שמורת טבע המסרק - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע המסרק

מאת: יעל לרנר 30.12.2019

בשמורת המסרק - שמורת טבע קטנה וקסומה השוכנת בהרי ירושלים, תמצאו את כל הדרוש לטיול קטן ומענג - שביל נעים בלב חורש ים תיכוני, פריחות צבעוניות (בעונה), תצפיות מרהיבות על האיזור, עצי אורן קשישים, שרידי ביצורים ותעלות ממלחמת יום העצמאות ואפילו קבר שייח עם סיפור מרתק!

שמורת טבע המסרק שמורת טבע המסרק

מספר מפת סימון שבילים

: 9

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-800 מטר


משך המסלול: כשעה-שעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קל, משלב מספר קטעי מדרגות


מוקדי עניין


  • שרידי ביצורים ותעלות ממלחמת יום העצמאות

  • סיפורי מורשת

  • שרידי קבר שיח

  • פריחות בעונה

  • תצפיות מרהיבות על האיזור


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הטיול בשמורת המסרק הוא מסלול הליכה טבעתי קצר בחורש ים תיכוני, האופייני להרי ירושלים, עם תצפית לשפלה והתרפקות על סיפורי מורשת קרב תש"ח. השמורה ממוקמת סביב אחת הפסגות המערביות בהרי ירושלים. בפסגה ניצב קבר שייח' מוסלמי (אחמד אל עג'מי), ובזכות קדושתו נשמרה באתר חורשה מרשימה של עצי אורן עתיקים, מהבודדים בארץ שהם עצי בר. בימי קרבות תש"ח על הדרך לירושלים, בלטו עצי חורשה זו כשיני מסרק על רקע הרכסים הטרשיים והחשופים מצמחייה – ולוחמי הפלמ"ח נתנו למקום את כינויו "המסרק" שהפך לימים לשם הרשמי של המקום.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: מגרש החנייה של השמורה.

שביל הטיול יוצא מהחנייה ועולה בגרם מדרגות לכיוון מערב. לאחר כמה עשרות מטרים, מתפצל המסלול המעגלי. אנו נמשיך בסעיף הימני של השביל (ונחזור דרך הסעיף השמאלי). השביל נכנס לחורש טבעי של עצי אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית. לצד השביל נמצאות מערות אחדות במחשופי חוואר – תצורה גיאולוגית המכונה תצורת בית מאיר, על שם המושב הסמוך. כמו כן ניתן לראות כאן מספר תעלות קשר אותן חפרו מגיני הכפר הערבי בית מיחסיר, שחלש על הדרך לירושלים בתחילת מלחמת העצמאות. התעלות נחצבו בקרקע החוואר שכן קל לחצוב בה, לעומת סלעי הגיר הקשים מעל ומתחת לשכבה זו.

עם השביל נצא מהחורש ונגיע לנקודת תצפית לכיוון השפלה. למרגלותינו נראה מושב בית מאיר – מושב דתי שהוקם לאחר מלחמת העצמאות על חורבות בית מיחסיר. הכפר בית מיחסיר שימש במלחמת העצמאות כבסיס מרכזי לערבים שתקפו את השיירות שעלו בשער הגיא בדרכן לירושלים. במסגרת מבצע "מכבי", כבשו לוחמי חטיבת הראל את משלטי שלוחת שיירות, ועמם את הכפר בית מיחסיר. מנקודת התצפית הזו אפשר לראות את אזור מודיעין, לוד ורמלה ובימים שבהם הראות טובה ניתן לראות גם את אזור הים התיכון וגוש דן.

קבר השייח': המשך השביל מתעקל ומטפס לכיוון פסגת ההר, דרך אזור יער שרוף. בשטח זה ניצבו האורנים המרשימים של השמורה, שעלו בלהבות בקיץ 2001, ומשמשים כיום כתזכורת אילמת לרשלנות מטיילים (אנא היזהרו באש!) בפסגת ההר נמצאת מעין קרחת יער, שבחלקה הצפוני ממוקם מבנה קבר שייח' אחמד אל-עג'מי. על פי המסורת המוסלמית, אחמד אל-עג'מי היה ממלוויו של הנביא מוחמד ושימש כספר שלו. בשל קדושת המקום, נשמר החורש סביבו. המבנה עצמו נמצא בסכנת התמוטטות, והכניסה אליו אסורה.

השביל ממשיך מזרחה, חולף לצד שני בונקרים ממלחמת העצמאות (גם אליהם הכניסה אסורה) ויורד לכיוון החנייה. בסופו של דבר, נתחבר לשביל בו התחלנו את המסלול.

פריחות בשמורה: לצד האורנים (שיני המסרק) צומח כאן חורש של אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית, אליהם נלווים עצים ושיחים נוספים כמו קטלב מצוי, לוטם מרווני ולוטם שעיר. בשטחים הפתוחים ובין השיחים שבשמורה גדלים בחורף ובאביב מגוון פרחי בר, ביניהם רקפת מצוייה, כלנית מצוייה, נורית אסיה, דם-המכבים האדום והסחלבים דבורנית גדולה ושנק החורש.

איך להגיע

יש לנסוע בכביש מס' 1 (תל אביב-ירושלים), ובמחלף שורש לפנות לכיוון מושב בית מאיר (לבאים מת"א, זהו המחלף הראשון אחרי מחלף שער הגיא), ולנסוע כ-4 ק"מ בכביש הררי מתפתל (3955), עד לשלט הכוונה חום המפנה לשמורת המסרק, בצד ימין של הכביש. ניסע לפי השילוט עוד כ- 500 מ' בכביש צדדי, עד למגרש החנייה של השמורה. ניתן להשאיר רכב בנקודה זו. בימי חול, ניתן להשאיר רכב גם בתחומי מושב בית מאיר הסמוך (עוד כ-200 מ' נסיעה בכביש 3955).

נגישות בתחבורה ציבורית – קו 186 של "אגד" מירושלים למושב בית-מאיר. מהכניסה למושב, כ- 15 דקות הליכה עד לתחילת המסלול

הערה

אין להיכנס למבנה מקאם אחמד אל-עג'מי ולבונקרים לצד המסלול עקב סכנת התמוטטות.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע המסרק

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.