שוויצריה הקטנה ונחל כלח עילי - המלצה למסלול טיול בפארק הכרמל

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 21.03.2019

נחל כלח מתפתל בחלקו הצפוני של הר הכרמל, המכונה "שויצריה הקטנה", בזכות החורש ירוק העד, נופי הפרא מרהיבי העין ומזג האוויר הנעים ברוב ימות השנה. במסלול טיול קליל תוכלו ליהנות מצילם של עצי אלון ומתצפית מרהיבה, לפגוש תופעה גיאולוגית ייחודית ובסוף האביב- לחזות בפריחתו של שושן צחור!

שושן צחור בנחל כלח עילי שושן צחור בנחל כלח עילי. צילום: דותן רותם
נחל כלח - צילם דותן רותם

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 4


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-2-3 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • נופי פרא

  • תצפית מרהיבה

  • ״מנהרת צל״

  • מצפור הצוק

  • גשרון מעל ערוץ הנחל

  • בסוף האביב – פריחתו של שושן צחור

  • תופעה גיאולוגית ייחודית – הצניר


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הר הכרמל, ההר הירוק כל ימות השנה, הוא סמל ליופי מאז ימי קדם. שלוחת ההרים המרשימה מאופיינת בצמחייה ירוקת עד, במורדות תלולים המשקיפים לים ובקרקע סלעית ומחורצת, היוצרת ערוצי נחלים עמוקים ומצוקיים. אתרי עבר חשובים, עולם עשיר של חי וצומח כמו גם העובדה שהוא מרושת בשבילי טיול מגוונים, חניונים ומצפורים- הפכו את הכרמל למרחב טבע ומורשת מוביל בישראל.

נחל כלח מתפתל בחלקו הצפוני של הר הכרמל, המכונה "שויצריה הקטנה", בזכות החורש ירוק העד, נופי הפרא מרהיבי העין ומזג האוויר הנעים ברוב ימות השנה. מסלול הטיול הקליל בנחל כלח מתאים במיוחד לטיול משפחתי, ובו תוכלו ליהנות מצילם של עצי אלון וער אציל ומתצפית מרהיבה, לפגוש תופעה גיאולוגית ייחודית – צניר, ובסוף האביב (סוף אפריל עד אמצע מאי) – לחזות בפריחתו של שושן צחור!

תיאור המסלול:

מחניון שוויצריה הקטנה יוצאים ארבעה שבילים מסומנים. יש ללכת בשביל המסומן אדום, היורד במדרון מתון מערבה בין עצי אורן וחורש טבעי. השביל חוצה שער שנותר מהגדר הישנה של החי-בר, מתעקל שמאלה ומגיע לנקודה המעניקה תצפית מרהיבה על מצוקי נחל כלח ועל הצניר המפורסם – תופעה גיאולוגית ייחודית – כרסום קעור במצוק סלע בדמות חצי צינור, שהפך לסמלו של הכרמל.

עד מהרה מגיעים למפגש עם שביל מסומן ירוק, הפונה שמאלה ועולה בגיא קטן ("הגיא הנעלם"). עולים בשביל זה ושבים לחניון שוויצריה הקטנה, אך קודם לכן כדאי להמשיך כמה צעדים נוספים ולהכיר גשר אבן שנבנה מעל נחל כלח. הגשר מעיד שזוהי דרך רכב ישנה, ואכן היא שימשה את תושבי היישובים המבודדים בית אורן ויערות הכרמל בשלהי שנות ה-30 של המאה ה-20. בגשר פוגשים שביל מסומן כחול שבא מצומת דמון ויורד בנחל גלים לטירת כרמל. אם אתם מטיילים בסוף אפריל או במחצית הראשונה של חודש מאי, כדאי להמשיך עוד כ-100 מ' בשביל המסומן אדום (לכיוון בית אורן) ולגלות מקבץ פריחה של שושן צחור מהצמחים היפים והנדירים בארצנו!

אופציה להארכת המסלול:

מחניון שוויצריה הקטנה אפשר לצאת לעוד טיול קצר בשביל מסומן כחול, העולה מזרחה ומגיע לאחר כחצי קילומטר למצפור הצוק, שבו תוכלו ליהנות מתצפית מרהיבה על נחל כלח וחוף הכרמל. לאחר התצפית שבים לחניון.

 

כיצד להגיע:

מכביש 672, בין סימוני ק״מ 42-43, פונים מערבה בדרך סלולה לחניון שוויצריה הקטנה. חולפים על פני הפנייה שמאלה למצפור הצוק, וממשיכים במורד הדרך, כקילומטר עד לחניון.

 

הערות:

במסלול קיימת סכנת החלקה, אין לטייל בו בימי גשם או מיד לאחר הגשמים.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון שוויצריה הקטנה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.