נחל פצאל תחתון, עיינות פצאל – המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע נחל פצאל

מאת: מרדכי לאש 03.03.2022

בריכה ענקית מהתקופה הרומית, אמת מים פעילה, שרידי תחנת קמח, ומעיין צלול ויפה - הופכים את הטיול בנחל פצאל תחתון לחוויה מדהימה. אם תגיעו בסוף החורף תיהנו גם מפריחה עונתית מרשימה הצובעת את המדרונות האדירים.

עיינות פצאל צילם מרדכי לאש

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 6-5


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ- 3.5 ק"מ נסיעה וקטעי הליכה של כ- 300 מטרים


משך המסלול: כשעה וחצי


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול רכוב, הכולל קטעי הליכה קצרים


מוקדי עניין


  • בריכה עתיקה גדולת מימדים (ריקה כיום)

  • אמת מים פעילה

  • שרידי תחנת קמח עתיקה

  • עיינות פצאל


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל פצאל מנקז את מורדות מזרח השומרון אל בקעת הירדן, אורכו כ-11 ק"מ ושטח אגן הניקוז שלו כ-32 קמ"ר. בתחתית הנחל, סמוך למפגש הואדיות הגדולים של נחל פצאל – זנניר ורשאש נובעים עיינות פצאל. בעבר הפעילו מי הנחל טחנת קמח ומילאו בריכה אדירה, שאת שרידיהן ניתן לראות עד היום. כיום, מי הנחל זורמים באמת מים ומשמשים לצרכיהם של רועים ועדריהם ולחקלאות בסמוך לשפך הנחל.

תיאור המסלול

נקודת התחלה וסיום: חניון עינות פצאל

בריכה סופר אולימפית מלפני כ-2000 שנה

מנקודת ההתחלה בכביש 505, ניסע דרומה על כביש סלול המסומן בסימון שבילים כחול כ-1,200 מטרים, עד שנגיע לצומת שבילים למרגלות בריכת שאיבה מודרנית. בצומת נפנה שמאלה, וניסע בכביש משובש החוצה את אפיקו, היבש בדרך כלל, של נחל פצאל. לאחר כ-400 מטרים של נסיעה מהצומת, תיראה משמאלנו גבעה תלולה זהו תל א-שייח דיב. מומלץ לחנות בצד הדרך בסמוך לתל, לעקוף את התל ולהגיע לצידו הדרומי. כעת נחשף לבריכה האדירה שאגרה בעבר את מי נחל פצאל. עד שנות ה-90 של המאה ה-20 היו זורמים חלק ממי הנחל אל הבריכה וממלאים את חלקה.

שרידי טחנת הקמח

נמשיך בנסיעה מערבה, על הכביש המסומן בכחול, לאורך אפיקו של נחל פצאל. לאורך הדרך ניתן לראות את אמת המים שהזרימה בעבר את מי הנחל אל העיר פצאליס – עיר שהקים הורדוס בבקעת הירדן לזכר אחיו פצאל ועל שמו נקראים הנחל והמושב הסמוך. את הנסיעה מלווים עצי שיזף אשר יחד עם מי הנחל מהווים בית גידול לציפורי שיר רבות.

לאחר נסיעה של כ-1,100 מטרים נראה מדרום שרידים של מבנה מרשים. זוהי טחנת קמח מהתקופה העות'מאנית שפעלה בעבר בכוח זרימת מי הנחל.

עיינות פצאל

נמשיך בנסיעה מערבה כ-400 מטרים. נחנה את הרכבים על יד תחנת שאיבה מודרנית נוספת המנצלת את מי הנחל. נצעד ברגל כ-200 מטרים ולשמאלנו ניתן לראות את הנביעה המזרחית של עיינות פצאל. מי הנביעה מוזרמים באמצעות אמת מים, החוצה את דרך העפר, אל בריכה קטנה בה ניתן לשכשך. נמשיך מערבה אל ריכוז בולט של עצי שיזף אשר בסמוך אליהם ישנם שולחנות פיקניק בהם ניתן לעצור למנוחה. ליד עצי השיזף נמצאים שרידי סכר מרשים שסכר בעבר את מי הנחל. מומלץ לצעוד לאורך הערוץ וליהנות מזרימת המים ועושר המינים המתקיימים ממי הנחל. בין המינים הבולטים ניתן לראות: שיחי פטל קדוש, נענה משובלת, פלגית שיחנית, ורוניקת המים ועוד. בתוך מי הנחל ניתן לראות את שחריר הנחלים ומיני קרפדות וראשנים החיים בנחל. בסוף החורף ובתחילת האביב מורדות נחל פצאל ויובליו מתכסים בעושר של צמחיה וביניהם ניתן לראות צבעונים, צהרון מצוי, ועוד.

מעיינות פצאל נשוב אל הרכב באותה הדרך בה צעדנו, וניסע חזרה אל כביש 505 בדרך בה הגענו.

איך להגיע

הטיול מתחיל בצומת עם פנייה משולטת לעיינות פצאל בכביש 505. הצומת נמצא בכביש 505 כ-500 מטרים מערבית לצומת הכניסה למושב פצאל.

הערות

  • אין לחצות את אפיק הנחל בזמן שיטפון.
  • הטיול ביהודה ושומרון מחייב תיאום מוקדם עם גורמי הביטחון.
  • כניסת ילדים למים מחייבת השגחת מבוגר, הרחצה באחריות המתרחצים
איך להגיע?
כתבו בוויז: עינות פצאל

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.