בורות לוץ - המלצה למסלול בשמורת טבע הר הנגב

מאת: יעל לרנר 13.01.2020

טענה שכיחה היא, כי מדבר הוא מקום יבש וצחיח. רגע… בעצם לא! בואו למסלול טיול מפתיע בבורות מים יחודיים, טרסות עתיקות ותעלות ניקוז - עדות לחקלאות מדברית קדומה, שבחורף ובעיקר באביב, מוקפים במרבדי פריחות בשלל צבעים. ניתן לטייל בבורות לוץ בכמה דרכים, ההמלצה שלנו היא ללכת במסלול המעגלי הקצר, המתחיל ומסתיים בבורות לוץ.

הר הנגב הר הנגב. צילום: ליאור שוימר, רשות הטבע והגנים
פריחה בבורות לוץ. צילום: ליאור שוימר, רשות הטבע והגנים
צבעוני ססגוני

מספר מפת סימון שבילים

: 18

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-3 קילומטרים (המסלול הקצר המעגלי)


משך המסלול: 3-2 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קצר


מוקדי עניין


  • בורות מים קדומים

  • פריחות בעונה (צבעוני ססגוני)

  • טרסות ותעלות עתיקות לניקוז מים


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


בורות לוץ נמצאים בהר הנגב המערבי, אזור מדברי גבוה יחסית, הזוכה למעט יותר גשמים מאשר אזורי המדבר הנמוכים כמו הערבה, למשל. זהו ההסבר לכך שכבר לפני כ-3000 שנים פותחה כאן חקלאות מדברית עתיקה. עדות לכך הם בורות לוץ, טרסות עתיקות ותעלות לניקוז מים אותם תפגשו באחד מטיולי הפריחה היפים והמפתיעים שתמצאו בלב מדבר!

תיאור המסלול:

התחילו לצעוד בשביל האדום, שביל מעגלי קל העובר לצד מאגרי מים קדומים, טרסות עתיקות ותעלות נושנות לניקוז מים – כולם עדות אילמת לחקלאות שפרחה כאן בימי קדם. בורות המים מעוטרים בחלקם בצמחים המעידים על הימצאות מים, בעיקר הקנה המצוי, המתנשא לגובה.

במקום יש כמה בורות, אך המרשים מכולם הוא בור לוץ. למעשה, זו בריכת מים בקוטר של כ-17 מטר ובעומק של כארבעה מטרים. תודו שאת הדבר הזה לא ציפיתם למצוא בלב המדבר!

ומה באשר לפרחים? שפע המשקעים (יחסית) בהר הנגב מניב בימי האביב פריחות בוורוד, סגול, צהוב ובורדו. לצד הצבעוני הססגוני הנדיר והייחודי, תראו בעונתם גם את שמשון השלחופיות, את שמשון הנגב, את צבעוני ההרים, עיריוני צהוב, דרדר דמשקאי ועוד.

איך להגיע

נוסעים בכביש 40 לכיוון מצפה רמון. לפני שמגיעים ליישוב פונים מערבה לכביש 171 וממנו פונים לפי השלט לחניון לילה בורות לוץ.

על צבעוני ססגוני

הר הנגב ואזור מכתש רמון הם המקומות היחידים בעולם שבהם צומח פרח זה, המופיע בגווני צהוב-כתום מבחוץ – ולבן או ורוד בעלים הפנימיים. הפרח הקטן והיפה הזה פורח בחודשים פברואר-מרץ.

איך להגיע?
כתבו בוויז: בורות לוץ

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.