שפך נחל שורק - המלצה למסלול טיול בגן לאומי שפך נחל שורק

מאת: יעל לרנר 30.12.2019

גן לאומי שפך נחל שורק משתרע על אזור חולות בגדתו הדרומית של נחל שורק. המפגש בין החולות והנחל יוצר נופים מגוונים במיוחד. במסלול הטיול הקליל תוכלו לצעוד (ולערוך פיקניק מענג) לצד הנחל, לצפות בעופות מים וצבי ביצה, ליהנות מפריחות יפות (בעונה), מתצפית מרהיבה לעבר חוף הים ושפך נחל שורק ואפילו לבקר במערה ציורית!

טיול בשמורת טבע נחל שורק. צילום: אמיר חן, רשות הטבע והגנים
ביצת שורק. צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים
: 10

אורך המסלול: המסלול המלא באורך כ-3.5 ק"מ (ניתן לקצר את המסלול בשתי וריאציות, 2 ק"מ ו-2.5 ק"מ).


משך המסלול: 4-2 שעות (בהתאם לאורך המסלול).


מסלול קווי או מעגלי קל.


300 המטרים הראשונים של שביל ההליכה סלולים ומותאמים לבעלי מוגבלויות ועגלות ילדים. • נופי נחל מגוונים

 • פריחות בעונה

 • צמחיית נחלים

 • אי הצבים ועופות מים

 • דיונות חול

 • תצפית

 • מערה ציורית


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל שורק הוא אחד הגדולים בנחלי מרכז הארץ, ואורכו כ-70 ק"מ. ראשית יובליו העליונים במבואות רמאללה, ובדרכו הארוכה לים הוא חולף בפאתי ירושלים, בית שמש, גדרה ויבנה. בחלקו התחתון של הנחל זורמים מים כל השנה. בעבר היו אלו מי מעיינות נקיים, וכיום זורמים כאן מי שפכים שעברו טיהור (קולחים), אך גם לאחר הטיפול הם אינם ראויים לשתייה. 

גן לאומי שפך נחל שורק משלב בתוכו את כל המרכיבים לטיול קל ומקסים: נחל שניתן לצעוד לגדותיו, בעלי חיים המתגוררים במקום, חולות ים רכים ותצפית מרהיבה מצוק המשקיף לים.

במקום שלטים המסמנים את מסלולי ההליכה אשר מתאימים למשפחות והם בדרגת קושי קלה. ישנם כשלושה מסלולים, אשר אורכם כחצי שעה עד שעתיים וחצי – בהתאם למסלול, וכולם מעגליים אשר נקודת ההתחלה והסיום שלהם היא בחורשת הצנחנים, ליד גשר נחל שורק, בצד הכביש המוליך לקיבוץ פלמחים.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון חורשת הצנחנים, לצד כביש פלמחים.
סימון: המסלול משולט ע"י רט"ג, בעזרת עמודי סימון לבנים, בחלקו חופף לסימון שחור 10360, מהחניון לחוף פלמחים.

שביל סלול המותאם גם לנכים, יוביל אותנו לאורך הגדה הדרומית מתחת לגשר הכביש. נחלוף לצד צינור מים גדול החוצה את הנחל, ולאחר כ-300 מ' נגיע לסכר הסלעים – סכר רחב על אפיק הנחל, המשמש הן כנקודת מעבר לגדה הצפונית והן לצורך האצת הזרימה והעשרת המים בחמצן. כאן מסתיים חלקו הסלול של השביל, והמשך ההליכה עד סוף המסלול הוא בשבילים חוליים. אחרי הליכה קצרה נוספת, נגיע ל"אי הצבים". כאן נמצא באפיק הנחל אי מלאכותי הקרוי ע"ש הצבים הנמצאים בגדותיו – צבי ביצה, הנפוצים במקווי מים בארץ, וצבים רכים, שהושבו לכאן כחלק ממאמצי שיקום אוכלוסייתם.

באזור זה מסתעפים מספר שבילים מהמסלול הראשי. אנו נלך בנתיב הקרוב לנחל, ונצא מחורשת האקליפטוסים לנוף חולות עשירים בצמחייה. בדרכנו נוכל להבחין בעקבות רבות של בעלי חיים, בפרט חיפושיות וזוחלים שונים. כקילומטר מתחילת המסלול נגיע לצומת שבילים. המסלול הקצר חוזר מכאן לנקודת ההתחלה, אחרי עלייה לתצפית הקורמורנים. אנו נמשיך מערבה (נבקר בתצפית דרכנו חזרה). נקודת פיצול נוספת נמצאת במרחק כ-300 מ'. מכאן נמשיך לעבר רכס הכורכר. מדרום לנו נמצא מתקן התפלה גדול של חברת "דרך הים". מתקן זה החל לפעול בשנת 2007 ומספק 30 מיליון מ"ק מים מותפלים מדי שנה.

לפני העלייה לרכס עצמו, נעלה על דיונה מצפון לרכס ונתרשם מפתחה של "מערת הגמדים" – מערה ציורית החצובה ברכס הכורכר וזכתה לשמה ע"י ילדי קיבוץ פלמחים. הכניסה למערה אינה מומלצת בשל סכנת התמוטטות. למעוניינים, ניתן להמשיך מפתח המערה אל חוף הים ולשוב באותה דרך. בחוף אין שירותי הצלה והוא אסור לרחצה.

נשוב מעט אחורה ונעלה בשביל חולי. מפסגת הרכס יש תצפית היקפית יפה – חוף הים במערב, בצפון נראה למרגלותינו את שפך נחל שורק, וברקע מגדלי בת-ים, תל יונה, תל יעוז, מתחם "סופרלנד" ומגדלים במערב ראשון לציון. במזרח נראה את דרום ראשון לציון, רחובות והיישוב "אירוס" המוקם כיום ברכס הכורכר ליד בית עובד. ברקע בולטים הרי ירושלים. בדרום נראה את קיבוץ פלמחים. המדרון היורד לים תלול, ולכן אין לרדת ממנו לחוף. למעוניינים לרדת לים, מומלץ לחזור מעט אחורה ולרדת לחוף בשביל הסמוך למערה.

בפברואר-מרץ פורחים באזור אירוסי הארגמן. האירוסים נשתלו כאן בידי רט"ג בשנים האחרונות, כחלק מפרויקט להבטחת עתידו של הצמח הנדיר הנמצא בסכנת הכחדה.

מנקודה זו נרד מזרחה, תחילה בדרך בה עלינו ואחר כך ב"שביל החולות" – חלקו השני של מסלול הטיול, החוצה את החולות בנתיב כמעט ישר חזרה לנקודת ההתחלה. בדרכנו נפגוש שבילי קישור לחלקו הראשון של המסלול.

אחרי כקילומטר מתצפית הים, נגיע לתצפית הקורמורנים. תצפית זו ממוקמת בפסגת דיונה קטנה המתאימה לגילגולים ומשחק בחולות. בחורף ובאביב ניתן לראות מכאן היטב את להקת הקורמורנים השוהה על עצי האקליפטוס. עצים רבים באזור הלבינו כתוצאה מהפרשות הציפורים, ובסופו של דבר ימותו – ואז כנראה יהגרו הקורמורנים למקום אחר.

נמשיך מזרחה בחולות. לאורך המסלול הוצבו שלטי הסבר על החי והצומח, וניכנס חזרה לחורשת האקליפטוסים. בסופו של דבר נחבור לשביל ההליכה הסלול לצד גשר הצינור ומכאן קצרה הדרך לרכב הממתין.

איך להגיע

מסלול הטיול נמצא בקרבת קיבוץ פלמחים, מדרום-מערב לראשל"צ.
הגישה לאזור היא בכביש מס' 4311 (כביש פלמחים), המתחיל באזור מחלף עין הקורא במפגש כבישים 42, 431 ו-4311 (הגישה מכביש גהה/4 היא דרך מחלף גן רווה, לבאים מצפון, ודרך מחלף ראשון דרום, לבאים מאזור אשדוד והדרום).

מרחק הנסיעה בכביש פלמחים הוא 7 ק"מ (6.5 ק"מ לבאים ממחלף ראשון דרום). כ-2 ק"מ לאחר מעבר מתחת לכביש החוף ומסילת הרכבת, ו-200 מ' אחרי חציית נחל שורק, יש לפנות שמאלה למגרש חנייה (במקום יש שלט הכוונה חום), ואחרי 50 מ' פנייה שוב שמאלה ונסיעה בחורשת האקליפטוסים במקביל לכביש עוד כ-200 מ' עד לחניית הנכים בכניסה למסלול ההליכה.

הערות

 • מי הנחל מזוהמים ואסורים בשתייה או ברחצה.
 • אין להטריד את בעלי החיים בגן הלאומי.
 • השהייה בגן הלאומי בשעות החשיכה אסורה.
 • אין איסוף אשפה.
 • מרבית מסלול ההליכה חשוף לשמש, ובקיץ מומלץ בשעות אחה"צ בלבד.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי שפך נחל שורק