שמורת טבע נחל קדש- אתגר משפחתי וקריאות 'וואו'

מאת: איל שפירא 28.03.2022

מוכנים להתמסר לטבע במלוא העוצמה? אפיקו המסתורי והאפלולי של נחל קדש, מציע טיול הכולל טיפוס על מדרגות סלע באמצעות יתדות ברזל. ויש גם תצפיות נוף פנורמיות וסיפורי מורשת קרב. כל אלו, בטיול קצר אך בלתי נשכח

נחל קדש-צילם איל שפירא נחל קדש - צילם איל שפירא
נחל קדש - צילם איל שפירא
נחל קדש - צילם איל שפירא

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 1


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-3 ק"מ


משך המסלול: 4-2 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: מטיבי לכת, קווי


מוקדי עניין

מוקדי עניין: מורשת קרב, תצפיות


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שום דבר בתחילתו של המסלול הקצר והאתגרי הזה לא מרמז על מה שמצפה לכם בהמשכו. אבל כחצי שעה מתחילת ההליכה, הוא יוריד אתכם אל ליבו של חורש אפלולי ורב-קסם, שבו מפלי סלע יפהפיים שידרשו מכם יכולת אקרובטית. וזה הרבה יותר כיף ממה שזה נשמע. אז קבלו את נחל קדש – אחד המסלולים היפים בגליל העליון.

ומעבר לטבע הדרמטי, זה המקום להכיר מקרוב אתר קרבות ממלחמת העצמאות, שטומן בחובו סיפורים היסטוריים מרתקים.

נקודת מוצא: חנייה מסודרת ליד מצודת ישע

נקודת סיום: לצד כביש 886, כחצי ק"מ דרומית לקיבוץ יפתח

 צפו בסרטון שצילם אייל שפירא – לחצו כאן 

תיאור המסלול

נחל קדש מנקז את בקעת קדש, שרשרת של עמקים קרסטיים ("דולינות" – חללים שנולדים בתהליך ממושך של המסת שכבות אבן גיר). הנחל מתחיל את חייו באופן מתון, אך ממזרח לכביש 886 (כביש יפתח-מצוק רמים) הוא מתחתר בבת אחת לעומק, בסדרה פוטוגנית להפליא של מפלים, בעת שהוא עושה את דרכו לכיוון עמק החולה. באופן זה, הוא יוצר נוף מצוקי מרשים במיוחד.

הערוץ מעוטר בחורש ייחודי בהרכבו, ותמצאו בו צומח ים תיכוני עם צומח ספר-ערבתי. אבל מעבר למונחים הבוטניים הגבוהים, כדאי לדעת כי כאן מתקיימת "חברת שלוש האלות" – אזור המפגש היחיד של אלה ארצישראלית, אלת המסטיק ואלה אטלנטית. יש פה אפילו פרטים שהם הכלאה בין שלושת המינים הללו (אלו מכונים "אלת כלאיים"). בדרכם, אולי תבחינו בעופות דורסים שדואים מעל הנוף, ואכן במצוקים של נחל קדש מקננים עופות דורסים,

בתחילת המסלול תמצאו שלט ובו מידע על תוואי המסלול של שביל ישראל החולף באזור. זה גם יהיה השביל שלכם, אבל לפני שממש מתחילים, מומלץ לחצות (בזהירות רבה) את כביש 899 לכיוון דרום, ולרדת ברגל כמה עשרות מטרים לכיוון מזרח, אל שרידי הכפר הנטוש נבי יושע. כאן תמצאו מבנה מסגד בולט בעל כיפות, שהוקם ככל הנראה בימי הממלוכים. באחד החדרים מצוי קברו של נבי יושע. עם זאת, יש מי שמזהים את הקבר כקברו של יהושע בן נון.

חוזרים אל נקודת ההתחלה המקורית של המסלול (המקום שבו החניתם את הרכב), וצועדים צפונה עם שביל ישראל (צבעי כתום-כחול-לבן). תחילת ההליכה בשביל נגיש ומטופח, החולף לצד מצודת טיגארט שבנו הבריטים בסוף שנות ה-30 של המאה שעברה, ששימשה כתחנת משטרה. זוהי מצודת ישע, והיא קרויה גם מצודת כ"ח, על שמם של 28 לוחמים שנפלו בשלושת הקרבות לכיבוש המקום בימי מלחמת העצמאות. תוך כדי הליכה, תבחינו באנדרטה לזכר הלוחמים, ובאזור זה אף מצויות נקודות תצפית יפות לעבר עמק החולה וצפון הגליל.

השביל הנגיש מסתיים בתצפית נהדרת לעבר ערוצו של נחל קדש. כן, בקרוב תהיו גם אתם שם בלב החורש הסבוך שמעטר את אפיק הנחל. כעת פונים שמאלה עם שביל ישראל וצועדים מעל הנחל, בשביל צר ונעים, השופע פריחות צבעוניות בעונת החורף והאביב.

כעבור כחצי קילומטר, השביל יורד אל עומק הערוץ, הישר אל חורש מוצל. כאן, מורידים הילוך, מאחר שפני השטח סלעיים מאוד. לכו בזהירות  ובאיטיות, ובשום אופן אין לטייל כאן לאחר ימי גשם, מאחר שהבוץ עלול לגרום להחלקות. כמה אחרי הגשם? ספרו לפחות 4-5 ימים מהגשם האחרון – וצאו לטיול.

פה ושם – ולשמחתם של הילדים – יופיע מפלי סלע שבהם יתדות אחיזה מברזל. כיף גדול. לאחר כ-350 מטרים בערוץ האיטי והיפה, ומגיעים למקום שבו הנחלים קדש ויפתח נפגשים. כאן פונים בחדות שמאלה, עם שביל ישראל, לקראת הטיפוס במעלה נחל יפתח. נקודת המפגש הזו היא יופי של מקום לעצור, להרגיע את שרירי הרגליים מההליכה הטרשית, ולתפוס שלווה בעומק הנחל. כאילו אין עולם שם בחוץ.

ההליכה בנחל יפתח תפגיש אתכם עם מדרגות ומפלי סלע נוספים, כאשר המאתגר מכולם מצוי ממש בקצה המסלול. זה המקום להפגין כישורי טיפוס, וגם להשגיח היטב על הילדים. לאחר המפל האחרון, מגיעים למישור, שייקח אתכם בתוך פחות מדקה אל נקודת הסיום, גדושים בחוויות (וגם בשרירים תפוסים). כיף גדול, כבר אמרנו?

איך להגיע

מצודת ישע, נקודת ההתחלה, מצויה במפגש הכבישים המזרחי 886 ו-899. נקודת הסיום מצויה על כביש 886, כחצי ק"מ דרומית לקיבוץ יפתח.

הערות

למרות שמדובר במסלול קווי, ניתן לבצעו ברכב אחד. בסיום המסלול, שולחים נהג להביא את המכונית – הליכה של כקילומטר בלבד בשולי הכביש. המסלול מתאים למשפחות עם ילדים אוהבי לכת. לא מתאים לפעוטות. אין לטייל במסלול זה במשך מספר ימים לאחר גשם, בשל סכנת החלקה חמורה!

איך להגיע?
כתבו בוויז: מצודת ישע

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.