המלצה למסלול טיול בגן לאומי נחל רובין – שפך נחל שורק

מאת: יעל לרנר 30.12.2019

גן לאומי נחל רובין – שפך נחל שורק משתרע על אזור חולות בגדתו השמאלית של נחל שורק. המפגש בין החולות והנחל יוצר נופים מגוונים במיוחד. במסלול הטיול הקליל תוכלו לצעוד, לצד הנחל, לצפות בעופות מים, צבים רכים וצבי ביצה. ליהנות מפריחות יפות (בעונה), מתצפית מרהיבה לעבר חוף הים ושפך נחל שורק .

שמורת טבע נחל שורק טיול בשמורת טבע נחל שורק. צילום: אמיר חן, רשות הטבע והגנים
שפך נחל שורק

מספר מפת סימון שבילים

: 10

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: המסלול המלא באורך כ-3.5 ק"מ (ניתן לקצר את המסלול בשתי וריאציות, 2 ק"מ ו-2.5 ק"מ).


 משך המסלול: 4-2 שעות (בהתאם לאורך המסלול).


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול:


מסלול קווי או מעגלי קל.


300 המטרים הראשונים של שביל ההליכה סלולים ומותאמים לבעלי מוגבלויות ועגלות ילדים.


מוקדי עניין

מוקדי עניין: • נופי נחל מגוונים

 • פריחות בעונה

 • צמחיית נחלים

 • אי הצבים ועופות מים

 • דיונות חול

 • תצפית

 • מערה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל שורק הוא אחד הגדולים בנחלי מרכז הארץ, ואורכו כ-70 ק"מ. ראשית יובליו העליונים במבואות רמאללה, ובדרכו הארוכה לים הוא חולף בפאתי ירושלים, בית שמש, גדרה ויבנה. בחלקו התחתון של הנחל זורמים מים כל השנה. בעבר היו אלו מי מעיינות נקיים, וכיום זורמים כאן מי שפכים שעברו טיהור (קולחים), אך גם לאחר הטיפול הם אינם ראויים לשתייה.

גן לאומי נחל רובין – שפך נחל שורק מתאפיין בשילוב של בתי גידול לחים כגון ערוץ הנחל, גדותיו ובריכות מים עם בית גידול של חולות מיוצבים. בתי הגידול הללו נדירים ועשירים בצמחים אשר חלקם נמצאים בסכנת הכחדה.

מסלול השפך משלב בתוכו את כל המרכיבים לטיול קל ומקסים: נחל שניתן לצעוד לגדותיו, בעלי חיים המתגוררים במקום, חולות ים רכים ותצפית מרהיבה מצוק המשקיף לים.

במקום שלטים המסמנים את מסלולי ההליכה אשר מתאימים למשפחות והם בדרגת קושי קלה. ישנם כשלושה מסלולים, אשר אורכם כחצי שעה עד שעתיים וחצי – בהתאם למסלול, וכולם מעגליים אשר נקודת ההתחלה והסיום שלהם היא בחורשת הצנחנים, ליד גשר נחל שורק, בצד הכביש המוליך לקיבוץ פלמחים.

נקודת מוצא: חניון חורשת הצנחנים, לצד כביש פלמחים.

נקודת סיום: חניון חורשת הצנחנים, לצד כביש פלמחים.

תיאור המסלול :

תיאור המסלול בקצרה: המסלול מתחיל בחורשת הצנחנים, חלקו הראשון של המסלול מונגש לעגלות ילדים ולכיסאות גלגלים. חלקו השני אינו מונגש והמסלול מצריך הליכה בחול ים. רוב המסלול משולט ע"י רט"ג, בעזרת עמודי סימון לבנים וחלקו חופף לסימון שחור 10360 עד לחוף פלמחים וחזרה .

תיאור המסלול: שביל סלול המותאם גם לכיסאות גלגלים, יוביל אותנו לאורך הגדה השמאלית- דרומית של הנחל מתחת לגשר הכביש. נחלוף לצד צינור מים גדול החוצה את הנחל, ולאחר כ-300 מ' נגיע לסכר הסלעים – סכר רחב על אפיק הנחל, שמטרתו האצת הזרימה והעשרת המים בחמצן. כאן מסתיים חלקו הסלול והמונגש של השביל, והמשך ההליכה עד סוף המסלול הוא בשבילים חוליים.

באזור זה, בגדתו הצפונית- ימנית של הנחל, נוכל להבחין בנוף הנפתח מבעד לעצי האיקלפטוס. שטח זה שאינו נגיש כרגע לביקור, שוקם על ידי רשות הטבע והגנים ורשות ניקוז נחל שורק במטרה להשיב  את אופיו הביצתי של שפך נחל שורק. הצפת השטח במים, שינוי מערך הניקוז והרכב הצומח, הביאו להתבססות של מיני חי וצומח שלא נראו באזור זה שנים רבות.

אחרי הליכה קצרה נוספת, נגיע ל"אי הצבים". כאן נמצא באפיק הנחל אי מלאכותי הקרוי ע"ש הצבים שהושבו לטבע ונמצאים בגדותיו.  צבי ביצה וצבים רכים. באזור זה מסתעפים מספר שבילים מהמסלול הראשי. אנו נלך בנתיב הקרוב לנחל, ונצא מחורשת האקליפטוסים לנוף חולות עשירים בצמחייה. בדרכנו נוכל להבחין בעקבות רבות של בעלי חיים, בפרט חיפושיות וזוחלים שונים. כקילומטר מתחילת המסלול נגיע לצומת שבילים. המסלול הקצר חוזר מכאן לנקודת ההתחלה, אחרי עלייה לתצפית הקורמורנים. בעונת החורף, מתמלאים עצי האיקליפטוס שבגדות הנחל, במאות פרטים של קורמוראן גדול. הם לנים על העצים ובשעות היום תרים אחר דגים אותם הם שולים בצלילה לתוך מי הנחל והים. עצי האיקליפטוס נצבעים לבן בשל לשלשת הקורמואנים והיא צורבת את העלים ופוגעת בעצים.

אנו נמשיך מערבה (נבקר בתצפית דרכנו חזרה). נקודת פיצול נוספת נמצאת במרחק כ-300 מ'. מכאן נמשיך לעבר רכס הכורכר. מדרום לנו נמצא מתקן התפלה גדול של חברת "דרך הים". מתקן זה החל לפעול בשנת 2007 ומספק 30 מיליון מ"ק מים מותפלים מדי שנה.

לפני העלייה לרכס עצמו, נעלה על דיונה מצפון לרכס ונתרשם מבחוץ על פתחה של "מערת הגמדים" –שמה ניתן לה על ידי ילידי קיבוץ פלמחים הודות לכניסתה הנמוכה.  מטעמי בטיחות הכניסה למערה אסורה! למעוניינים, ניתן להמשיך מפתח המערה אל חוף הים ולשוב באותה דרך. בחוף אין שירותי הצלה והוא אסור לרחצה!

נשוב מעט אחורה ונעלה בשביל חולי. מפסגת הרכס יש תצפית היקפית יפה – חוף הים במערב, בצפון נראה למרגלותינו את שפך נחל שורק, וברקע מגדלי בת-ים, תל יונה, תל יעוז, מתחם "סופרלנד" ומגדלים במערב ראשון לציון. במזרח נראה את דרום ראשון לציון, רחובות והיישוב "אירוס" המוקם כיום ברכס הכורכר ליד בית עובד. ברקע בולטים הרי ירושלים. בדרום נראה את קיבוץ פלמחים. המדרון היורד לים תלול, ולכן אין לרדת ממנו לחוף. למעוניינים לרדת לים, מומלץ לחזור מעט אחורה ולרדת לחוף בשביל הסמוך למערה.

בפברואר-מרץ פורחים באזור אירוסי הארגמן. האירוסים הועתקו לכאן מאזורים פגועים על ידי רשות הטבע והגנים כחלק מפרויקט להבטחת עתידו של הצמח הנדיר הנמצא בסכנת הכחדה.

מנקודה זו נרד מזרחה, תחילה בדרך בה עלינו ואחר כך ב"שביל החולות" – חלקו השני של מסלול הטיול, החוצה את החולות בנתיב כמעט ישר חזרה לנקודת ההתחלה. בדרכנו נפגוש שבילי קישור לחלקו הראשון של המסלול.

אחרי כקילומטר מתצפית הים, נגיע לתצפית הקורמורנים. תצפית זו ממוקמת בפסגת דיונה קטנה המתאימה לגילגולים ומשחק בחולות. בחורף ובאביב ניתן לראות מכאן היטב את להקת הקורמורנים השוהה ללינת לילה על עצי האקליפטוס. עצים רבים באזור הלבינו כתוצאה מהפרשות הציפורים, ובסופו של דבר ימותו – ואז כנראה יהגרו הקורמורנים למקום אחר. הקורמוראנים הם עוף חולף וחורף שכיח בארץ. על פי נתוני ספירות עופות המים של רשות הטבע והגנים, מספר הקורמורנים החורפים בארץ עומד בעשור האחרון על 14,000 עד 28,000 פרטים. הקורמורנים הם אוכלי דגים, צלופחים ואפילו נחשי מים. אחרי שליית הדגים מן המים, הקורמורנים מגיעים לחוף, פורשים את כנפיהם לייבוש מול השמש

נמשיך מזרחה בחולות. לאורך המסלול הוצבו שלטי הסבר על החי והצומח, וניכנס חזרה לחורשת האקליפטוסים. בסופו של דבר נחבור לשביל ההליכה הסלול לצד גשר הצינור ומכאן קצרה הדרך לרכב הממתין.

 

הערות:

 • מי הנחל מזוהמים ואסורים בשתייה או ברחצה.
 • אין להטריד את בעלי החיים בגן הלאומי.
 • השהייה בגן הלאומי בשעות החשיכה אסורה.
 • שומרים על הטבע נקי! השארת פסולת בשטח מסכנת את חיות הבר – קחו את הפסולת עמכם.
 • הכניסה לים אסורה.
 • מרבית מסלול ההליכה חשוף לשמש, ובקיץ מומלץ בשעות אחה"צ בלבד.
 • סכנת התמוטטות- אין להתקרב ולהיכנס למערת הגמדים.
 • הכניסה ברכב לרבות אופניים חשמליים אסורה.
 • אסורה הבערת אש.

אורך המסלול: המסלול המלא באורך כ-3.5 ק"מ (ניתן לקצר את המסלול בשתי וריאציות, 2 ק"מ ו-2.5 ק"מ).

 משך המסלול: 4-2 שעות (בהתאם לאורך המסלול).

דרגת קושי ואופי המסלול: מסלול קווי או מעגלי קל.

300 המטרים הראשונים של שביל ההליכה סלולים ומותאמים לבעלי מוגבלויות ועגלות ילדים.

מוקדי עניין:

 • נופי נחל מגוונים
 • פריחות בעונה
 • צמחיית נחלים
 • אי הצבים ועופות מים
 • דיונות חול
 • תצפית
 • מערה

מספר מפת סימון מסלול: 10

איך להגיע:

מסלול הטיול נמצא בקרבת קיבוץ פלמחים, מדרום-מערב לראשל"צ.

הגישה לאזור היא בכביש מס' 4311 (כביש פלמחים), ממחלף עין הקורא במפגש כבישים עם כביש 42, (הגישה מכביש גהה/4 היא דרך מחלף גן רווה, לבאים מצפון, ודרך מחלף ראשון דרום, לבאים מאזור אשדוד והדרום).

מרחק הנסיעה בכביש פלמחים הוא 7 ק"מ. ממחלף עין הקורא במפגש כבישים עם כביש 42, (הגישה מכביש גהה/4 היא דרך מחלף גן רווה, לבאים מצפון, ודרך מחלף ראשון דרום, לבאים מאזור אשדוד והדרום).

מרחק הנסיעה בכביש פלמחים הוא 7 ק"מ. בכיכר השנייה יוצאים ביציאה הרביעית לכיוון מזרח ופונים ימינה לאיזור החניה של חורשת הצנחנים.

איך להגיע?
כתבו בוויז: חורשת הצנחנים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.