טיול מדברי ברוח הרפתקנית: נחל זהר – יזרח – רום

מאת: איל שפירא 02.05.2023

מעבר לעובדה שהם מציגים לראווה תצורות נוף מגוונות שמשתנות ומתחדשות בכל צעד, הנחלים זהר, יזרח ורום במדבר יהודה טומנים בחובם יתרון בולט נוסף: בשל מיעוט המטיילים, הם יגרמו לכם לחוש כמו מגלי עולם

נחלים יזרח רום, צילום איל שפירא צילום איל שפירא
צילום איל שפירא
צילום איל שפירא

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 11


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 5 ק"מ


משך המסלול: 4-3 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: בינוני, קווי


 


 


 


מוקדי עניין

מוקדי עניין: תצפיות נוף, נחלי אכזב, ערוץ קניוני, מאובנים, מפלי סלע


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


לאחר הליכה של כמה שעות בנוף מדברי שלא מפסיק להשתנות ולהפתיע, מתגלים לפתע במלוא הדרם בריכות האידוי הגדולות לחופי מלונות ים המלח, המקבלות את מימיהן בתעלה היישר מים המלח. נקודת תצפית גבוהה ומרהיבה זו היא רק אחת מבין כמה נקודות שיא בטיול הנהדר הזה, שמתאים למי שיהיו מוכנים להתמסר אליו למשך מספר שעות.

נקודת מוצא: מפגש השבילים כחול ושחור בסמוך למצד זוהר

נקודת סיום: שביל בסימון שחור, בין המתחם הצפוני והדרומי של מלונות עין בוקק

תיאור המסלול

הכירו את גוטפריד פון שוברט, החוקר שגילה את העובדה שאזור ים המלח הוא הנקודה היבשתית הנמוכה על פני הגלובוס. הוא סייר באזור זה בשנת 1837, ובמקביל אליו עשו חוקרים נוספים מארצות הברית ומבריטניה, שימוש בציוד מתקדם, יחסית לימים ההם, למדידת לחץ ברומטרי – ואימתו את התגלית שלו.

פון שוברט היה אחד מחוקרים ומגלים רבים שנשבו בקסמו של ים המלח. בדיוק כפי שגם לכם יקרה במהלך הטיול הזה. תצטרכו לסמוך עלינו בעניין הזה.

לאחר שמחנים את הרכב בנקודת ההתחלה, פונים צפונה עם סימון השבילים השחור (החופף גם לשביל ישראל) – ונשארים איתו עד לסוף הטיול. חצי דקה מתחילת ההליכה, ואתם כבר בתוך הערוץ של נחל יזרח, כאשר את הנוף מנקדים עצי שיטה שממש יפצירו בכם לצלם אותם על רקע המדבר הצבעוני. וכאשר אנחנו אומרים "צבעוני" הכוונה לבוהק המרשים שמפיצים סלעי חוואר הלשון הלבנבנים, יחד עם סלעי דולומיט קשים ותלכיד נחלים, סלע משקע שמורכב משברי אבני נחל שהתחברו יחדיו. כל השמות הגיאולוגיים הללו משמעם נוף שמשנה את פניו כל העת. זהו מסלול שאינו משעמם ולו לרגע.

זה המקום לדעת ששמורת טבע מדבר יהודה היא אחת משמורות הטבע הגדולות בישראל. מדבר יהודה הוא מדבר בצל גשם, בו יורדים משקעים מועטים בלבד – עד 100 מ"מ בשנה גשומה. טמפרטורת המקסימום באוגוסט נוסקת עד לכ-43 מעלות צלזיוס בצל, ורק בעלי חיים וצמחים המותאמים לתנאי אקלים קשוחים אלו יכולים לשרוד במדבר זה.

ואם כבר מדברים על בעלי חיים, נסו בתחילת המסלול לגלות את האלמנט הגיאולוגי המרשים המכונה "רגל הפיל". הוא זכה לשמו בזכות, ובכן, אתם כבר מתארים לעצמכם…

ההליכה בנחל יזרח נערכת במרחבים פתוחים והשביל עצמו נוח וקל להליכה. אם תאטו את הקצב, תוכלו פה ושם לגלות מאובנים קדומים על הסלעים שבנחל – רמז לבעלי החיים שחיו בים הקדום שכיסה בעבר את המרחב כולו.

ואי אפשר בלי שיעור קצר בתולדות ים המלח: בקע ים המלח מהווה חלק בלתי נפרד מהשבר הסורי-אפריקני, זהו שבר צר וארוך שקצהו האחד במזרח אפריקה, וקצהו האחר – בהרי הטאורוס שבטורקיה. הוא נמתח על פני כ-6,000 קילומטרים, ומתאפיין ברוחב משתנה של 20-6 קילומטרים.

לפני כ-17 מיליוני שנים, החלה תזוזתם של שני לוחות טקטוניים: לוח ערב ולוח אפריקה. לוחות טקטוניים הם חלק מקרום כדור הארץ. הם מצויים על גבי המעטפת שלו ולמעשה מרכיבים את המרחבים המוצקים של עולמנו. בין שני לוחות הענק שנעו, החלה קרקעיתו של השבר לשקוע לאטה ונוצרו בורות ענק, החלק העמוק ביותר הוא ים המלח. לפני כ-60,000 שנים החלה להתפתח על השבר הסורי-אפריקני ימת הלשון הקדומה, שהשתרעה מים כנרת בצפון ועד אזור חצבה בדרום. לפני כ-15,000 שנים, זכה ים המלח, שריד לימת הלשון, למראה המוכר לנו כיום – שני חלקים המופרדים במצר. האקלים החם והיבש גרם לאידוי מים מהיר ונוצרה שכבה עבה של מלח בקרקעית הים, שנבעה ממשקעי הסלעים שאפיינו את האזור. שכבת מלח זו הלכה ותפחה במרוצת הדורות, והפכה את ים המלח לימה שמליחותה גבוהה פי עשרה מזו של הים התיכון.

בשלב מסוים מתחילים לטפס על אוכף, ובדיוק ברגע שהנשימה נעתקת מרוב מאמץ, מתגלה מישור רחב ידיים, ובאופק – פיסה זעירה מבריכות האידוי שלחופי מלונות ים המלח. השביל יוביל אתכם כעת מטה, אל ערוצו הקניוני של נחל רום. אם אתם חובבי אקרובטיקה – זה יהיה מגרש המשחקים שלכם, בעודכם חולפים מעל ולצד בולדרים ומפלי סלע.

החלק האתגרי קצר ממה שחשבתם, ובהמשך הערוץ נפתח ומגיע אל מעבר אפלולי תחת כביש 90. מכאן המשיכו ישר רק על השביל השחור (שביל ישראל מטפס מעלה), עד לנקודת הסיום, אל מול בריכות האידוי הגדולות.

צפו בסרטון שצילם איל שפירא:

איך להגיע

לנקודת ההתחלה: מכביש 90, כמה מאות מטרים מצפון לצומת זוהר, פונים מערבה בהתאם לשילוט המוביל למצד זוהר (על סימון שבילים כחול). הדרך טובה לכל רכב. לאחר כשני ק"מ מחנים במפגש השבילים כחול ושחור.

לנקודת הסיום: נכון לינואר 2023, נערכות עבודות פיתוח בין החלק הצפוני והדרומי של מלונות עין בוקק. לכן, בשלב זה, מומלץ מאוד למצוא את נקודת הסיום בעזרת אפליקציית ניווט שטח: סימון שבילים שחור בשפך נחל רום. ניתן לחנות צפונית למלון לאונרדו פלאזה, ולצעוד מספר דקות ברגל לנקודה.

הערות

  • אין לטייל במסלול בעת סכנת שיטפונות.
  • המסלול אינו מתאים לילדים קטנים שאינם מורגלים בהליכה.
  • בחלקו הראשון של המסלול אין קליטה סלולרית.

אורך המסלול: 5 ק"מ

משך המסלול: 4-3 שעות

דרגת קושי ואופי המסלול: בינוני, קווי

מוקדי עניין: תצפיות נוף, נחלי אכזב, ערוץ קניוני, מאובנים, מפלי סלע

ציון דרך ל-waze (לנקודת המוצא): "מצד זוהר – חניון",  (תחילת המסלול כמה מאות מטרים מזרחית למצד זוהר)

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: מצד זוהר – חניון

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.