נחל מסור - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מכתשים עין יהב

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 13.11.2019

הר משונן כמסור ממנו נשקפת תצפית מרהיבה, ערוץ נחל עטור בעצי שיטה ולקינוח מעוק קצר ומוצל, את כל אלה תמצאו בטיול המשלב נסיעה ממושכת בשטח ומסלול אתגרי למיטיבי לכת. הנסיעה עצמה היא חוויה בפני עצמה ובמהלכה עוברים לצד מטווח 90 של חיל האויר ובו שלדי מטוסים המשמשים כמטרות, מראה אפוקליפטי ומרתק כאחד.

נחל_מסור._מטיילים_בראש_הר_מסור_-_יעקב_שקולניק.JPG מטיילים בראש הר מסור. צילום: יעקב שקולניק
מבט מראש הר מסור על נחל מסור. צילום: יעקב שקולניק
נחל מסור באביב. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 14

משך ואורך המסלול

אורך מסלול הנסיעה: כ-24 ק"מ, כ-12 ק"מ לכל כיוון.

אורך מסלול ההליכה: כ-3 ק"מ.

משך הטיול: 2­-4 שעות.


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי המתחיל בנסיעה ממושכת בשטח, וכולל מסלול רגלי המתאים למשפחות מיטיבות לכת בלבד


מוקדי עניין


  • ערוץ נחל מדברי

  • מסלול אתגרי

  • תצפית מרהיבה מראש הר מסור

  • פריחות בעונה

  • גבי מים מלאים בחורף


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


בין הנגב לערבה, ובסמוך לכביש 90 תמצאו מסלול טיול הרפתקני במיוחד בהר מסור. הר משונן כמסור ממנו נשקפת תצפית מרהיבה לעבר יישובי הערבה התיכונה מעבר להם מתנשאים הרי אדום. ולמטה נחל מסור – הנשפך לנחל הערבה הידוע, וכאן מנסר ומבתר את הנגב לכל רוחבו (ואף ממשיך לסיני). נחל מסור יוצר את פני השטח המרהיבים הנשקפים מהתצפית – מדבר סביב, וצמחייה המתרכזת בעיקר באפיקי הנחלים החורצים את המרחב.

ואם כל זה לא מספיק תוכלו לטייל בערוץ נחל מסור העטור בעצי שיטה, לעבור במטווח חיל האויר שבו שלדי מטוסים וכלי רכב צבאיים, ולקינוח – טיפוס הרפתקני במעוק קצר ומוצל.

את כל אלה תמצאו בטיול המשלב נסיעה ממושכת בשטח ומסלול אתגרי למיטיבי לכת. בהחלט שווה את הנסיעה מכביש הערבה על דרך עפר לעומק הנגב!

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: כביש הערבה (כביש 90), מול הכניסה למושב חצבה.

מול הכניסה למושב חצבה פונים בנסיעה מערבה בדרך מסומנת ירוק. הדרך עוברת בנחל גדרון. לאחר כ-7 ק"מ בנופי הערבה הדרך יוצאת מהנחל ומגיעה לאזור המטווחים של חיל האוויר, שבו שלדי מטוסי סקייהוק וכלי רכב המשמשים כמטרות נייחות, ובהמשך נכנסת לערוץ נחל מסור. גדות הנחל הופכות לקירות זקופים ועצי שיטה נראים בערוץ. הדרך מסתיימת במקום המפגש עם שביל מסומן אדום. כאן מתחיל הטיול ברגל. יוצאים מהערוץ וממשיכים בשביל מסומן ירוק. השביל עובר תחילה בערוץ מתעקל ואחר כך מתחיל לטפס על הר מסור. גב ההר, שלוחה דקה ומשוננת, מזכיר במראהו מסור. יש סימון שבילים, אבל אין לצפות לשביל של ממש. הטיפוס ממש לא קל. יש להיעזר בידיות האחיזה המוצבות במדרון. הוא תלול עד כדי כך שלעיתים אין ברירה אלא להיעזר גם בישבן. 

מראש הר מסור (180 מ') נשקפת תצפית מרהיבה על האזור: במזרח נראים יישובי צפון הערבה – עידן, עין חצבה, חצבה ועין יהב – ומאחוריהם מתנשאים הרי אדום. מתחת מתחתר נחל מסור (ואדי מונשר) היורד מרכס מחמל לערבה. 

מראש הר מסור יש לרדת בשביל מסומן אדום, תלול לא פחות מהמעלה שעלינו בו. אחרי הקטע התלול נכנסים למעוק של נחל מסור. לאחר הגשם הגבים מתמלאים מים, אך גם כשהם יבשים דרושים כישורי טיפוס ודילוג. החוויה הזאת נמשכת כ-600 מטר ואחריה קצרה הדרך למכונית. חוזרים לכביש באותה הדרך שבה הגענו.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: מושב חצבה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.