פאר האדריכלות הנבטית בממשית - המלצה למסלול טיול בגן לאומי ממשית

04.06.2019

בגן לאומי ממשית תוכלו לטייל בין שרידיה של עיר נבטית קדומה בת 2,000 שנים, שנבנתה על אחד הנתיבים החשובים של דרך הבשמים, אותה דרך שהוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. בשיטוט בעיר, במיוחד בשעת בין הערביים, תחושו כאילו עברתם לעולם קדום במנהרת זמן ותוכלו להתרשם מאדריכלות נבטית במלוא תפארתה על רקע נוף מדברי מרהיב.

ממשית אבי בהרי (45).JPG ממשית. צילום: אבי בהרי
שער העיר ממשית
גן לאומי ממשית. צילום: מנו גרינשפן

מספר מפת סימון שבילים

: 14

משך ואורך המסלול

אורך המסלול באתר: כקילומטר


משך המסלול באתר: כשעה


אורך המסלול בנחל: כ-2.5 ק"מ


משך המסלול בנחל: כשעתיים


 


דרגת קושי ואופי הטיול

ביקור באתר ארכאולוגי מונגש חלקית


ומסלול מעגלי בנחל ממשית


 


מוקדי עניין


  • חדר פרסקאות

  • פסיפסים

  • אורוות סוסים

  • סכרים

  • מהמגדל המערבי וממרפסת משטרת הרוכבים יש תצפית יפה על שרידי ממשית ועל נחל ממשית


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


ממשית היא העיר הנבטית המוזכרת במקורות קדומים בשם ממפסיס. העיר, המשתרעת על פני 40 דונם, היא הקטנה בערי הנגב הנבטיות, אך המשוחזרת והמרשימה ביותר. בתי העיר ורחובותיה מציגים אדריכלות נבטית מפוארת וייחודית שאין כדוגמתה בשום אתר נבטי אחר. רחובות שלמים נותרו על כנם ובהם קבוצות גדולות של מבנים נבטיים בעלי אולמות, חצרות, מרפסות מאבנים מסותתות היטב וקשתות התומכות את התקרה.

בביקור באתר תוכלו לפסוע ברחובות העיר הקדומה ולדמיין את החיים השוקקים שהתנהלו במקום, לפני יותר מ 2,000 שנה! ואם תרצו להתעורר בבוקר במקום, תוכלו להישאר ללון במתחם הקמפינג באוהלים פרטיים, ב"טוקולים" (אוהלים משפחתיים קבועים) וגם באוהל בדואי מאובזר לתפארת.

תיאור המסלול

ממשית הנבטית

הסיור מתחיל בכניסה לעיר דרך השער והחומה. השער השתמר היטב וגם תקרת האבן שלו, הנשענת על שתי קשתות. חומת ממשית נבנתה בשני שלבים: תחילה בנו מעין גדר בעובי קיר מגורים, ומאוחר יותר עיבו אותה.

מכאן הולכים לבית האמידים (הארמון) – מבנה רב-קומתי והמפואר ביותר שהתגלה בממשית. הבית בנוי סביב חצר מרכזית ויש בו אולם גדול לקבלת אורחים. ייתכן ששימש את מושל העיר. רצפת החצר מרוצפת לוחות אבן ומשמשת תקרה לבור המים החצוב תחתיה. ליד הבית ניצב מגדל שנדבכיו התחתונים בנויים מאבנים גדולות מאוד. בראש המגדל יש תצפית על הסכרים בנחל ממשית.

המבנה הבא, המכונה בניין XI ("בית האורווה"), הוא בית מידות הבנוי באיכות גבוהה. האורווה יוצאת מן הכלל ב‏פארה. כנסיית נילוס הקדוש (הכנסייה המערבית) צמודה לבית האורווה ונבנתה בחלקה על שטחו (בסוף המאה-4 או בתחילת המאה ה-5 לספירה). רצפת הכנסייה היא פסיפס עשיר בדגמים גאומטריים ובדגמים פרחוניים מסוגננים, ויש בו חמש כתובות הקדשה ביוונית. באחת כתוב: "אלוהים, הושע את עבדך נילוס, אוהב ישו, אשר ייסד את הבניין הזה, ושמור את בני ביתו". לבניית הכנסייה הסמוכה, כנסיית הקדושים והמעונים (הכנסייה המזרחית), נזקקו תושבי ממשית לשטח גדול ולשם כך הרסו חלק מחומת העיר. הכנסייה בנויה כבזיליקה ואולם התווך שלה מרוצף בפסיפס בדגמים גאומטריים פשוטים. שקע ברצפת החדר שמצפון לאפסיס שימש להצבת תיבת שרידים של קדוש. ליד הכנסייה שרד גם אגן טבילה בצורת צלב.

במקום הגבוה ביותר בממשית עומדת תחנת משטרה מנדטורית. בשנות ה-30 הבריטים פירקו את מצודת העיר ומאבניה בנו את משטרת רוכבי הגמלים. מהרחבה שממזרח למבנה המשטרה יש תצפית יפה על נחל ממשית.

התחנה הבאה בסיור היא השוק. זהו מבנה תלת-טורי של חדרים לאורך שני רחובות, מצפון לדרום. טור רביעי, קצר, סוגר על המבנה מצפון. בחול המועד סוכות ופסח רשות הטבע והגנים מפעילה במבנה "שוק נבטי". לידו עומד בית נבטו – מבנה המשתרע על כ-2,000 מ"ר (כולל החצרות). זהו הבית הפרטי הגדול בממשית. בחדר הפרסקאות שבו סצנה מיתולוגית מתארת את סיפור האהבה של ארוס לפסיכה. במקום מוצנע באגף המגורים, תחת משטח המדרגות, התגלה כד ובו 10,500 מטבעות כסף מהתקופה הרומית. הבית היה פעיל עד המאה ה-4 לספירה.

בית המרחץ בממשית בנוי על פי כל כללי האדריכלות הרומית. במבנה אולם קבלה מרווח וספסלים לאורך קירותיו. משם ירדו במדרגות לחדר ובו שתי ברכות מים קרים (פריג'ידריום), אחת בצורת חצי מעגל ואחת מתומנת. מחדר זה עברו לחדר הפושר (טפידריום) וממנו לחדר החם (קלדריום). בית המרחץ קיבל את מימיו ממאגר המים הציבורי הסמוך לו.

אל הסכרים בנחל ממשית

הנבטים תושבי ממשית בנו בנחל ובסביבותיו מערכות לאיגום מי שיטפונות וטרסות חקלאיות. הסכרים הוקמו במאה ה-2 לספירה והיו יכולים לאגור כ-15 אלף מ"ק מים. היום הם מלאים סחף וחול. לפני שער הגן הלאומי יורד שביל מסומן באדום מערבה (ימינה לבאים מכביש 25). לאחר צעידה של חצי קילומטר בערך במישור השביל יורד לערוץ הנחל. בנחל פונים ימינה (מערבה) אל אחד הסכרים הנבטיים. הסחף הרב מסתיר את מלוא גובהו של הסכר. מהסכר שבים במורד הנחל מזרחה ויורדים בזהירות על פני סלע בגדה השמאלית. כאן נמצא הסכר המנדטורי ששימש את משטרת הרוכבים הבריטיים. הסכר נבנה על יסודות הסכר הנבטי.

אפשר להסתפק בסיור קצר זה ולשוב לנקודת המוצא, ואפשר להמשיך בערוץ הנחל ההולך ומעמיק עד לבאר שנחפרה בתקופת המנדט הבריטי. סמוך לבאר יש צומת שבילים. עולים שמאלה בשביל מסומן בירוק, המוביל לגדר הגן הלאומי (השביל האדום ממשיך עד כביש 206).ניתן לרדת לסכרים גם מתוך הגן הלאומי. קרוב לכנסיית נילוס יוצא שביל לסכר המנדטורי. השביל מסומן בדפדפת האתר.

החאן הנבטי ממשית

בחאן אוהל גדול ללינה ולאירוח (עד 150 איש), 15 אוהלים קבועים (עד 8 איש), משטחים ללינה תחת כיפת השמים ו-4 ביתני אירוח מאובזרים (5 מיטות בחדר). האוהלים מחוממים. בחאן יש מטבח שדה ובו מקררים ופינות בישול. עוד בחאן: שירותים ומקלחות חמות, סככות, תאורה, פינות מצלה ותאים לטעינת טלפונים ניידים. החאן פתוח כל השנה בתשלום ובתיאום מראש. להזמנות: טל' 08-6280404, שלוחה 1, דוא"ל savit@npa.org.il.​

הערות

  • אין לסטות מהשבילים המסומנים
  • אין לטייל בנחל ממשית בשעות החמות או בימים מועדים לשיטפונות

איך להגיע

נוסעים מדימונה מזרחה בכביש 25 ולאחר כ-7 ק"מ פונים ימינה לגן הלאומי לפי שלט ההכוונה.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי ממשית

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.