נחל פרצים - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מדבר יהודה

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 21.11.2019

נחל פרצים הוא אחד מהמקומות הקסומים האלה, שבהם מגלים ערוץ נחל חתור בלב מישור ולו קירות סלעי חוואר לבנים ורכים, עליהם ציירו המים והרוח בעדינות ציורים נפלאים. הטיול הקליל, ביום או לאור הירח בנחל פרצים הוא מהטיולים, שבהם חוזרים מלאי חוויות, צחוק ואבק, שאנשי המדבר כאן מכנים אותו ׳פודרה׳.

נחל_פרצים_-_יעקב_שקולניק.JPG נחל פרצים. צילום: יעקב שקולניק
סלע חוואר הלשון בנחל פרצים. צילום: יעקב שקולניק
ג'יפים עולים למישור עמיעז בנחל פרצים. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 11

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-1 ק"מ

משך המסלול: כשעה


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קליל, מתאים למשפחות ותינוקות במנשא.


מוקדי עניין


  • נחל פרצים

  • סלעי חוואר לבנים


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


ערוצו של נחל פרצים חתור במישור עמיעז, נסתר מן העין כמעט עד לרגע שמגיעים אליו, וזהו רק אחד מקסמיו. במישור עמיעז משטחי חוואר גדולים ובהירים, אך במקומות שאליהם הגיעו מי השטפונות, נוצרו בתרונות וקניונים מעניינים שנחל פרצים הוא אחד מהם. 

הטיול בנחל פרצים הוא קליל וקסום במיוחד – אין אחד שיישאר אדיש אל מול קירות החוואר הלבנים אותם מפסל הטבע בצורות שונות ומצייר עליהם ביד רכה. והאבק, המכונה כאן ׳פודרה׳ הוא חוויה אמיתית לילדים ולכם. את הטיול הקסום מומלץ גם לערוך לאור הלבנה, שאז סלעי החוואר נראים במלוא לובנם ותפארתם. שימו לב, מערת הקמח סגורה בשל סכנת התמוטטות ואין להיכנס אליה!

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: תחילת המסלול הרגלי בקצה הדרך המסומנת אדום, כקילומטר מצפון לחניון לילה מישור עמיעז.

מרחבת החניה יורדים צפונה לנחל פרצים בשביל מסומן אדום לכיוון מערת הקמח. המסלול עובר בנקיק יפה, החרוץ בסלעי ה"קמח" של תצורת חוואר הלשון.

לאחר כרבע שעה הליכה ממשיכים לפי הנחיית השלט האומר "מסלול טבעתי" (אין להמשיך במורד הערוץ למערת הקמח. הכניסה למערה אסורה מחשש לסכנת התמוטטות במערה).

השביל מטפס לגדה המזרחית של הנחל ופוגש שביל מסומן ירוק, ובו שבים לנקודת המוצא. הבגדים המאובקים באבק החוואר הלבן רק מוסיפים לחוויה.

איך להגיע

הגעה לחניון לילה מישור עמיעז: מול שער הכניסה למפעלי ים המלח (בכביש 90, בין סימני ק"מ 193-194) פונים מערבה לדרך מסומנת אדום, עבירה לכל רכב. נוסעים בדרך האדומה צפונה כ-2 ק"מ. בנקודת המפגש עם דרך מסומנת כחול מתעקלת הדרך האדומה שמאלה ומגיעה לאחר עוד כ-2 ק"מ לחניון הלילה. מיד אחרי גשם הדרך עשויה להיות חלקה מדיי לרכב פרטי. 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון לילה עמיעז

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.