ממצפה הילה לעין טמיר ולמבצר מונפור - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל כזיב

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 14.11.2019

ממצפה הילה השוכן על קצהו של מצוק המשקיף לעבר נוף עוצר נשימה של הרי הגליל המערבי ונחל כזיב הזורם בערוץ יפהפה, מעיין שופע, עצי דולב מרשימים ולקינוח - ביקור במבצר צלבני קסום בן 900 שנה - כל אלה מצפים לכם ביום טיול מאתגר למיטיבי לכת לאורכו של נחל כזיב.

ממצפה הילה לעין טמיר ולמבצר מונפור. צילום: יעקב שקולניק ממצפה הילה לעין טמיר ולמבצר מונפור. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 2

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-8 ק"מ

אורך המסלול: 4­-5 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי למיטיבי לכת, מצריך טיפוס בעלייה תלולה.


מוקדי עניין


  • נחל זורם

  • בריכות ומעיינות נחל כזיב

  • נופי חורש קסומים

  • בריכת הדלבים


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל כזיב מתפתל וזורם לאורכם של 43 ק״מ, תחילתו בהר מירון בגובה של כ-1000 מטרים מעל פני הים, וסופו בשפך לים התיכון, מצפון לתל אכזיב. חלקו המרכזי של הנחל נמצא בערוץ יפהפה השופע במצוקים עשירים בכוכים ומערות, חלקם עם עדויות למגורי אדם בתקופות קדומות. 

לאורך הנחל אפשרויות טיול רבות המתאימות בכל עונות השנה בשל העובדה שהמסלולים לאורכו מוצלים על ידי צמחיית חורש יפהפייה בה בולטים עצי דולב מרשימים, ומנוקדים במעיינות מפכים ובריכות קטנות. תענוג!

 

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: רחבת החניה ליד מצפה הילה.

מרחבת החניה יוצא שביל מסומן שחור היורד בתלילות לערוץ נחל כזיב.

בסוף הירידה התלולה ממתינה לנו הפתעה צוננת – בריכות המים הצלולים שסביב עין טמיר. עין טמיר הוא למעשה נביעה הבוקעת מתוך נקבה חצובה בסלע באפיק נחל כזיב. מימיו זורמים בין מכתשות אבן גיר, שנשחקו ממי הנחל ומבליטים את צבען הלבן הבוהק. אל הנקבה אסור להיכנס, ובנוסף – כדאי להיזהר מאד מצעידה על הסלעים הרטובים סביב עין טמיר – הם חלקים ביותר. 

מעין טמיר ממשיך במורד הנחל שביל ברור שמסומן בירוק. השביל חולף ברובו בצל אלונים גדולים ודלבים, ובשוליו בריכות מים קסומות, מקום נפלא למנוחה. לאחר כ-3 ק"מ פוגשים שביל מסומן אדום ועולים בו שמאלה למונפור. בתום הביקור במבצר ממשיכים לעלות בשביל האדום לראש שביל המונפור. עוברים במחסום הרכב ופונים שמאלה חזרה לרחבת החניה ליד מצפה הילה.

אפשרות נוספת: מהשביל השחור היורד לעין טמיר מתפצל שביל מעגלי. השביל מקיף את קרן ברתות וחוזר אל מורד השביל השחור, ומעניק מבט על אפיק נחל כזיב. במאי פורח כאן השושן הצחור. ההליכה בשביל זה מוסיפה כשעה למסלול.

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

איך להגיע

נוסעים בכביש צומת כברי-מעלות (כביש 89) ונכנסים לכפר מעיליא. עוקבים אחרי השלטים למצפה הילה, מרחק כ-2.5 ק"מ. לא פונים להילה אלא ממשיכים בדרך העפר (סימון אדום) עוד כ-500 מ' ושם חונים.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: מצפה הילה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.