ממעלה מזין למעלה ראש צוקים - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע עיינות צוקים

מאת: יעקב שקולניק 29.12.2019

מצוק ההעתקים לאורכו של ים המלח צופן בחובו מראות טבע פראי ומרהיב, וגם מסלול טיול אחד עם הרבה כבוד, ולמעשה הראשון שסומן במדינת ישראל על ידי לוחמי הפלמ״ח! במסלול הטיול ממעלה מזין לראש צוקים תוכלו להתפעל מנוף בתולי בין מצוקים המשקיף לים המלח, הרי מואב, קניוני הנחלים שנוצרו עקב ירידת מפלס הים ומשמורת הטבע הנמוכה בעולם - עינות צוקים!

מצד קדרון - אורך מצד קדרון - חורבת מזין. צילום: ערן קרוזל, רשות הטבע והגנים
חורבת מזין. צילום: גילה ציונית, רשות הטבע והגנים
מעלה ראש צוקים. צילום: ערן קרוזל

מספר מפת סימון שבילים

: 8

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-7 ק"מ


משך המסלול: 3-4 שעות


 


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי למיטיבי לכת


מוקדי עניין


  • מצודת מזין

  • מצוק ההעתקים

  • צמחיית מדבר

  • תצפית מרהיבה ממצפה ראש צוקים


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


מצוק ההעתקים לאורכו של ים המלח נמנה עם תופעות הטבע המרהיבות בישראל. עכשיו אפשר להתוודע אל נופיו במסלול שמתחיל מול חורבת מזין ומסתיים בעינות צוקים. מסלול הטיול ממעלה מזין לראש צוקים עובר בנוף הייחודי של מצוק ההעתקים, מטפס במדרגות הסלע אל רמת המדבר, וחושף את המטייל לנוף היפיפה של בקע ים המלח- לים המלח, הרי מואב ולקניונים הקטנים שנוצרו עקב ירידת מפלס הים.

שימו לב, מדובר בשביל עם כבוד – סימון השבילים הראשון שסומן אי פעם במדינת ישראל, על ידי חיילי הפלמ"ח, כשבוע לפני פרוץ מלחמת העצמאות.

בסיום המסלול אפשר לבקר גם בשמורת הטבע עינות צוקים, שמורת הטבע הנמוכה בעולם ובה עולם קסום של מי מעיינות לצד צמחיית נחלים ומדבר מגוונת.

תיאור המסלול

נקודת מוצא: מעט מצפון ליישוב אבנת.

נקודת סיום: הכניסה לשמורת עינות צוקים

חורבת מזין
לפני שנתחיל את המסלול ונעלה במעלה מזין, כדאי להציץ במבנה העתיק שמול המעלה, מאחורי גדר המערכת. זאת חורבת מזין. קירות המבנה השתמרו לגובה 4 מ' ויותר. מאוחר יותר התגלו בסביבת המבנה יותר מ-1,200 מטבעות מתקופת המלך אלכסנדר ינאי. ייתכן שהמבנה בחורבת מזין שימש מספנה מבוצרת לספינותיו כשנלחם בממלכה הנבטית וכבש שטחים נרחבים בעבר הירדן. במבנה התגלה אולם באורך 36 מ' ובו פתח מזרחה, אל הים. אפשר להניח שאחסנו כאן ספינה, או ספינות, כדי להפחית את הנזק של מי ים המלח.כיום אין אפשרות לבקר בחורבה, אך אפשר להתרשם מגודלה ומעצמתה. רשות הטבע והגנים מתכננת להסדיר גישה למקום, והמטיילים במסלול זה ירוויחו עוד אתר מעניין.

עולים במעלה מזין
הדרך הקצרה ביותר מירושלים לחורבת מזין חצתה את מדבר יהודה במצודת הורקניה, עקפה את הקניון של נחל קדרון וירדה במעלה מזין (נקב מזין). גם היום הולכים בדרך זו. המעלה מסומן בסימון שבילים ירוק. השביל מתחיל באנדרטה לזכר הנערים דורון אגם ועומר בוקצ'ין שטיילו באזור בשנת 1976, נקלעו לחשכה וכנראה הידרדרו לנחל קדרון. תחילה עולים במדרון מתון על סלע חוואר הלשון, המכוסה שכבה של בליית סלעי גיר שצנחו מהמצוק.

אחרי הגשם הראשון מתעוררת צמחיית המדבר. העלים הרעננים של החומעה הוורודה מציפים את המרחב. גם בני השיח ערטל מדברי, יפרוק המדבר וזוגן השיח הם בני בית כאן. בערוצים הקטנים, המנקזים מעט יותר מים, מתבסס אבוטילון השיח ופרחיו הצהובים-כתומים.לאחר כ-700 מ' מגיעים לאוכף קטן, הצופה דרומה על הנוף המרהיב של מצוק ההעתקים ושל חוף ים המלח. למרגלות המעלה נראה היישוב אבנת. לאחר עוד טיפוס של 400 מ' בערך מגיעים למדרון תלול מאוד אך קצר, ומאחוריו שולחן סלע – מקום לשאוף אוויר. מכאן אפשר לראות היטב את חורבת מזין, כנראה העילה להבקעת המעלה הקדמון.השביל חוצה נקיק קטן, עוקף בנחת יובל של ואדי מזין ופוגש על רמת המדבר שביל מסומן בכחול.

אל ראש צוקים
השביל הכחול פונה צפונה ועתה הצעידה היא על במת השוליים של מדבר יהודה – רמה מפולסת ובה גבנונים וביניהם ערוצים רדודים. הסלע הבהיר הוא קירטון מתצורת מנוחה. מיעוט משקעים וסלע שאינו מחלחל יוצרים נוף צחיח במיוחד, וצמחייה מצליחה להתקיים כאן רק בערוצי הנחלים.

לאחר צעידה של 2 ק"מ בערך בנוף מיוחד זה יורדים לעמק הגדול שיוצר ואדי א-סמרה. במורד כבר אפשר לראות מימין את הסככה שבנתה רשות הטבע והגנים בראש צוקים (ראס פשחה). ואדי א-סמרה הוא נחל קצר אך תקיף, והוא יוצר קניון עמוק בבמת השוליים. השביל מאגף כמה יובלים ואת הערוץ המרכזי, נמשך בגדתו השמאלית במעבר צר (זהירות!) ומטפס לדרך עפר מסומנת בשחור. כאן פונים ימינה ומגיעים חיש קל אל הסככה בראש צוקים.

התצפית מרהיבה, בעיקר בשעות אחר הצהריים. ים המלח נח בבקעה ומאחוריו מתנשאים הרי מואב. מבט בוחן יגלה בהם את קניון נחל ארנון. למרגלות הצוק נראית שמורת הטבע עינות צוקים. הקניונים החרוצים בקרקע ויורדים לים המלח נוצרו בשנים האחרונות עקב הירידה במפלס ים המלח, ובעטיה יצרה רשות הטבע והגנים שתי ברכות גדולות בחלקה הצפוני של השמורה. הברכות "מפצות" את הטבע על המים שנגזלו ממנו בנסיגת הים.

אחרי התבשמות מן הנוף יורדים במעלה ראש צוקים (נקב פשחה) – השביל ההיסטורי לים המלח. בשביל הזה צעדו רבים וטובים, בהם החוקר הנרי בייקר טריסטראם בסוף המאה ה-19, פלמ"חניקים במסעות למצדה וגם הגאוגרף הלל בירגר, שבשנת 1946 עמד בראש צוות מסמני השביל במבצע סימון השבילים הראשון בארץ. רשות הטבע והגנים שיפצה את המעלה ועתה לא נותר אלא לרדת בו כ-2 ק"מ עד כביש 90 מול הכניסה לשמורת הטבע עינות צוקים.

מסלול קצר לראש צוקים

מי שמעדיף טיול קצר יותר אך מבקש ליהנות מן התצפית ללא הקפצה ברכב, יכול להשאיר את מכוניתו בשמורת הטבע עינות צוקים. יוצאים משער השמורה, חוצים בזהירות את כביש 90 ועולים כ-2 ק"מ למצפה. חוזרים באותה דרך. למסלול זה יש להביא בחשבון שעתיים ומומלץ ללכת אחרי הצהריים, כשהשמש מאירה מזרחה. מתאים לילדים מגיל 12. ​

 

איך להגיע

לנקודת המוצא – למעלה נחל מזין נוסעים על כביש 90. יש להחנות את הרכב בכניסה ליישוב הדתי אבנת, כ-600 מ' מדרום לנקודת המוצא, ולצעוד על שולי הכביש מאחורי מעקה הביטחון. בשבתות ובחגים יש לחנות מחוץ לשער היישוב.

לנקודת הסיום/למעלה ראש צוקים – יש להגיע לחניון שמורת טבע עינות צוקים (עין פשחה), השוכנת בצפון ים המלח, כ-3 ק"מ מדרום לקיבוץ קליה, על כביש 90. המעלה מתחיל מול הכניסה לשמורת הטבע. הכניסה בתשלום, וכדאי להוסיף לטיול ביקור בשמורה.

איך להגיע?
כתבו בוויז: אבנת

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.