נחל סלבדורה - המלצה למסלול טיול בשמורת מצוק ההעתקים

מאת: מרדכי לאש 25.12.2019

מסלול קצר ויפה בקניון בצפון ים המלח. מעיין קטן ומפתיע, למרגלות שיח סלבדורה פרסית גדול, יוצר חוויה מיוחדת של גילוי חיים בלב המדבר. המסלול מסתיים בירידה חווייתית של מפל יבש באמצעות דרגיות מתכת.

מצוק ההעתקים באזור נחל סלבדורה צילם מרדכי לאש

מספר מפת סימון שבילים: 8


אורך המסלול: כ-2 ק"מ 


משך המסלול: כ-1.5 שעות 


מסלול מעגלי קצר בדרגת קושי בינונית, 


כולל ירדה במפלים באמצעות דרגיות.  • מסלול חווייתי באפיק נחל מדברי 

  • מעיין קטן בלב המדבר

  • שיח סלבדורה פרסית גדול 


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל סלוודורה מתחתר בחלקו המזרחי של מצוק ההעתקים, ואורכו כ-4 ק"מ. הערוץ יורד במצוק ההעתקים מרום של כ-400 מ' מעל פני הים, אל שפכו בים המלח, בסדרת מפלים שהגבוה בהם הוא כ-190 מטרים. בחלקו התחתון של הנחל, בתוך כוך במצוק הצפוני, נובע מעיין שכבה קטן. ספיקת המעיין דלה, כ-10 ליטר לשעה בלבד, ומימיו מרירים. בסמוך למעיין צומח שיח סלוודורה פרסית גדול, על שמו נקראים הנחל והמעיין. כמו כן צומחים במקום אשל, סמר וצלף.

תיאור המסלול

נקודת התחלה וסיום: חניית נחל סלבדורה

שימו לב! את נחל סלבדורה יש ללכת בצורה חד כיוונית: מתחילים במסלול הכחול ומסיימים במסלול הירוק. את המפלים מבצעים בירידה.

השביל הכחול

בסמוך לקצה הצפוני של החנייה נמצא צומת שבילים כחול-ירוק. 

בוחרים בשביל הכחול הפונה מערבה ומטפס במתינות לאורך שלוחה. במהלך הצעידה נוכל להשקיף בזהירות לנקיק העמוק בו מתחתר נחל סלוודורה. בדרך זו נצעד כחצי ק"מ בעלייה מתונה, כאשר לפנינו נשקף מצוק ההעתקים המגיע באזור זה לשיא גובהו – ראש המצוק נמצא בגובה כ-300 מ' מעל פני הים התיכון, או כ-730 מ' מעל פני ים המלח כיום. מהשביל ניתן לראות היטב את המפל הענק של נחל סלוודורה (גובהו כ-190 מ'), ומדרום לו במצוק נראית מערה קטנה – מערת סלוודורה. המערה נחפרה ע"י פסח בר-אדון בשנת 1971, ושוב ע"י המרכז לחקר מערות בשנת 2002, והתגלו בה ממצאים מהתקופות הכלקוליתית והרומית הקדומה. ממצאי התקופה הרומית הקדומה, שייכים ככל הנראה לתקופת מרד בר-כוכבא. הגישה למערה עצמה מסוכנת ואסורה.

מעיין סלבדורה

השביל הכחול מסתיים באפיק נחל סלבדורה בו הוא נפגש עם השביל הירוק המסומן באפיק הנחל. במפגש השבילים פונים שמאלה וממשיכים בשביל הירוק מערבה. בנקודה זו ממש, נמצא מפל קטן בגובה מטרים אחדים ובראשו שכבת סלע עשירה במאובנים. כ-300 מ' לפנינו במעלה הנחל ניתן לראות את שיח הסלבדורה שעל שמו נקראים הנחל והמעיין. 

ממש מאחורי שיח הסלוודורה נגלה את מעיין הסלוודורה – טפטוף עדין המזין שלולית רדודה. הלחות בקרקע היא שמאפשרת את צמיחתו של השיח.פינה זו מהווה "פנינת חיים" בלב המדבר ומושכת אליה בעלי חיים מקומיים – בפרט ציפורים וחרקים. ניתן להתקדם עם סימון השבילים עוד כמאה מטרים במעלה הנחל, לעבר תחתית המפל הענק של נחל סלוודורה. 

השביל הירוק

מהמעיין חוזרים מערבה בשביל הירוק באפיק הנחל ובצומת השבילים ירוק-כחול ממשיכים במסלול הירוק. במהלך המסלול נרד חמישה מפלים. את המפל הראשון נעקוף מדרום. את המפל השני נצלח באמצעות "מגלשה" טבעית שיוצר הסלע. במפל השלישי נשתמש בדרגיות מתכת הקבועות בסלע או שנעקוף אותו מצפון. את המפל הרביעי נעקוף מצפון, ואת המפל החמישי נעבור באמצעות דרגיות. 

כעת, קניון הנחל יפתח ונגיע למעביר המים של כביש 90. מעט לפני מעביר המים נעלה אל עבר הכביש בעזרת שני סולמות, מטרים ספורים מנקודת ההתחלה.

הערות

  • אין להיכנס לנחל בימי גשם ובימים בהם קיים חשש משטפונות.
  • אין לטייל בנחל בימים חמים במיוחד.
ניתן להזמין הדרכות במרכז הדרכה יהודה
טלפון ‎02-6541255

מייל   mh.deadsea@npa.org.il

איך להגיע

הטיול מתחיל בחניה הסמוכה לכביש 90 ממערב, כ-6 ק"מ מצפון לעין גדי. בשל קו הפרדה רצוף לאורך כביש 90 מומלץ להגיע לשמורה מכיוון צפון (מצפה שלם). כ-5 ק"מ מדרום למצפה שלם קיים שילוט חץ המפנה ימינה לחניית נחל סלבדורה.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: נחל סלוודורה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.