הר סדום - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע מדבר יהודה

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 19.01.2020

האם טיילתם פעם על הר שעשוי כולו מ...מלח? הר סדום הוא אחד מהמקומות היפים ביותר שכדאי לטייל בהם בתקופת החורף (לא כשגשום וחלק) ובאביב. במסלול הטיול תוכלו להביט בשכבות סלעי חוואר מבהיקים ומלח אפור, לטפס לראש גבעת הכפתור וליהנות מנוף מרהיב, לחזות בתצורות מלח מפוסלות ולסיים בחיפוש מאובני דגים ששחו כאן בעבר!

הר_סדום_-_יעקב_שקולניק.JPG הר סדום. צילום: יעקב שקולניק
סלע מלח בהר סדום. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 11

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-3 ק"מ

משך המסלול: 2­-3 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

טיול קווי, מתאים למשפחות. יש אפשרות ללכת במסלול מעגלי.


מוקדי עניין


  • הר שכולו מלח

  • תצפית מרהיבה

  • נופי מדבר


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


החורף וראשית האביב, זה הזמן לבקר בסדום (אם כי לא בגשם, אז השבילים נעשים חלקלקים ומסוכנים). במסלול טיול יפהפה העובר בנוף גבעות עגולות ורכות של סלעי חוואר הלשון תוכלו לראות את שכבות המלח האפורות, להעפיל אל ראשה של כיפה עגולה ובולטת המכונה ׳הכפתור׳ ולהביט לעבר בריכות האידוי של מפעלי ים המלח. להמשיך לטייל בין תצורות גבישי המלח המרשימים ולסיים בחיפוש מאובני דגים. כן, היו כאן פעם דגים!

תיאור המסלול

נקודת מוצא: מכביש 90 (בין סימני ק"מ 193-194) פונים בדרך עפר מסומנת אדום, העולה למישור עמיעז. אחרי כ-2.5 ק"מ, במקום שהדרך המסומנת אדום פונה שמאלה, ממשיכים היישר לפנים בדרך מסומנת כחול, על פי השלט המכוון להר סדום. לאחר כ-1.5 ק"מ חוצים דרך מסומנת שחור, ממשיכים צפונה עוד כקילומטר וחונים במקום ששלט מכוון מזרחה להר סדום (שביל כחול).  

נקודת סיום: למרגלות הר סדום, כביש 90, ליד סימן ק"מ 199 (יש שלט הכוונה: "הר סדום").

מרחבת החניה עולה שביל כחול בתוך נקיק טבעי בהר. לאחר כ-300 מ' יוצאים ממנו אל גבעות חשופות, עולים מעלה תלול וקצר ומגיעים לנקודת תצפית. מכאן נפרסים נופי דרום ים המלח ומפעלי ים המלח בישראל ובירדן. אחרי ים המלח נראים נופי הרי מואב.

מכאן יורד השביל הכחול דרומה על קו הרכס של הר סדום. לאחר כ-600 מ' פוגשים שביל מסומן אדום. ליד נקודת המפגש מתנשאת גבעה קטנה ("מצפה הכפתור") המעניקה גם היא תצפית מרהיבה.

המבקשים לטייל במסלול מעגלי, יכולים לרדת בשביל האדום מערבה אל דרך מסומנת שחור, שיורדת למרגלותיו המערביים של הר סדום, ואל הדרך הכחולה שבה נסענו קודם. כאן פונים צפונה ומגיעים לרכב.

בירידה מ"הכפתור" לכיוון החוף, ניכרת נטיית השכבות העזה שנוצרה במהלך התרוממותו של גוש המלח העצום ממעמקי הים. כאן רואים את מחשופי גבישי המלח המרשימים והמפוסלים, שהופכים לחידודים בעקבות ממטרים נדירים השוטפים וממיסים אותם.

בכמה מקומות תוכלו להציץ אל בורות עצומים פעורים בקרקע שנוצרו מהתמוססות המלח. כאן חשוב מאוד להשגיח על הילדים!!! הבורות מוליכים אל חללים תת-קרקעיים שנוצרו מההמסה, ואליהם מתנקזים המים. 

לממשיכים במסלול – השביל הכחול יורד בערוץ קטן שזכה לכינוי ערוץ הדגים בשולי השביל תמצאו לוחות סלע קדום, שבהם מאובני דגים. איך הגיעו דגים לים המלח? שריד מהתקופה שבה היה גדול הרבה יותר ומימיו היו מתוקים. בהמשך הדרך עוברים ליד ארובות עמוקות, פרי המסה של מי גשם (זהירות!) ומשם צועדים לנקודת הסיום.

הערות:

  • אין לטייל בימים חמים.
  • אין לסטות מהשביל המסומן בשום אופן מחשש נפילה לארובות המסה עמוקות.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: הר סדום

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.