נחל תבור וקניון הבזלת - המלצה למסלול טיול קצר וארוך בשמורת טבע נחל תבור

מאת: יעקב שקולניק 17.11.2019

הטיול בנחל תבור מספק חוויה של טיול בתוך גלויה ששולחים לאדם אהוב - טיול במרחבים מוריקים, פריחות מרהיבות בעונה וערוץ נחל יפהפה המתפתל בעדינות בעמק הירוק השוכן בגליל התחתון. קבלו המלצה לאחד ממסלולי טיולי הפריחה היפים בארץ, בגרסה קצרה למשפחות וארוכה למיטיבי לכת. תהנו!

קניון הבזלת - צילם יעקב שקולניק
תורמוס ההרים, הר תבור. צילום: מוחמד מסאלחה (אבו רמזי)
נחל תבור וקניון הבזלת - צילם יעקב שקולניק
: 3

אורך המסלול הקצר: כ-3 ק"מ


משך המסלול הקצר: כשעתיים


אורך המסלול הארוך: כ-8 ק"מ


משך המסלול הארוך: 5 שעות


 


מסלול קווי קצר של כשעתיים המותאם למשפחות עם ילדים,


ומסלול מעגלי של כ- 8 ק״מ בסופו עלייה תלולה, המתאים למיטיבי לכת.  • קניון בזלת

  • חורש סבוך של שיטה מלבינה

  • פריחת תורמוסים בעונה

  • עינות שחל


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הטיול בנחל תבור מספק חוויה של טיול בתוך גלויה – טיול במרחבים מוריקים, פריחות מרהיבות בעונה וערוץ נחל יפהפה המתפתל בעדינות בעמק הירוק השוכן בגליל התחתון, בואכה קיבוץ גזית. אזור הקניון הסלעי של נחל תבור הוא קסום במיוחד. הקניון הזה, אורכו בסך הכל כקילומטר וחצי, אך הוא זה שמביא את רוב התהילה (ואת רוב המטיילים) לנחל כולו, הנמתח לאורך כ־30 ק"מ. 

מסלול הטיול המוצע מתאים למשפחות – במסלול הקצר, והארוך יותר מתאים למיטיבי לכת. דבר אחד מובטח – אין אחד שיישאר אדיש אל מול נופי פריחת תורמוס ההרים הסגולה עזה (בעונה).

 

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: רחבת החניה שמצפון לקיבוץ גזית.

המסלול הארוך: 

אורך המסלול 8 ק"מ, 5 שעות, מותאם למיטיבי לכת, מסלול מעגלי

מרחבת החניה הולכים מזרחה בדרך היורדת לערוץ נחל תבור (סימון אדום). לאחר כחצי קילומטר מגיעים למצפור אלעד, המעניק תצפית מרהיבה על מרחבי נחל תבור ועל חלק ניכר ממסלול הטיול. הדרך המסומנת אדום מגיעה לאחר כ-1.5 ק"מ לנחל. בסוף פברואר ובתחילת מרס מתמלא המדרון בפריחה צפופה ומרהיבה של תורמוס ההרים.  פונים צפונה (שמאלה) בדרך עפר מסומנת כחול, שהופכת עד מהרה לשביל הולכי רגל. השביל עובר בין מצוקי בזלת בקטע נחל הידוע בשם "קניון הבזלת". בחורף ובאביב זורמים מים בערוץ הנחל. בקניון יש לדלג מאבן לאבן. אחרי העיקול החריף של הקניון מגיעים למפל ולבריכה שלמרגלותיו – מקום המזמין הפסקה קלה. בהמשך הדרך יש להיעזר בידיות אחיזה כדי לעלות בבטחה במדרון התלול.

בקצה הקניון פוגשים שביל מסומן אדום, העולה לתל רכש, אך מסלולנו ממשיך לעלות בשביל המסומן כחול. במפגש עם דרך מסומנת ירוק מגיעים לנקודת התצפית "לשון המלך" לזכר אורן ליפשיץ, בן קיבוץ גזית שנפל במלחמת לבנון השנייה. מכאן נראים היטב נופי נחל תבור, גבעת תל רכש וטורבינות הרוח של הר יבנאל. ה"לשון" אינה אלא כינוי מקומי לנפתול גדול של הנחל שנמצא למרגלות התצפית.

השביל המסומן כחול הופך לדרך העוברת לצד מטע. עיי החורבות שמסביב הם חורבות הכפר טירה, שתושביו נטשוהו במלחמת העצמאות. תושבי הכפר עיבדו אדמות שרכשה פיק"א (חברה להתיישבות יהודים בארץ ישראל). בשנות ה-40 העלו המוסדות המיישבים גרעיני התיישבות שנועדו לשמור על אדמות פיק"א, אך אנשי הגרעינים עזבו את המקום בשנת 1947.

במפגש עם דרך מסומנת שחור פונים שמאלה וצועדים בה כמה צעדים לדרך מסומנת אדום. בדרך האדומה פונים שמאלה ומגיעים לאחר כ-600 מ' לנקודת המוצא.

המסלול הקצר:

כדי להגיע יורדים מהרכב בחניון האתר וצועדים בשביל המסומן בכחול. השביל הכחול עובר באחו פתוח בו רועות פרות בלב נוף מרהיב. לאחר קילומטר של הליכה נינוחה על השביל, תגיעו למצפור לזכרו של אורן לפשיץ ז"ל, בן גזית, לוחם פלחה"ן צנחנים, אשר נהרג במלחמת לבנון השניה בקרב בבינת ג'בל. התצפית בנקודה זו עוצרת נשימה, במיוחד אם הגעתם למקום בתחילת החורף, שאז תזכו לחזות במרבדי תורמוס עזי הצבע. לקראת סוף אפריל אולי תבחינו בכמה תורמוסים שנשארו. לאחר כשני ק"מ מגיעים אל נחל תבור, ולקניון המפורסם שבליבו זורם הנחל בין קירות סלע זקופים. מי שאינו מעוניין לצעוד את המסלול כולו יבחר נקודת מנוחה מול המים, יטבול מעט את הרגליים (מומלץ שלא לשחות במים), יהנה מהנוף המקסים ויחזור בדרך שבה הגיע. 

 

איך להגיע

מהשער הראשי של קיבוץ גזית ממשיכים על פי השלט לשער האחורי וממשיכים כ-400 מ' בדרך עפר טובה לכל רכב עד למפגש עם דרך מסומנת אדום.

הערות

כניסת כלבים אסורה

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע נחל תבור