נחל פרת עליון, מחרבת עלמית לעין פרת – המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל פרת

מאת: מרדכי לאש 29.12.2019

נחל פרת מתחתר בצפון מדבר יהודה – מצפון ירושלים ועד הירדן ומהווה מסדרון אקולוגי ייחודי ובית גידול למגוון מינים. בחרבת עלמית הנמצאת בחלקו המערבי של הנחל נחשפו ממצאים קדומים רבים ונשקפת ממנו תצפית יפה לכיוון צפון-מזרח וחבל בנימין. נצעד מעל מצוקי הנחל בגדתו הדרומית ונרד אל הנביעה המערבית של נחל פרת – עין פרת.

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 8


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-4.5 ק"מ

משך המסלול: כ-4 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי בדרגת קושי בינונית


מוקדי עניין


 • תצפית מחרבת עלמית

 • מצוקי נחל פרת

 • מנזר פארן

 • עין פרת


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


 

נחל פרת מהווה "נווה מדבר" גדול בצפון מדבר יהודה ומי מעיינות הנחל זורמים בכל ימות השנה ומקיימים זרימה קבועה של מים באפיקו. בנחל ישנן שלוש נביעות עיקריות: עין פרת (מערבית), עין מבוע (אמצעית) ועין קלט (מזרחית).

אזור נחל פרת ומעיינותיו משכו את האדם בעבר ובהווה ולאורך הנחל ניתן לראות שרידי פעילות אנושית רבה: מנזרים, אמות מים, תלים ארכיאולוגים, בתי משאבות וצינורות. הירידה מחרבת עלמית אל עין פרת מספקת חוויה ייחודית של צעידה בשבילי ספר המדבר ותצפית יפה אל מצוקיו הזקופים של נחל פרת.

תיאור המסלול

נקודת מוצא: צומת הפניה מכביש 437 ליישוב ענתות
נקודת סיום: חניון עין פרת

חרבת עלמית

מנקודת ההתחלה עולים מערבה בשביל המסומן ירוק אל חרבת עלמית. זהירות! ברחבי התל בורות פתוחים רבים. חרבת עלמית משתרעת על שתי כיפות, ובה חללים תת קרקעיים רבים, בורות מים, מערכות מסתור, גתות ועוד. בחרבה נמצאו גם שרידים מתקופת הברזל ויש המזהים אותה עם "עלמת" או "עלמון" – עיר לווים בנחלת בנימין. בדרום הגבעה נמצא קבר שייח עבד אל סאלם הבולט בכיפתו הצבועה בירוק. השביל מתקדם לכיוון צפון מזרח וגולש אל המישור הרחב למרגלות חרבת עלמית

הליכה בנחל פרת עליון

השביל הירוק היורד מחרבת עלמית מתקדם מזרחה אל אזור הכניסה ליישוב עלמון (ענתות). בנקודה זו ניתן גם להתחיל את המסלול במידה ולא מעוניינים בביקור בחרבת עלמית. השביל הירוק מתקדם צפונה לכיוון אפיק נחל פרת המתחתר ממערב למזרח. לאחר כק"מ של צעידה צפונה מאזור שער היישוב ענתות, נגיע אל נ.ג. 521 ובנקודה זו ישנה תצפית מרהיבה אל אפיקו המצוקי של נחל פרת המתחתר למרגלות התצפית. מנקודה זו יש לרדת בזהירות מזרחה ולצעוד בשביל הצר המתקדם במקביל לאפיק הנחל מתחת ליישוב ענתות.
בחודש מרץ פורח איריס שחום בין מצוקי הנחל בסמוך לשביל הירוק כ-300 מטרים מערבית למנזר פארן. השביל הירוק מסתיים במפגש עם השביל המסומן כחול היורד משער השמורה אל עבר מנזר פארן. נפנה בשביל הכחול שמאלה (צפונה) ונרד בזהירות בין המצוקים אל עבר נביעת עין פרת.

מנזר פארן

במהלך הירידה נבחין במנזר פארן הבנוי בגדתו הדרומית של נחל פרת. מנזר פארן זוכה לתואר המכובד "ראשון המנזרים במדבר יהודה". את המנזר הקים הנזיר המפורסם חריטון, שהקים עוד שני מנזרים סמוכים במדבר יהודה. חריטון נולד בראשית המאה הרביעית לסה"נ בעיר איקוניום (כיום קוניה) שבאסיה הקטנה. בעקבות רדיפות דת, עלה לרגל לירושלים, ועל פי המסורת הנוצרית, לכדו אותו שודדים ואסרו אותו במערה בוואדי קלט, שם נהגו להחביא את שללם. חריטון ניצל בדרך נס – נחש זחל למערה והטיל ארס בכדי היין של השודדים, כששבו למערה, לגמו השודדים מהכדים ומתו. חריטון ירש את שללם והקים בעזרתו את הלאורה (מנזר מתבודדים) של פארן, שמרכזה היה במערה שמעל עין פרת.
כמו את שאר מנזרי מדבר יהודה, החריבו הפרסים גם את מנזר פארן, כאשר כבשו את ארץ ישראל מידי הביזנטים בשנת 614 לסה"נ. שנים אחר כך פרשה הכנסייה הרוסית, נציגת האורתודוקסיה היוונית, את חסותה על המנזר הזה. על מקומם של המבנים הביזנטיים נבנו בשלהי המאה ה-19 מבנים חדשים. למרות זאת, המנזר ננטש, ושב לפעול בשנות ה-90 של המאה העשרים.

עין פרת

השביל הכחול מסתיים בסמוך לנביעת עין פרת. מנקודת הנביעה נצעד מזרחה באפיק נחל פרת בין פלגי המים עד לבית המשאבות ורחבת החניה הסמוכה אליו. מומלץ להמשיך ולטייל בעין פרת ובפינות החמד שבו. מידע נוסף ניתן לקבל בתחנת המידע שבבית המשאבות אליה נסור לתשלום בסיום הצעידה מנביעת עין פרת.

 

הערות

 • ניתן לחנות בשער היישוב עלמון (ענתות), לא מומלץ להשאיר רכבים בסמוך לכביש 437.
 • קיימת סכנת החלקה לאחר גשמים
 • אין לטייל בימים חמים במיוחד
 • אין לסטות מהשביל המסומן
 • אין לטייל בימים בהם קיימת סכנת שיטפונות
 • הטיול ביהודה ושומרון דורש תיאום מוקדם עם גורמי הביטחון
 • חלק מבריכות נחל פרת עמוקות – הרחצה באחריות המתרחצים
 • הכניסה לעין פרת בתשלום. יש לגשת לשלם בקופת האתר במבנה המשאבות.

 

ניתן להזמין הדרכות במרכז הדרכה שומרון
מייל: mh-shomron@npa.org.il
טלפון: 09-9539222

 

איך להגיע

הטיול מתחיל בצומת הפנייה ליישוב עלמון (ענתות). הצומת נמצא בכביש 437 כ-2 ק"מ מזרחית למחסום חיזמא וכ-100 מטרים מערבית לכניסה לבסיס ענתות. לא מומלץ להשאיר רכבים בנקודת הכניסה וניתן לחנות בסמוך לשער הישוב ענתות.
ניתן להתחיל את המסלול משער הישוב ענתות – לצעוד צפונה אל אפיק נחל פרת בלי לעבור בחרבת עלמית.
המסלול מסתיים בחניון עין פרת. כתבו ב-waze "שמורת טבע עין פרת".

איך להגיע?
כתבו בוויז: חורבת עלמית

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.