי להיכנס מעט לגיא (סימון שחור), ליהנות ממראה המעוק היפה ואחר כך לחזור לשביל הירוק, לפנות מערבה ולאגף את גיא בהק מדרום.

בראש גיא בהק, ליד הגבים שבמפגש נחל הרדוף, יש להמשיך מערבה בשביל מסומן ירוק עד המפגש עם שביל מסומן אדום (תחתית מעלה נמר). מי שימשיך מעט בשביל האדום יגיע לעין נמר, הנובע מתוך מערה קטנה בצל סלעים גדולים.

לאחר הבילוי במעיין שבים באותה דרך לקצה המזרחי של גיא בהק. עתה יש שתי אפשרויות: לרדת כמה מאות מטרים בשביל השחור דרך גיא סלעים (זו הליכה מאתגרת קמעה ובחורף צריך גם לצלוח גבי מים), או לוותר על החוויה ולשוב לנקודת המוצא באותה דרך שבאנו בה.

איך להגיע

מכביש 90, בין סימני ק"מ 234­-235, מסתעפת מערבה דרך עפר מסומנת אדום, טובה לרכב פרטי, בה נוסעים כ-4 ק"מ.

הערות

 • את הטיול ברגל יש לתכנן באופן שיתחיל בשעות הבוקר המוקדמות ויסתיים טרם חשכה.
 • אין להתקרב למצוקים ואין לנסות לרדת בהם. קרה שמטיילים שלא נשמעו להוראות הבטיחות שילמו מחיר יקר.
 • ההליכה בשעות החשכה אסורה בהחלט!
 • אין להתבסס על מקורות מים טבעיים לשתייה. על המטיילים לשאת עימם כמות מספקת של מים.
 • בחורף צפויה בנחלי מדבר יהודה סכנת שיטפונות וסכנת החלקה בבוץ. במזג אוויר מעונן אין להיכנס לאפיקי נחלים ואין לחצותם. יש לעקוב מראש אחר תחזית מזג האוויר. אחרי שיטפונות חל איסור כניסה לנחלים, אלא לאחר שנבדקו ונמצאו בטוחים.
 • בימים חמים יש להתאים את הטיול לשעות הקרירות, ואם הדבר אינו אפשרי יש לבטלו. המסלולים למיטיבי לכת אינם מיועדים לימי הקיץ.
 • אין להיכנס לשטחי אש.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון לילה נחל צאלים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.